BOYS PREP BASKETBALL=

Class C Subdistrict=

C1-1=

Falls City vs. Auburn, ppd. to Feb 23rd.

C1-2=

Syracuse vs. Louisville, ppd. to Feb 23rd.

C1-3=

Wahoo 70, Bishop Neumann 64

C1-4=

Logan View-Scribner-Snyder 56, Arlington 25

C1-5=

Winnebago 61, Pierce 51

C1-6=

Boone Central/Newman Grove 62, Broken Bow 52

C1-7=

North Bend Central 59, Aquinas 57

C1-8=

Lincoln Christian vs. Milford, ppd. to Feb 23rd.

C1-9=

Grand Island Central Catholic 51, Adams Central 44

C1-10=

Kearney Catholic 55, Minden 42

C1-11=

Ogallala 75, Chase County 54

C1-12=

Mitchell 70, Gordon/Rushville 67

Class C-2 Sub-District=

C2-1=

Fillmore Central vs. Freeman, ppd. to Feb 23rd.

C2-2=

Yutan vs. Elmwood-Murdock, ppd. to Feb 23rd.

C2-3=

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 48, Oakland-Craig 43

C2-4=

Battle Creek 51, Lutheran High Northeast 37

C2-5=

Ponca 63, Hartington Cedar Catholic 53

C2-6=

Creighton 35, Neligh-Oakdale 34

C2-7=

Centennial 65, Nebraska Christian 33

C2-8=

Hastings St. Cecilia 45, Doniphan-Trumbull 31

C2-9=

Arcadia-Loup City 50, South Loup 39

C2-10=

Cambridge 62, Southern Valley 42

C2-11=

Perkins County 45, Sutherland 34

C2-12=

Bridgeport 56, Bayard 52

Class D-1 Sub-District=

D1-1=

Johnson-Brock vs. Tri County, ppd. to Feb 24th.

D1-2=

Bruning-Davenport/Shickley 47, Deshler 46

D1-3=

Nebraska City Lourdes vs. East Butler, ppd. to Feb 23rd.

D1-4=

Walthill 53, Pender 36

D1-5=

Osmond 54, Randolph 46

D1-6=

Boyd County vs. North Central, ppd. to Feb 23rd.

D1-7=

Fullerton 62, Humphrey/Lindsay Holy Family 40

D1-8=

Heartland 55, Nebraska Lutheran 36

D1-9=

Kenesaw 45, Blue Hill 39

D1-10=

Elm Creek 68, Ansley-Litchfield 57

Class D-1 Sub-District=

D1-11=

Medicine Valley 67, Arapahoe 48

D1-12=

Paxton 48, Crawford 27

Class D-2 Sub-District=

D2-1=

Sterling vs. Sacred Heart, ppd. to Feb 23rd.

D2-2=

Mead 27, Exeter/Milligan 26

D2-3=

Humphrey St. Francis 65, Winside 53, OT

D2-4=

Wynot 50, Bloomfield 38

D2-5=

CWC vs. Stuart, ppd. to Feb 23rd.

D2-6=

Riverside 68, Anselmo-Merna 52

D2-7=

Giltner 49, Hampton 36

D2-8=

Wilcox-Hildreth 51, Loomis 47

D2-9=

Wauneta-Palisade 74, Wallace 44

D2-10=

Mullen 51, Sandhills/Thedford 36

D2-11=

Cody-Kilgore 58, Hyannis 42

D2-12=

Creek Valley 53, Leyton 21

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class A=

District A-2=

Omaha Westside 58, Omaha Northwest 36

Class A=

District A-3=

Millard North 57, Omaha North 55

Class A=

District A-4=

Lincoln East 63, Omaha Marian 44

Class A=

District A-5=

Lincoln High 38, Lincoln Pius X 29

Class A=

District A-6=

Papillion-LaVista 54, Fremont 30

Class A=

District A-7=

Lincoln Southwest 47, Lincoln Northeast 41___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/