AP NEWS
Related topics

Iowa How They Fared

December 23, 2018
Class 4A

1. Waukee (7-0) beat Mason City 85-50, beat Southeast Polk 70-46.

2. North Scott, Eldridge (8-0) beat Davenport, West 66-50, beat Davenport, Central 52-48.

3. Ankeny (7-2) lost to Ames 68-60, lost to Johnston 66-64.

4. Davenport, Central (8-1) beat Assumption, Davenport 73-62, lost to North Scott, Eldridge 52-48.

5. Iowa City, West (5-2) beat Cedar Rapids, Washington 68-67, lost to Iowa City Liberty High School 77-30.

6. Bettendorf (7-1) beat Muscatine 58-24, beat Pleasant Valley 59-37.

7. Sioux City, East (6-0) beat Lewis Central 99-73.

8. Valley, West Des Moines (7-2) beat Marshalltown 71-62, beat Fort Dodge 61-51.

9. Cedar Falls (7-1) beat Wahlert, Dubuque 70-52, beat Waterloo, East 50-48.

10. Prairie, Cedar Rapids (7-1) beat Iowa City 62-43, beat Liberty 62-43, beat Cedar Rapids Washington 79-65.

Class 3A

1. Oskaloosa (7-2) lost to Norwalk 58-46, lost to Pella 69-61.

2. Maquoketa (9-0) beat West Delaware, Manchester 40-35, beat Beckman Catholic, Dyersville 49-37.

3. West Delaware, Manchester (7-1) lost to Maquoketa 40-35, beat Marion 70-62.

4. Wahlert, Dubuque (5-2) lost to Cedar Falls 70-52, beat Dubuque, Hempstead 65-64.

5. Clear Lake (8-0) beat Mason City 63-58, beat Algona 74-60.

6. ADM, Adel (6-2) lost to Carroll 58-51, beat North Polk, Alleman 63-45.

7. Gilbert (8-1) beat Saydel 90-51, beat Atlantic 80-46.

8. Sergeant Bluff-Luton (5-2) beat Dakota Valley, SD, 73-65, beat Western Christian, Hull 71-56.

9. Marion (6-2) beat Solon 73-67, lost to West Delaware, Manchester 70-62.

10. Pella (6-2) beat Newton 88-60, beat Oskaloosa 69-61.

Class 2A

1. North Linn, Troy Mills (8-0) beat Edgewood-Colesburg 98-54, beat East Buchanan, Winthrop 81-25.

2. Treynor (8-0) beat Logan-Magnolia 51-44, beat Missouri Valley 67-28.

3. Western Christian, Hull (4-2) beat Storm Lake 68-66, lost to Sergeant Bluff-Luton 71-56.

4. Camanche (8-0) beat Bellevue 72-31, beat West Branch 81-57.

5. Van Meter (7-0) beat Des Moines Christian 56-32, beat West Central Valley, Stuart 76-18.

6. West Sioux, Hawarden (9-0) beat Gehlen Catholic, Le Mars 70-57.

7. Boyden-Hull (7-0) beat Sioux Center 73-58, beat Sheldon 63-39.

8. South Hamilton, Jewell (8-2) lost to North Polk, Alleman 73-20, beat Southeast Valley 63-33.

9. West Branch (8-2) beat West Liberty 65-40, lost to Camanche 81-57.

10. Unity Christian, Orange City (7-1) beat Hinton 75-44.

Class 1A

1. Grand View Christian (6-1) beat Centerville 99-58.

2. Montezuma (10-0) beat Keota 83-68, beat English Valleys, North English 54-24.

3. George-Little Rock (8-1) beat Kingsley-Pierson 70-39, beat MOC-Floyd Valley 70-53, beat Sibley-Ocheyedan 55-35.

4. New London (9-0) beat Highland, Riverside 67-47, beat WACO, Wayland 73-63, beat West Burlington 68-53.

5. Ankeny Christian Academy (6-0) beat Moulton-Udell 96-26.

6. Martensdale-St. Marys (8-0) beat Southeast Warren, Liberty Center 77-37.

7. Stanton (8-0) beat Heartland Christian 76-30, beat Clarinda Academy 90-54.

8. Bishop Garrigan, Algona (7-2) beat Forest City 67-48, beat North Iowa, Buffalo Center 81-20, lost to Algona 68-60.

9. South O’Brien, Paullina (8-1) beat Trinity Christian High School 52-29, beat Hartley-Melvin-Sanborn 52-45.

10. Sioux Central, Sioux Rapids (7-0) beat Ridge View 61-46.<

AP RADIO
Update hourly