AP NEWS

Class 6A Texas high school playoff scores, pairings

November 18, 2018

CLASS 6A DIVISION I

Bidistrict

EP Franklin 77, Midland 56

Euless Trinity 56, Arlington Martin 34

Southlake Carroll 54, Coppell 10

DeSoto 55, Dallas Skyline 53

Odessa Permian 42, EP Coronado 0

Arlington Lamar 55, San Angelo Central 14

Lewisville 33, Keller 27, 3OT

Duncanville 30, South Grand Prairie 14

Area

EP Franklin (9-2) vs. Euless Trinity (9-1), 2 p.m. Friday, Midland’s Grande Stadium

Southlake Carroll (11-0) vs. DeSoto (9-2), 2 p.m. Saturday, Mansfield’s Newsom Stadium

Odessa Permian (8-3) vs. Arlington Lamar (10-1), 3 p.m. Friday, Abilene Christian University

Lewisville (9-2) vs. Duncanville (10-0), 2 p.m. Saturday, NRH’s Birdville ISD Complex

Region II

Bidistrict

Allen 56, Garland Rowlett 21

Rockwall 50, Belton 14

Round Rock Cedar Ridge 21, Houston Langham Creek 15

The Woodlands 66, Aldine Davis 7

Garland Sachse 35, Plano East 25

Waco Midway 48, Mesquite 13

Round Rock 56, Cypress Woods 49

Klein Oak 17, Spring 14, 2OT

Area

Allen (11-0) vs. Rockwall (8-2), 6 p.m. Friday, Garland’s Williams Stadium

Round Rock Cedar Ridge (9-2) vs. The Woodlands (8-3), 4 p.m. Friday, Shenandoah’s Woodforest Stadium

Garland Sachse (8-3) vs. Waco Midway (9-1), 7 p.m. Friday, Mansfield’s Newsom Stadium

Round Rock (7-4) vs. Klein Oak (9-2), 2 p.m. Saturday, Bryan’s Green Stadium

Region III

Bidistrict

Jersey Village 56, Houston Chavez 12

Katy 52, Fort Bend Travis 7

Galena Park North Shore 56, Pasadena Dobie 19

Dickinson 49, Pearland 21

Cypress Fairbanks 42, Houston Lamar 21

Fort Bend Ridge Point 14, Katy Seven Lakes 10

Humble Atascocita 71, Channelview 55

Alief Hastings 45, League City Clear Springs 38

Area

Jersey Village (10-1) vs. Katy (10-1), 1 p.m. Friday, Katy’s Legacy Stadium

Galena Park North Shore (11-0) vs. Dickinson (10-1), 1 p.m. Friday, Galena Park ISD Stadium

Cypress Fairbanks (9-2) vs. Fort Bend Ridge Point (10-1), 3 p.m. Friday, Katy’s Rhodes Stadium

Humble Atascocita (10-1) vs. Alief Hastings (7-4), 4 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium

Region IV

Bidistrict

Lake Travis 45, Smithson Valley 14

SA Madison 35, SA Northside Warren 7

Laredo United 31, Mission 28

Weslaco 25, Harlingen 14

Converse Judson 49, Buda Hays 14

SA Reagan 30, SA Northside O’Connor 7

PSJA North 25, Laredo United South 17

San Benito 46, Edinburg 20

Area

Lake Travis (9-1) vs. SA Madison (9-2), 2 p.m. Friday, New Braunfels Canyon

Laredo United (9-2) vs. Weslaco (10-1), 7 p.m. Friday, San Antonio’s Farris Stadium

Converse Judson (10-0) vs. SA Reagan (9-2), noon Friday, San Antonio’s Alamodome

PSJA North (7-4) vs. San Benito (7-4), 2 p.m. Friday, Pharr’s PSJA Stadium

___

CLASS 6A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Midland Lee 70, EP Americas 12

Haltom City 47, Arlington Bowie 41

Lewisville Hebron 17, Keller Fossil Ridge 7

Richardson Pearce 23, Cedar Hill 21

Amarillo Tascosa 57, EP Pebble Hills 35

Arlington 49, Weatherford 16

Denton Guyer 52, Lewisville Flower Mound 21

Mansfield Lake Ridge 45, Richardson Lake Highlands 35

Area

Midland Lee (9-2) vs. Haltom City (11-0), 3 p.m. Saturday, Abilene Christian University

Lewisville Hebron (7-4) vs. Richardson Pearce (7-4), 1 p.m. Friday, Allen’s Eagle Stadium

Amarillo Tascosa (8-3) vs. Arlington (11-0), 7 p.m. Friday, Wichita Falls

Denton Guyer (6-5) vs. Mansfield Lake Ridge (8-2), 2 p.m. Saturday, Bedford’s Pennington Field

Region II

Bidistrict

Prosper 41, Garland Naaman Forest 21

Longview 70, Copperas Cove 22

Austin Vandegrift 35, Tomball Memorial 14

Klein Collins 30, Aldine Eisenhower 6

Wylie 38, McKinney 28

Mesquite Horn 45, Temple 38

Cypress Ranch 24, Pflugerville Hendrickson 10

Spring Westfield 10, Klein 6

Area

Prosper (9-2) vs. Longview (11-0), 7 p.m. Saturday, Frisco’s Ford Center

Austin Vandegrift (11-0) vs. Klein Collins (10-1), 1 p.m. Friday, Waller

Wylie (6-5) vs. Mesquite Horn (4-7), 7 p.m. Friday, Mesquite Memorial Stadium

Cypress Ranch (11-0) vs. Spring Westfield (10-1), 2 p.m. Saturday, Houston’s Thorne Stadium

Region III

Bidistrict

Cypress Falls 40, Houston Westside 14

Katy Tompkins 35, Fort Bend Elkins 20

Beaumont West Brook 56, Humble Kingwood Park 14

Houston Strake Jesuit 55, Friendswood Clear Brook 7

Cypress Creek 34, Houston Heights 7

Katy Taylor 28, Fort Bend Dulles 13

Humble Summer Creek 29, Houston King 28

Houston Clear Lake 28, Pearland Dawson 14

Area

Cypress Falls (9-2) vs. Katy Tompkins (9-2), 1 p.m. Saturday, Houston’s Pridgeon Stadium

Beaumont West Brook (9-2) vs. Houston Strake Jesuit (10-1), 7 p.m. Friday, Deer Park’s Abshier Stadium

Cypress Creek (6-5) vs. Katy Taylor (6-5), 7 p.m. Friday, Katy’s Legacy Stadium

Humble Summer Creek (8-2) vs. Houston Clear Lake (6-5), noon Saturday, Houston’s NRG Stadium

Region IV

Bidistrict

Austin Westlake 28, Schertz Clemens 14

SA Northside Brennan 33, SA Johnson 28

Laredo Alexander 40, McAllen Memorial 28

Edinburg Vela 52, Harlingen South 14

Cibolo Steele 18, Austin Bowie 17

SA Northside Brandeis 49, SA Churchill 38

Eagle Pass 34, PSJA 28, OT

Brownsville Hanna 35, Weslaco East 20

Area

Austin Westlake (10-1) vs. SA Northside Brennan (8-3), 4 p.m. Friday, San Antonio’s Alamodome

Laredo Alexander (9-2) vs. Edinburg Vela (11-0), 4 p.m. Friday, Roma

Cibolo Steele (8-3) vs. SA Northside Brandeis (9-2), 8 p.m. Friday, San Antonio’s Alamodome

Eagle Pass (9-2) vs. Brownsville Hanna (9-1), 4 p.m. Friday, San Antonio’s Incarnate Word

AP RADIO
Update hourly