BEVERLY HILLS, Calif. (AP) _ Here is a complete list of this years ACE award winners.

Best movie or miniseries - ''Sakharov,'' HBO.

Best actor in a movie or miniseries - Art Carney in ''The Undergrads,'' Disney Channel.

Best actress in a movie or miniseries - Glenda Jackson in ''Sakharov,'' HBO.

Best director of a movie or miniseries - Jack Gold, ''Sakharov,'' HBO.

Best writer of a movie or miniseries - David W. Rintels, ''Sakharov,'' HBO.

Best theatrical special - '''MASTER HAROLD'...and the boys,'' Showtime.

Best dramatic special - ''Countdown to Looking Glass,'' HBO.

Best actor in a theatrical or dramatic special - Alan Bates in ''An Englishman Abroad,'' Arts & Entertainment.

Best actress in a theatrical or dramatic special - Amy Madigan in ''The Laundromat,'' HBO.

Best director of a theatrical or dramatic special - Robert Altman, ''The Laundromat,'' HBO.

Best writer of a theatrical or dramatic special - Athol Fugard, '''MASTER HAROLD'...and the boys,'' Showtime.

Best dramatic special - ''The Paper Chase - Second and Third Years,'' Showtime.

Best actor in a drama series - James Coco in ''Ray Bradbury Theater,'' HBO.

Best actress in a drama series - Ann Bell in ''Tenko,'' Arts & Entertainment.

Best director of a drama series - Paul Lynch, ''Marionettes, Inc.'' episode of ''Ray Bradbury Theater,'' HBO.

Best writer of a drama series - Ray Bradbury, ''Ray Bradbury Theater,'' HBO.

Best music special - ''Tina Turner: Private Dancer,'' HBO.

Best performance in a music special - Tina Turner, ''Tina Turner: Private Dancer,'' HBO.

Best director of a music special - David Mallet, ''Tina Turner: Private Dancer,'' HBO.

Best writer of a music special - Larry Grossman, Buz Kohan, Marvin Hamlisch and Christopher Adler, ''Shirley MacLaine,'' Showtime.

Best comedy special - ''Cinemax Comedy Experiment: Martin Mull Presents the History of White People in America, Parts I and II,'' Cinemax.

Best performance in a comedy special - Joe Piscopo, ''The Joe Piscopo Special,'' HBO.

Best director of a comedy special - Jay Dubin, ''The Joe Piscopo Special,'' HBO.

Best music series - ''DTV,'' Disney Channel.

Best music host - Martha Quinn, ''Basement Tapes,'' MTV.

Best comedy series - ''Not Necessarily the News,'' HBO.

Best actor in a comedy series - Philip Charles MacKenzie, ''Brothers,'' Showtime.

Best actress in a comedy series - Lucy Webb, ''Not Necessarily the News,'' HBO.

Best director of a comedy series - Mandie Fletcher, ''The Fainthearted Feminist,'' Arts & Entertainment.

Best writer of a comedy series - Greg Antonacci and Stu Silver, ''Donald's Dad'' and ''Fear of Flying'' episodes of ''Brothers,'' Showtime.

Best children's special - ''The Red Shoes,'' Home Theatre Network.

Best children's series - ''Faerie Tale Theatre,'' Showtime.

Best cultural or performing arts special or series - ''Cruel Garden,'' Arts & Entertainment.

Best programming for special-audience special or series - ''A Journey Through the First Year of Life,'' CBN and SPN networks.

Best programming for racial-ethnic minority special or series - ''Santa Teresa,'' Galavision.

Best information special - ''Soldiers in Hiding,'' HBO.

Best information series - ''Grassroots '84,'' C-SPAN.

Best informational host - Hal Holbrook, ''Portrait of America,'' WTBS.

Best interviewer - Edwin Newman, ''Freud: The Drama of Life,'' Arts & Entertainment.

Best news-public affairs special or series - ''Public School Sex Abuse: A Report Card,'' CNN.

Best sports special or series - ''World Championship Boxing: Marvelous Marvin Hagler vs. Thomas Hearns,'' HBO.

Best sports information special or series - ''The Not-So-Great Moments in Sports,'' HBO.

Best sports host - Nick Charles, ''Coors Sports Page,'' WTBS.

Golden ACE - ''Faerie Tale Theatre,'' Showtime.