AP NEWS

Spring athletes selected to football All-District teams

December 28, 2018

Spring Independent School District football coaches announced the District 16-6A All-District teams following the end of each team’s 2018 regular season and playoffs.

Spring senior quarterback Clifton McDowell was named District Most Valuable Player.

Westfield senior running back Rayshawn James was named All-Purpose Player of the Year and fellow Mustang junior linebacker Dyllon Peavy was named Defensive Newcomer of the Year.

Westfield senior Jose Alacorn was named first team Punter of the Year (best average), Eisenhower senior Ivan Ramirez was named second team Punter of the Year and the Westfield coaching staff was awarded the Coaches of the Year award.

Nimitz sophomore running back Jayvon Davis was named Offense MVP and Eisenhower senior linebacker Tyrique Matthews was named Defense MVP.

Benjamin Davis junior quarterback Dermarcus Barlow was named Offensive Newcomer of the Year and teammate senior Culverson Taylor was named Return Specialist of the Year.

Davis sophomore Carlos Pardo was named first team Kicker of the Year (most points) and Eisenhower senior Ivan Ramirez was also named second team Kicker of the Year.

First Team Offense 16-6A

Quarterback Ra’Qwon Washington, lineman Cedric Claiborne, center Jawaun Singletary, wide receiver Malachai Jones, Westfield

Fullback Chancellor Ogbor, tailback Clyde Lacy, lineman Noah Carranza, wide receiver Bailey Davenport, Spring

Wide receiver Joshua Cephus, lineman Rayvion Flowers, tight end Varkas Gumms, Dekaney

Tailback Jacorey Howard*, lineman Preston Anderson, Aldine

Wide receiver Karl Reynolds*, tight end Ajani Batts, Nimitz

Tailback Sevon Guidry, lineman Traveon Newsome, Eisenhower

Lineman Demonta Missouria, MacArthur

*Unanimous all-district selection

Second Team Offense 16-6A

Quarterback Daelyn Williams, wide receiver Maxwell Epps, lineman Jared Manos, tailback Terell Ratcliff, fullback Kevon Garcia, Dekaney

Center Dylan Roy, lineman Derriyon Hobbs, tailback Terrance Singleton, wide receiver Kamron Andrus, Spring

Lineman Alan Poole, tailback Dexter Johnson, Westfield

Wide receiver Anthony Isom, lineman Cardell Falford, center J’onre Reed, fullback Johnathon Thimes, Eisenhower

Tight end Bryce Nallkamper, tailback Ronelle Marks, wide receiver Armondo Ordenana, MacArthur

Quarterback Austin Remo, wide receiver Timberland Sanders, Nimitz

Lineman Tavion Burrows, Davis

First Team Defense 16-6A

Safety Ian Massey*, linebacker Franklin Montgomery*, defensive end Chris Robinson, defensive tackle Nicholas Booker-Brown, cornerback Tre Coburn, Westfield

Cornerback Marcus Banks*, defensive end Harold Mitchell, linebacker Malcolm Johnson, safety Dylan Early, Dekaney

Linebacker A’zavier Roane, defensive end Joe Smith, Spring

Safety Bryan Uzowuru*, linebacker Jonzell Prudhomme*, defensive tackle Xavier Henderson*, cornerback Reginald Ellis, Davis

Defensive end Dwayne Jackson, defensive tackle Ja’Dyn Fonteneaux, cornerback Deon Allen, linebacker Demon Dosewell, safety Sherman Butler, Eisenhower

Linebacker Mike Mclenon, Aldine

Safety Edwin Dearman, Nimitz

Cornerback Joshua Eaton, MacArthur

*Unanimous all-district selection

Second Team Defense 16-6A

Defensive tackle Jonathon Hawkins, linebacker Treyvon Mays, defensive end Titus Howard, cornerback Jayden Newell, Spring

Defensive end William Hatter, defensive tackle Timothy Hardiman, safety Marcus Moore, Westfield

Cornerback Ronnie Thomas, defensive tackle Ladarius Carey, safety Malik Diop, Dekaney

Linebacker Wymon Finley, safety Sabien Rhone, defensive tackle Rashaad Matthews, cornerback Allen Lino, Eisenhower

Defensive end Saul Hernandez, linebacker Casey Atkins, safety Jederick Lewis, MacArthur

Safety Traymon Alfred, linebacker CJ King, cornerback Jalen Stanford, Aldine

Cornerback Xavier Bagley, linebacker Tylon George, Davis

Defensive end Lional Washington, Nimitz

Northland Christian

First Team All-District

Running back Trent Lair, quarterback Billy Eaton*, wide receiver Brady Kraner, wide receiver/linebacker Jarrett Phillips and defensive lineman Justin Gilliland

Second Team All-District

Offensive lineman Cameron Fore, Justin Gilliland, wide receiver Andrew Phillips, defensive lineman Cameron Fore, linebacker Marshall Ingram, defensive back Caleb Anderson and Andrew Phillips

Honorable Mention All-District

Wide receiver Marshall Ingram, defensive back Cameron Bailes and linebacker Brayden Erwin

Second Team All-State

Running back Trent Lair and wide receiver Brady Kraner

Honorable Mention All-State

Defensive lineman Justin Gilliland

*Unanimous all-district selection

alvaro.montano@chron.com

AP RADIO
Update hourly