AP NEWS
Related topics

Wednesday’s Scores

December 27, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Chicago (Crane Medical Prep) 77, Argo 58

Chicago (Lane) 49, Vernon Hills 38

Chicago Ag Science 88, Oak Lawn Richards 72

Dieterich 57, Sullivan 33

Harlan 52, Northside Prep 51

Harvard 69, Durand 39

Lincoln Way Central 59, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 51

Lincoln Way West 51, Chicago (Jones) 48

Maine East 69, Von Steuben 55

Maria 57, Steinmetz 47

Oak Forest 63, Kennedy 47

Phillips 49, Lakes Community 42

Quincy 53, Gurnee Warren 42

Algonquin-Jacobs Tournament=

Pool I=

Chicago King 63, Grant 59

Streamwood 63, Algonquin (Jacobs) 52

Pool II=

Barrington 64, Dixon 60

Johnsburg 70, Prairie Ridge 54

Pool III=

Payton 54, Bartlett 40

Waubonsie Valley 60, Crystal Lake South 37

Pool IV=

Rockford Jefferson 73, Cary-Grove 65

South Elgin 78, Woodstock Marian 30

Carlinville Tournament=

Calhoun 50, Staunton 47

Carlinville 64, Mount Olive 46

Gillespie 60, Bunker Hill 52

Piasa Southwestern 50, East Alton-Wood River 41

Dekalb Tournament=

Belvidere North 53, Yorkville 44

Byron 47, Dundee-Crown 46

DeKalb 63, Aurora Math-Science 32

Hononegah 53, Dyett 46

Huntley 72, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 39

Naperville Central 45, Rockford Guilford 34

Oswego 97, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 39

Schurz 56, West Chicago 55, OT

East Aurora Tournament=

Black Division=

Downers North 69, Joliet Catholic 52

Plainfield Central 63, Aurora Central Catholic 32

Red Division=

Aurora (East) 75, Marmion 64

Wheaton Academy 72, Naperville Neuqua Valley 56

Eastland Tournament=

Pool A=

Freeport (Aquin) 65, Fulton 44

Lanark Eastland 65, Fulton 54

Lanark Eastland 66, South Beloit 50

Stillman Valley 68, South Beloit 38

Pool B=

Polo 60, Amboy 48

Polo 65, Warren 29

Sherrard 60, Amboy 54

Warren 62, North Boone 60

Feeburg/Columbia Tournament=

Pool A=

Alton Marquette 56, Waterloo 41

Freeburg 55, Waterloo 39

Freeburg 67, Valmeyer 20

Waterloo Gibault 77, Valmeyer 47

Pool B=

Columbia 52, Dupo 44

Columbia 74, Bethalto Civic Memorial 44

Triad 62, Lovejoy 56

Glenbard West Tournament=

Green Pool=

Glenbard West 58, Addison Trail 43

Lake Park 40, Hoffman Estates 35

White Pool=

De La Salle 59, Glenbard North 38

Glenbard South 49, Leyden 45

GSW/Marseilles Tournament=

Dwight 52, Gardner-South Wilmington 46

Flanagan 57, Wilmington 45

Hall 67, St. Bede 29

Indian Creek 80, Leland 32

Ottawa Marquette 63, Putnam County 30

Reed-Custer 62, Woodland 59

Seneca 47, Somonauk 37

Serena 51, Kewanee 46

HInsdale Central Tournament=

DePaul College Prep 60, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 29

Homewood-Flossmoor 52, Hinsdale Central 40

Lincoln Park 46, Maine South 43

Marian Catholic (Chicago Heights) 67, Glenbrook North 47

Oswego East 89, Westinghouse 71

St. Charles East 54, Stevenson 51

St. Rita 54, Rockford Auburn 52

Willowbrook 66, Oak Lawn Richards 61

ICCP/Westmont Tournament=

Bensenville (Fenton) 62, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 45

Blue Island Eisenhower 68, Montini 65

Chicago (Christ the King) 81, Chicago (Legal Prep Charter) 59

Elmwood Park 66, IC Catholic 63

Evergreen Park 52, Chicago (Perspectives MSA) 49

Latin 64, Tinley Park 63

St. Edward 47, Chicago Phoenix Academy 43

Westmont 62, Holy Trinity 31

Jack Tosh Tournament=

Batavia 69, Elk Grove 43

Brother Rice 56, St. Francis 39

Conant 61, Minooka 39

Downers South 61, Highland Park 55

Hinsdale South 55, Lemont 49

Lyons 66, Lake Forest 50

Metea Valley 67, Palatine 63

Naperville North 35, Sandburg 30

Providence 65, St. Patrick 27

Riverside-Brookfield 64, McHenry 36

Schaumburg 80, Thornton Fractional South 61

St. Ignatius 52, Glenbard East 37

St. Laurence 84, Nazareth 62

Stagg 59, Rolling Meadows 46

Wheaton North 56, Elmhurst Timothy Christian 37

York 44, Andrew 28

Macomb-Western Tournament=

Camp Point Central 44, Lewistown 31

Eureka 70, Illini West (Carthage) 32

Farmington 62, Liberty 47

Illini Bluffs 68, Macomb 57

Jacksonville 56, Abingdon 41

Monmouth-Roseville 59, Canton 55

Rockridge 49, Pittsfield 22

West Hancock 59, Mt. Sterling (Brown County) 46

Mater Dei Tournament=

Pool A=

Breese Mater Dei 68, Red Bay, Ala. 57

Nashville 52, Metro-East Lutheran 37

Nashville 59, Mascoutah 49

Red Bay, Ala. 55, Metro-East Lutheran 43

Pool B=

Breese Central 51, Carlyle 41

Briarcrest, Tenn. 61, Breese Central 42

Highland 54, Okawville 52

Highland 64, Carlyle 43

Mendon Unity Tournament=

Barry (Western) 56, Bushnell (B.-Prairie City) 42

Monticello Tournament=

Gold Pool=

Gibson City-Melvin-Sibley 62, Argenta-Oreana 33

Tuscola 62, Neoga 45

Purple Pool=

Colfax Ridgeview 53, Fithian Oakwood 52, OT

Monticello 35, Fithian Oakwood 32

Paxton-Buckley-Loda 54, Monticello 49

Paxton-Buckley-Loda 60, Colfax Ridgeview 54

Plano Tournament=

Burlington Central 56, Kaneland 50

Lisle 61, Morris 42

Newark 66, Mendota 34

Northridge Prep 58, Streator 42

Ottawa 63, Hinckley-Big Rock 35

Peoria Notre Dame 59, Plano 23

Sandwich 47, LaSalle-Peru 29

Yorkville Christian 78, Coal City 63

Pontiac Tournament=

Warren 62, Bloomington 60

Princeville Tournament=

Brimfield 63, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 47

Elmwood 65, Henry 34

Galva 36, DePue 35

Princeville 65, North Fulton (Cuba/Spoon River) 36

Prosser Tournament=

Calumet, Ind. 71, Douglass 36

Chicago (Urban Prep Charter/West) 58, Mather 54

Cypress Bay, Fla. 64, Clemente 50

Foreman 78, Chicago (Solorio Academy) 70

Thornridge 97, Fenger 88

Proviso West Tournament=

Berwyn-Cicero Morton 54, Westchester St. Joseph 51

Bogan 65, Niles West 32

Chicago Uplift 82, Larkin 41

Fenwick 84, Dunbar 75, OT

Hillcrest 73, Proviso West 46

Leo 83, Chicago CICS-Longwood 50

Proviso East 77, Hyde Park 51

Whitney Young 78, Crete-Monee 45

Rich South Tournament=

Bowman Academy, Ind. 47, Rich South 42

Chicago Vocational 59, Chicago (Clark) 50

Farragut 62, Chicago (Noble Street/Butler) 45

Hammond, Ind. 73, Rich East 51

Harvey Thornton 69, Hope Academy 39

Morgan Park 109, Bowen 39

Rich Central 71, Michigan City, Ind. 67

Romeoville 80, Chicago Marshall 74

Sesser-Valier Tournament=

Christopher 57, Odin 55

Goreville 56, Galatia 16

Johnston City 62, Cobden 56

Marissa/ Coulterville Co-op 55, Waltonville 40

Sesser-Valier 67, Red Bud 38

Sparta 70, New Athens 30

Thompsonville 68, Zeigler-Royalton 40

Woodlawn 82, Century 25

State Farm Tournament=

Large Schools=

Joliet Central 64, North Chicago 53

Kenwood 72, Plainfield South 45

Machesney Park Harlem 54, Metamora 52

Normal Community 50, Mahomet-Seymour 36

Normal University 54, Zion Benton 52

Rock Island 61, North Lawndale 57

Thornwood 67, Springfield 40

Wheaton Warrenville South 67, Peoria (H.S.) 45

Small Schools=

Aurora Christian 64, Peoria Christian 48

Bloomington Central Catholic 67, Downs Tri-Valley 53

El Paso-Gridley 64, Winnebago 55

Fieldcrest 59, Kankakee (McNamara) 47

Providence-St. Mel 80, Stanford Olympia 25

Quincy Notre Dame 58, Champaign St. Thomas More 46

Rock Falls 70, Annawan 43

Rockford Lutheran 64, St. Joseph-Ogden 61

Vandalia Tournament=

Pool A=

Cumberland 82, Pana 65

Shelbyville 51, Flora 39

Shelbyville 75, Patoka 31

Pool B=

Macon Meridian 63, McGivney Catholic High School 52

Macon Meridian 65, Farina South Central 56

Vandalia 57, Okaw Valley 53

Vandalia 70, Farina South Central 63

Wabash Valley Tournament=

First Round=

Linton, Ind. 57, Casey-Westfield 51

Marshall 67, Shakamak, Ind. 35

Robinson 66, Owen Valley, Ind. 55

Waverly Tournament=

Athens 83, Edinburg (Coop) BK 48

Auburn 74, North Greene 48

Concord (Triopia) 67, Buffalo Tri-City 42

Jacksonville Routt 62, Carrollton 48

New Berlin 48, Pawnee 24

North-Mac 80, Greenfield-Northwestern 66

Springfield Lutheran 67, Raymond Lincolnwood 35

Winchester (West Central) 72, South County 47

Wheeling Tournament=

Deerfield 56, Buffalo Grove 47

Fremd 52, Libertyville 49

Geneva 64, Wheeling 20

Glenbrook South 74, Taft 47

Niles North 62, Maine West 44

Prospect 51, Niles Notre Dame 49, OT

St. Viator 59, Ridgewood 35

Waukegan 71, Grayslake Central 37

Williamsville Tournament=

Calvary 71, Warrensburg-Latham 67

Deer Creek-Mackinaw 65, Tolono Unity 24

Fairbury Prairie Central 74, Beardstown 71

Petersburg PORTA 60, Havana 49

Quest Academy 84, Midwest Central 50

Roanoke-Benson 51, Delavan 34

Tremont 55, East Peoria 51

Williamsville 70, Astoria (Table Grove VIT) 18

GIRLS PREP BASKETBALL=

Berwyn-Cicero Morton 50, Wheaton Warrenville South 27

Brooks Academy 57, Lincoln Park 47

Chicago (Goode) 57, Fenger 37

Chicago (Lane) 55, Northside Prep 33

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 56, Orr 53

Chicago (Noble Street/Butler) 47, Tinley Park 41

Clinton 40, Auburn 32

DePaul College Prep 73, Bensenville (Fenton) 55

DuSable 55, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 54

Fairbury Prairie Central 57, Springfield Lutheran 33

Harvey Thornton 49, Sandburg 46

Hillcrest 61, Crete-Monee 47

Hillsboro 58, Tremont 21

Jacksonville Routt 49, South Fulton 30

Mendon Unity 61, Rushville-Industry 34

Newton 61, Farina South Central 31

North Lawndale 52, Bowen 19

Providence-St. Mel 36, Julian 15

Quincy 53, Warren 42

Riverside-Brookfield 66, Shepard 41

St. Elmo 42, North Clay 38

St. Elmo 65, Arcola 45

Stagg 35, Homewood-Flossmoor 33

Taft 61, Niles North 35

Thornwood 59, Rich South 35

Vienna 55, Massac County 52, OT

Washington Township, N.J. 57, Highland Park 26

Amboy Tournament=

Black Pool=

Hall 56, Somonauk 21

Plano 79, Indian Creek 62

Red Pool=

Amboy 58, South Beloit 16

Beardstown Tournament=

Abingdon 58, Mt. Sterling (Brown County) 48

Astoria (Table Grove VIT) 50, Barry (Western) 26

Athens 40, North Greene 36

Concord (Triopia) 61, Pittsfield 59

Delavan 74, Liberty 49

Havana 59, Macomb 26

Illini Bluffs 49, Athens 29

Illini Central 51, North Fulton (Cuba/Spoon River) 33

Illini Central 63, Winchester (West Central) 62, OT

Illini West (Carthage) 36, Havana 34

Jacksonville Routt 49, Astoria (Table Grove VIT) 30

Lewistown 69, Abingdon 26

Liberty 62, Beardstown 23

Pittsfield 53, Jacksonville 25

Tolono Unity 50, West Hancock 42

Tolono Unity 61, Rushville-Industry 34

Carlinville Tournament=

Green Pool=

Carlinville 50, Bunker Hill 18

Franklin (South County) 42, Litchfield 39, OT

Red Pool=

Gillespie 55, Greenfield-Northwestern 45

Staunton 46, Nokomis 22

Dixon Tournament=

Burlington Central 45, Dixon 39

Dixon 51, Oregon 32

East Moline United 69, Rochelle 57

Lanark Eastland 66, Rockford East 61

Rockford East 47, Stillman Valley 36

Rockford Guilford 59, Freeport 43

Sterling 48, Sterling Newman 36

Dundee-Crown Tournament=

Buffalo Grove 44, Dundee-Crown 42

Fenwick 53, South Elgin 40

Hononegah 65, Chicago Resurrection 22

Maine South 47, Prospect 43

Maine West 74, Barrington 44

New Trier 54, Naperville Central 50

River Forest Trinity 32, St. Charles North 30

Stevenson 51, Hampshire 40

Earlville-Leland Tournament=

Aurora Christian 41, Hinckley-Big Rock 36

Dwight 53, LaMoille 27

Earlville-Leland 41, West Carroll 39

Henry 26, Grant Park 23

Fairfield Tournament=

Anna-Jonesboro 38, Oblong 23

Anna-Jonesboro 41, Carmi White County 29

Carmi White County 41, Oblong 38

Edwards County 66, West Frankfort 49

Edwards County 71, Lawrenceville 46

Eldorado 55, Wayne City 45

Fairfield 39, Murphysboro 23

Fairfield 55, Robinson 37

Flora 57, Wayne City 25

Flora 61, Eldorado 46

Lawrenceville 63, West Frankfort 36

Murphysboro 55, Robinson 39

Guerin College Prep Tournament=

Lake View 42, Guerin 25

St. Laurence 47, CICS-Northtown 12

Westchester St. Joseph 58, Regina 54

Lebanon Tournament=

Carlyle 59, Chester 49

Centralia Christ Our Rock 54, Red Bud 27

Columbia 65, Sparta 26

Freeburg 57, Marissa 35

Greenville 76, Steeleville 17

Lebanon 59, DuQuoin 48

McGivney Catholic High School 50, Trenton Wesclin 38

Piasa Southwestern 46, New Athens 35

Libertyville Tournament=

Cary-Grove 50, Conant 36

Libertyville 66, Niles West 53

Rolling Meadows 67, Streamwood 33

Vernon Hills 44, Mundelein 32

Lincoln-Way East Tournament=

Pool A=

Hinsdale South 51, Providence 50

Lincoln-Way East 53, Andrew 41

Pool B=

Glenbard West 64, Minooka 53

Lincoln Way Central 53, Chicago Heights (Bloom Twp.) 35

Lisle Tournament=

Addison Trail 50, St. Edward 49

Elmhurst Timothy Christian 33, Antioch 30

Latin 41, Coal City 32

Reed-Custer 58, Illiana Christian 27

Riverdale 40, Wheaton Academy 20

Rosary 57, Chicago Christian 51

St. Francis 41, Lisle 39

Walther Christian Academy 57, Rockford Jefferson 29

Monticello Tournament=

Gold Pool=

Gibson City-Melvin-Sibley 61, Argenta-Oreana 37

Tuscola 50, Neoga 32

Purple Pool=

Colfax Ridgeview 48, Stark County 42

Monticello 35, Stark County 29

Monticello 49, Paxton-Buckley-Loda 28

Paxton-Buckley-Loda 48, Colfax Ridgeview 44

Montini Catholic Tournament=

Evanston Township 61, Lake Zurich 55

Fremd 56, Marian Catholic (Chicago Heights) 24

Geneva 47, York 38

Lisle (Benet Academy) 74, Oak Park River Forest 53

Marist 64, Batavia 35

Montini 68, Hersey 41

Mother McAuley 54, Huntley 31

Nazareth 58, Lyons 36

Oswego East Tournament=

Joliet Central 41, Metea Valley 32

Lincoln Way West 81, West Chicago 23

Lockport 60, Downers South 29

Naperville North 50, Aurora Central Catholic 22

Oswego 41, Machesney Park Harlem 28

Oswego East 48, Aurora (East) 43

Plainfield Central 56, Yorkville 54

Sycamore 54, Lemont 25

Peotone Tournament=

Blue Pool=

Kankakee 68, Beecher 40

Watseka (coop) 48, Joliet West 34

White Pool=

Peotone 60, Joliet Catholic 57

Plainfield South 73, Serena 28

Princeville Tournament=

Bushnell (B.-Prairie City) 50, Elmwood 29

Bushnell (B.-Prairie City) 50, Midland 35

Galva 41, Peoria Heights (Quest) 17

Midland 38, Galva 32

Princeville 50, Elmwood 34

Princeville 58, Peoria Heights (Quest) 26

Riverton Tournament=

Clinton 40, Rockford Auburn 32

Fairbury Prairie Central 52, North-Mac 31

Petersburg PORTA 46, Riverton 31

Tremont 42, Heyworth 34

St. Viator Tournament=

Pool A=

Lake Park 66, Glenbrook North 44

St. Viator 58, Maine East 20

Pool B=

Plainfield North 36, Wheeling 27

Zion Benton 71, Leyden 37

State Farm Tournament=

Large Schools=

Bethalto Civic Memorial 56, Springfield 37

Kenwood 77, Geneseo 60

Richwoods 58, Normal University 35

Rock Island 75, Bloomington 40

Simeon 61, Normal West 37

St. Ignatius 58, Normal Community 33

Union Co., Ky. 64, Canton 42

Small Schools=

Bloomington Central Catholic 63, Rockford Lutheran 38

Brimfield 50, Sherrard 31

Camp Point Central 50, Fithian Oakwood 38

El Paso-Gridley 55, Annawan 49

Kankakee (McNamara) 48, Champaign St. Thomas More 31

Rochester 56, IC Catholic 45

Rock Falls 29, Rock Island Alleman 27

St. Joseph-Ogden 80, Peoria Christian 10

Warren Tournament=

Grayslake Central 50, Carmel 49

Lake Forest 57, Deerfield 29

Wheaton North Tournament=

Aurora (West Aurora) 54, Algonquin (Jacobs) 26

Bartlett 64, Glenbard North 34

Downers North 55, Palatine 21

Schaumburg 56, Hinsdale Central 31

Waubonsie Valley 36, Glenbard South 35

Willowbrook 76, Elgin 43

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly