BOYS PREP BASKETBALL=

1A District 1=

Championship=

De Beque 76, North Park 50

1A District 2=

Championship=

McClave 53, Kit Carson 42

1A District 2=

Third Place=

Cheraw 42, Cheyenne Wells 41

1A District 4=

Championship=

Heritage Christian Academy 63, Peetz 62

1A District 4=

Third Place=

Longmont Christian 61, Fleming 38

1A District 5=

Championship=

Arickaree/Woodlin 65, Otis 61

1A District 5=

Third Place=

Liberty (Joes)/Stratton 95, Flagler/Hi-PLains Co-op 83

1A District 6=

Championship=

Creede High School 55, Sierra Grande 51

1A District 7=

Championship=

Genoa-Hugo 55, Elbert 29

1A District 7=

Third Place=

Deer Trail 43, Kiowa 35

2A District 1=

Championship=

Sanford 42, Del Norte 32

2A District 1=

Third Place=

Sargent 52, Center 45

2A District 2=

Championship=

Yuma 44, Sedgwick County 39

2A District 2=

Third Place=

Haxtun 52, Akron 46

2A District 3=

Championship=

Ignacio 45, Mancos 30

2A District 4=

Championship=

Byers 68, Limon 59

2A District 4=

Third Place=

Denver Christian 65, Front Range Christian School 51

2A District 5=

Championship=

Meeker 60, Hotchkiss 55

2A District 5=

Fifth Place=

Paonia 66, Plateau Valley 63, OT

2A District 5=

Third Place=

Vail Christian 68, Rangely 65

2A District 7=

Championship=

Highland 76, Clear Creek 69

2A District 7=

Third Place=

Alexander Dawson 67, Union Colony Preparatory School 54

2A District 8=

Championship=

Ellicott 54, Evangelical Christian Academy 41

2A District 8=

Third Place=

Simla 62, Calhan 54

3A Frontier=

Championship=

DSST: Stapleton 63, The Academy 42

3A Frontier=

Fifth Place=

Pinnacle 79, Sheridan 62

3A Frontier=

Third Place=

Arrupe Jesuit 68, Jefferson 66

3A Intermountain=

Championship=

Bayfield 57, Alamosa 53

3A Metro=

Championship=

Faith Christian 68, Kent Denver 64

3A Metro=

Third Place=

Lutheran 66, Manual 56

3A Tri-Peaks=

Championship=

The Vanguard School 58, Colo. Springs Christian 46

3A Tri-Peaks=

Third Place=

La Junta 50, Manitou Springs 48

3A Western Slope=

Championship=

Coal Ridge 53, Roaring Fork 51

3A Western Slope=

Third Place=

Delta 50, Grand Valley 48

Class 4A=

Second Round=

D'Evelyn 57, Mead 56

Denver South 67, Conifer 32

Evergreen 61, Greeley Central 58

Falcon 61, Fort Morgan 49

Golden 69, Pueblo Central 34

Lewis-Palmer 75, Sierra 62

Longmont 76, Cheyenne Mountain 46

Mesa Ridge 67, Glenwood Springs 48

Montrose 47, Centaurus 43

Palmer Ridge 52, Holy Family 48

Ponderosa 80, Roosevelt 69

Pueblo South 67, Conifer 32

Pueblo West 72, Discovery Canyon 63

Silver Creek 73, Erie 63

Valor Christian 72, Vista PEAK 58

Widefield 64, Skyview 51

Windsor 46, Steamboat Springs 31

Class 5A=

Second Round=

Chaparral 65, Mountain Range 49

Cherry Creek 47, Highlands Ranch 40

Denver East 82, Dakota Ridge 70

Doherty 61, Poudre 49

Eaglecrest 67, Rangeview 54

Fruita Monument 83, Broomfield 76

George Washington 76, Bear Creek 54

Grandview 72, Cherokee Trail 41

J.K. Mullen 66, Overland 16

Liberty 57, Monarch 52

Mountain Vista 78, Chatfield 68

Rampart 64, Far Northeast 40

Regis Jesuit 61, Douglas County 52

Rock Canyon 75, Columbine 46

Smoky Hill 76, Fairview 49

ThunderRidge 78, Greeley West 51

GIRLS PREP BASKETBALL=

The Vanguard School 40, Florence 39

1A District 1=

Championship=

North Park 53, Dove Creek 38

1A District 2=

Championship=

Kit Carson 54, Eads 19

1A District 2=

Third Place=

McClave 37, Cheyenne Wells 33

1A District 4=

Championship=

Fleming 49, Briggsdale 41

1A District 4=

Third Place=

Heritage Christian Academy 44, Longmont Christian 38

1A District 5=

Championship=

Flagler/Hi-PLains Co-op 35, Arickaree/Woodlin 34

1A District 5=

Third Place=

Idalia 41, Otis 37

1A District 6=

Championship=

Antonito 44, Sangre De Cristo 34

1A District 6=

Third Place=

Sierra Grande 44, La Veta 42

1A District 7=

Championship=

Kiowa 39, Genoa-Hugo 34

1A District 7=

Third Place=

Elbert 31, Edison 28

1A District 8=

Championship=

Belleview Christian 39, Cornerstone Christian 31

2A District 1=

Championship=

Del Norte 43, Sanford 37

2A District 1=

Third Place=

Sargent 55, Custer County 37

2A District 2=

Championship=

Yuma 42, Wray 35

2A District 2=

Third Place=

Haxtun 46, Holyoke 44

2A District 3=

Championship=

Ignacio 46, Dolores 11

2A District 4=

Championship=

Limon 43, Denver Christian 35

2A District 4=

Third Place=

Burlington 51, Byers 29

2A District 5=

Championship=

Rangely 52, Meeker 51

2A District 5=

Fifth Place=

Paonia 46, Hotchkiss 44

2A District 5=

Third Place=

Soroco 42, Vail Christian 40

2A District 7=

Championship=

Clear Creek 65, Dayspring Christian Academy 41

2A District 7=

Third Place=

Highland 54, Lyons 32

2A District 8=

Championship=

Simla 45, Ellicott 29

2A District 8=

Third Place=

Calhan 50, Colorado Springs 43

3A Frontier=

Championship=

The Academy 48, Middle Park 44

3A Frontier=

Third Place=

Bennett 47, DSST: Stapleton 32

3A Intermountain=

Championship=

Pagosa Springs 48, Centauri 42

3A Intermountain=

Third Place=

Alamosa 45, Bayfield 29

3A Metro=

Championship=

Kent Denver 52, Parker Lutheran 44

3A Metro=

Third Place=

Colorado Academy 38, Faith Christian 35

3A Tri-Peaks=

Championship=

Colo. Springs Christian 35, St. Mary's Academy 34

3A Tri-Peaks=

Third Place=

Lamar 55, Salida 34

3A Western Slope=

Championship=

Moffat County 43, Grand Valley 34

3A Western Slope=

Third Place=

Cedaredge 45, Delta 36

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/