AP NEWS

Tuesday’s Scores

February 28, 2018

BOYS BASKETBALL=

Campbellsport 61, Mayville 55

Fall River 59, Juda 37

Sheboygan Falls 75, Saint Lawrence Seminary 41

Washburn 56, Mercer 42

West Bend West 48, Milwaukee Vincent 42

Winneconne 67, Omro 64

Diviision 2 Section 1=

First Round=

Marshfield 61, Wausau East 42

Diviision 5 Section 2=

First Round=

Columbus Catholic 89, Tigerton 43

Division 1 Section 2=

First Round=

Green Bay Preble 66, Sheboygan South 56

Division 1 Section 3=

First Round=

Kenosha Indian Trail 66, Janesville Parker 58

Madison West 78, Badger 60

Division 1 Section 4=

First Round=

Milwaukee Pulaski 44, Oak Creek 41

Milwaukee South 52, Milwaukee Ronald Reagan 38

Division 2 Section 1=

First Round=

Holmen 68, Menomonie 61

Hortonville 66, Antigo 43

Medford Area 60, Shawano Community 56

New London 72, Waupaca 49

New Richmond 55, Sparta 45

Division 2 Section 2=

First Round=

Green Bay West 51, Menasha 49

Marinette 57, Ashwaubenon 47

Milwaukee Madison 62, Port Washington 58

Seymour 84, Luxemburg-Casco 63

Slinger 50, Kewaskum 22

West Bend East 78, Grafton 55

Division 2 Section 3=

First Round=

Burlington 60, Milton 50

Fort Atkinson 57, Waterford 53

Jefferson 55, Delavan-Darien 46

Monroe 64, Oregon 49

Reedsburg Area 80, Portage 75

Sauk Prairie 72, Baraboo 45

Division 2 Section 4=

First Round=

Catholic Memorial 89, South Milwaukee 61

Greenfield 107, Milwaukee Saint Anthony 35

Messmer 84, Milw. Samuel Morse-Marshall 61

Milw. Bay View 79, Cudahy 65

Pius XI Catholic 49, Milwaukee North 46

Wauwatosa East 87, Milwaukee Arts 35

Wauwatosa West 76, Shorewood 53

Division 3 Section 1=

First Round=

Altoona 69, Nekoosa 33

Amery 58, Hayward 47

Arcadia 56, Adams-Friendship 47

Mauston 55, Westby 47

Northwestern 67, Baldwin-Woodville 52

Osceola 66, Spooner 54

Somerset 57, Barron 48

Stratford 77, Viroqua 35

West Salem 66, Wautoma 50

Division 3 Section 2=

First Round=

Amherst 67, Tomahawk 48

Cedar Grove-Belgium 51, Brillion 45

Denmark 89, Kiel 48

Oconto Falls 65, Fox Valley Lutheran 52

Oostburg 57, Chilton 41

Peshtigo 58, Clintonville 42

Sturgeon Bay 65, Two Rivers 53

Wittenberg-Birnamwood 52, Northland Pines 41

Division 3 Section 3=

First Round=

Dodgeville 66, Brodhead 46

Edgewood 74, Marshall 58

Lake Mills 89, Big Foot 54

Lakeside Lutheran 96, Kenosha Reuther 35

Richland Center 76, Evansville 71

River Valley 47, Poynette 38

St. John’s NW Military Academy 69, Clinton 53

Turner 57, Shoreland Lutheran 40

Whitewater 66, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 59

Division 3 Section 4=

First Round=

Columbus 61, Berlin 45

Kettle Moraine Lutheran 102, Cristo Rey Jesuit 7

Milwaukee Golda Meir 88, Saint Francis 57

Obama SCTE 107, Tenor/Veritas Co-op 10

Ripon 75, North Fond du Lac 67

Saint Thomas More 55, Milwaukee School of Languages 45

University School of Milwaukee 91, Milwaukee Carmen Northwest 60

Division 4 Section 1=

First Round=

Cameron 64, St. Croix Falls 43

Chetek-Weyerhaeuser 68, Spring Valley 52

Cochrane-Fountain City 60, Cadott 52

Cumberland 78, Boyceville 45

Elk Mound 72, Fall Creek 63

Glenwood City 56, Colfax 49

Mondovi 63, Augusta 59

Unity 62, Ladysmith 36

Whitehall 72, Stanley-Boyd 65

Division 4 Section 2=

First Round=

Bonduel 106, Menominee Indian 92

Coleman 57, Laona-Wabeno 55

Manawa 56, Crandon 55

Neillsville 69, Chequamegon 34

Phillips 76, Colby 57

Spencer 59, Athens 56

St. Mary Catholic 79, Weyauwega-Fremont 38

Thorp 67, Abbotsford 46

Division 4 Section 3=

First Round=

Aquinas 71, Coulee Christian-Providence 54

Belleville 59, Dodgeland 53

Cuba City 48, Boscobel 36

Horicon 78, Waterloo 53

Luther 75, Lancaster 52

Necedah 51, Brookwood 49

Parkview 72, Johnson Creek 61

St. Marys Springs 76, Montello 54

Westfield Area 68, Cambridge 61

Division 4 Section 4=

First Round=

Algoma 59, Reedsville 48

Hope Christian 91, Williams Bay 65

Kewaunee 71, Ozaukee 52

Lake Country Lutheran 68, Milwaukee Collegiate Academy 43

Living Word Lutheran 79, Kenosha Christian Life 43

Manitowoc Lutheran 96, Mishicot 74

Palmyra-Eagle 83, Milwaukee Lifelong Learning 70

Racine Lutheran 100, Milwaukee Juneau 54

Random Lake 75, Gibraltar 58

Division 5 Section 1=

First Round=

Drummond 69, Winter 27

Eau Claire Immanuel Lutheran 76, New Auburn 32

Flambeau 52, Bruce 46

Hurley 76, Bayfield 53

Lake Holcombe 56, Greenwood 42

Luck 72, Shell Lake 26

McDonell Central 71, Cornell 49

Northwood 68, Mellen 42

Owen-Withee 70, Clayton 27

Prentice 76, Birchwood 32

Rib Lake 92, Prairie Farm 53

Siren 69, Butternut 47

Solon Springs 84, Frederic 64

South Shore 74, Lac Courte Oreilles 21

Turtle Lake 73, Gilman 32

Division 5 Section 2=

First Round=

Almond-Bancroft 74, Marion 46

Assumption 83, Bowler 26

Florence 80, Goodman 73

Green Bay N.E.W. Lutheran 61, Sevastopol 48

Gresham Community 71, Wisconsin Valley Luth. 58

Oneida Nation 52, Valley Christian 48

Phelps 73, Lena 36

Pittsville 54, Loyal 52

Port Edwards 64, Tri-County 56

Rosholt 99, Northland Lutheran 57

Saint Thomas Aquinas 43, White Lake 39

Suring 71, Elcho 31

Three Lakes 70, Gillett 51

Wausaukee 58, Niagara 49

Wild Rose 76, Newman Catholic 53

Division 5 Section 3=

First Round=

Bangor 105, La Farge 22

Blair-Taylor 76, Gilmanton 60

De Soto 52, North Crawford 28

Eleva-Strum 101, Weston 38

Elmwood/Plum City 70, New Lisbon 57

Hillsboro 61, Wonewoc-Center 39

Independence 72, Granton 11

Kickapoo 68, Iowa-Grant 58

Lincoln 75, Cashton 56

Potosi 64, Belmont 38

River Ridge 48, Highland 46

Royall 85, Pepin/Alma 27

Seneca 70, Riverdale 31

Shullsburg 63, Benton 56

Southwestern 48, Cassville 36

Wauzeka-Steuben 75, Ithaca 56

Division 5 Section 4=

First Round=

Barneveld 80, Madison Country Day 39

Black Hawk 78, Albany 32

Deerfield 88, Abundant Life Christian/St. Ambrose 27

Hilbert 70, Eastbrook Academy 29

Hustisford 81, University Lake/Trinity 32

Lourdes Academy 89, Elkhart Lake/Glenbeulah 52

Oakfield 59, Stockbridge 37

Pecatonica 70, Central Wisconsin Christian 34

Randolph 56, Cambria-Friesland 41

Rio 62, Argyle 34

Sheboygan Area Luth. 89, Salam School 32

Sheboygan County Christian 69, Princeton/Green Lake 52

Wayland Academy 69, Monticello 55

Williams Bay Faith Christian 59, Catholic Central 41

Young Coggs Prep 76, Heritage Christian 67

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly