AP NEWS
Related topics

BC-IL-BKH--Prep Scores, IL

February 20, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Addison Trail 66, Proviso West 48

Algonquin (Jacobs) 60, Cary-Grove 57

Barrington 72, Elk Grove 39

Belvidere North 57, Genoa (Genoa-Kingston) 43

Bensenville (Fenton) 55, Argo 39

Bloomington 82, Peoria Manual 79

Breese Central 56, Columbia 43

Brother Rice 73, Oak Lawn Richards 67

Buffalo Grove 61, Hoffman Estates 45

Burlington Central 83, Harvard 50

Centralia 54, Murphysboro 49

Champaign Centennial 68, Normal West 61

Champaign Central 54, Peoria Notre Dame 50

Chicago (Lane) 58, Von Steuben 42

Chicago Mt. Carmel 69, Bremen 61

Chicago Sullivan 64, Chicago (Intrinsic Charter) 58

Clemente 68, Chicago (Solorio Academy) 63

Clinton 54, Mt. Zion 48

Conant 43, Wheeling 29

Crystal Lake Central 50, Dundee-Crown 45

Crystal Lake South 53, McHenry 26

Danville 71, Peoria (H.S.) 60

DePaul College Prep 63, De La Salle 44

Decatur MacArthur 80, Eisenhower 78

Deerfield 49, New Trier 40

Dixon 47, Sandwich 24

Dyett 55, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 50

Edinburg (Coop) BK 56, Stewardson-Strasburg 46

Effingham 57, Breese Mater Dei 35

Evergreen Park 76, Tinley Park 36

Fenwick 82, Taft 49

Glenbard West 59, Hinsdale South 54

Glenbrook South 71, Maine West 43

Grant 50, Grayslake Central 41

Grayslake North 50, Lakes Community 37

Herrin 55, Massac County 50

Highland 69, Bethalto Civic Memorial 43

Hillcrest 76, Romeoville 46

Huntley 51, Hampshire 46

Jacksonville 49, Rochester 42

Jacksonville Routt 58, Greenfield-Northwestern 45

Johnsburg 57, Woodstock North 41

Kankakee 58, Chicago ( SSICP) 24

Kewanee 55, Galesburg 51

Lake Forest Academy 51, Wheaton Academy 49

Leo 100, Chicago (Noble Street Charter/Baker) High School 48

Lincoln Way Central 47, Thornridge 44

Lincoln Way West 48, Andrew 33

Lincoln-Way East 75, Bolingbrook 67

Lindblom 71, Lake View 45

Loyola 59, Senn 26

Lyons 71, Willowbrook 65

Maine South 56, Vernon Hills 19

Marquette Manor Baptist Academy 57, Danville (First Baptist Christian) 26

Mascoutah 75, Triad 45

Mattoon 69, Olney (Richland County) 37

Metamora 80, Canton 35

Morton 87, Hinsdale Central 64

Niles West 47, Highland Park 32

Normal Community 53, Urbana 46

Normal University 37, Chatham Glenwood 32

North Chicago 89, Round Lake 59

Ottawa 65, Streator 41

Palatine 61, Hersey 52

Plano 72, Mendota 36

Providence 63, Kankakee (McNamara) 41

Proviso East 81, Oak Park River Forest 73

Quincy 40, East Moline United 39

Quincy 40, East Moline United 39

Richmond-Burton 55, Marengo 48

Richwoods 74, East Peoria 72, 3OT

Riverside-Brookfield 82, Ridgewood 54

Rochelle 62, Yorkville 50

Rock Falls 61, Rockford Lutheran 44

Schaumburg 59, Rolling Meadows 43

Schurz 84, Blue Island Eisenhower 82

Shepard 60, Manteno 46

South County 49, Pawnee 33

Springfield Lanphier 66, Springfield 59, OT

Springfield Southeast 77, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 55

Stagg 39, Lockport 38

Sterling 56, Sycamore 39

Thornton Fractional South 66, Thornton Fractional North 53

Thornwood 84, Bradley-Bourbonnais 41

Waukegan 81, Libertyville 52

Wayne City 55, Bluford Webber 34

York 62, Downers South 47

1A Altamont Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Brownstown - St. Elmo 78, Martinsville 27

Buffalo Tri-City 63, Sangamon Valley 38

Dieterich 56, Oblong 37

Mulberry Grove 58, Sandoval 23

Odin 68, Patoka 51

South Fork/Edinburg/Morrisonville Co-op 56, Stewardson-Strasburg 46

Regional Semifinal(equals)

Nokomis 53, Arcola 33

1A Chicago (Collins Academy) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Harper 68, Manley 40

Richards 92, Horizon Science Academy Southwest Chicago 31

Regional Semifinal(equals)

Deerfield (Zell Jewish) 66, Christian Liberty Academy 56

Evanston Roycemore 66, Evanston (Beacon Academy) 22

Fenger 73, Morgan Park Academy 36

Providence-St. Mel 102, Skokie (Ida Crown) 36

1A Colfax (Ridgeview) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Bloomington Christian 58, Lexington 38

Decatur Lutheran (LSA) 65, Urbana University 51

Heyworth 64, Cerro Gordo-Bement Coop 44

LeRoy 87, Decatur Christian 40

Milford 56, Armstrong 33

St. Anne 67, Calvary Christian Academy 20

Regional Semifinal(equals)

Grant Park 59, Cullom Tri-Point 57

1A East Dubuque Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Dakota 69, Kirkland Hiawatha 32

Pecatonica 65, Amboy 46

Regional Semifinal(equals)

East Dubuque 48, Galena 39

Pearl City 45, Lanark Eastland 42

Polo 64, Durand 31

1A Junction (Gallatin County) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Cairo 100, Shawnee 62

Gallatin County 56, Joppa 49

Mounds Meridian 78, Carrier Mills 46

Tamms (Egyptian) 97, Dongola 69

Thompsonville 76, Grayville 23

Regional Semifinal(equals)

Sesser-Valier 46, Christopher 44

1A Lewistown Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Abingdon 67, Bushnell (B.-Prairie City) 56

Calvary 73, Hartsburg-Emden 53

Illini Central 73, Astoria/VIT Co-op 37

Lewistown 40, West Prairie 37

Regional Semifinal(equals)

Camp Point Central 48, Mendon Unity 40

Illini Bluffs 71, Delavan 60

1A Okawville Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Calhoun 81, McGivney Catholic High School 32

Franklin 49, Pawnee 33

Metro-East Lutheran 64, Mount Olive 42

New Berlin 55, Jacksonville ISD 35

Okawville 69, Lebanon 23

Waterloo Gibault 58, Valmeyer 51

Regional Semifinal(equals)

Jacksonville Routt 58, Greenfield 45

1A Serena Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Annawan 48, DePue 38

Hinckley-Big Rock 56, Leland 32

Mooseheart def. Lombard (CPSA), forfeit

Princeville 64, Lowpoint-Washburn 32

ROWVA/Galva/Williamsfield Co-op 63, Midland 49

Roanoke-Benson 51, Henry 43

2A Aurora (A. Christian) Sectional(equals)

Regional Quarterfinals(equals)

Chicago (Christ the King) 97, Chicago (ASPIRA B&F) 22

Francis Parker 87, Chicago (Disney II) 43

Regional Semifinal(equals)

Elmhurst Timothy Christian 56, Walther Christian Academy 45

Orr 91, Raby 63

2A Chicago (Marshall) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Chicago Marshall 78, Chicago (Ogden International) 58

Dunbar 81, Chicago (Urban Prep Charter/West) 41

Dyett 55, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 50

Leo 100, Chicago (Noble Street Charter/Baker) High School 48

2A DuQuoin (H.S.) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Alton Marquette 73, Staunton 36

Chester 61, Trico 47

Nashville 52, Carlyle 21

Pinckneyville 63, Johnston City 49

2A Peotone Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

El Paso-Gridley 67, Momence 44

Fieldcrest 64, Clifton Central 33

Harlan 53, Chicago Christian 44

Westmont 57, Peotone 40

2A Port Byron (Riverdale) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Bureau Valley 74, Rockford Christian 65

Byron 78, Oregon 39

Hall 62, Putnam County 33

Orion 60, Riverdale 52

Sterling Newman 66, Aledo (Mercer County) 48

2A Riverton Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Quest Academy 36, Deer Creek-Mackinaw 35

Riverton 68, North-Mac 64

Warsaw 52, Knoxville 43

Williamsville 65, Athens 58, OT

2A Tolono (Unity) Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Bloomington Central Catholic 65, Decatur St. Teresa 42

Gibson City-Melvin-Sibley 63, Champaign St. Thomas More 43

Paxton-Buckley-Loda 64, Catlin (Salt Fork) 32

Tuscola 58, St. Joseph-Ogden 55

2A Vandalia Sectional(equals)

Regional Semifinal(equals)

Fairfield 74, Harrisburg 36

Mt. Carmel 73, Flora 54

Pana 70, Casey-Westfield 67

Teutopolis 69, Robinson 41

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Lisle (Benet Academy) 72, Whitney Young 63

3A Chillicothe (Ill. Valley Cenrtal) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Richwoods 68, Bloomington Central Catholic 35

3A Chillicothe (Illinois Valley Central) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Morton 71, Canton 59

3A Rochelle Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Rock Falls 50, Sandwich 28

3A Salem Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Breese Mater Dei 55, Carterville 46

Effingham 57, Olney (Richland County) 35

4A Belvidere (North) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Rockford Boylan 60, South Elgin 54

4A Darien (Hinsdale South) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Lisle (Benet Academy) 72, Whitney Young 63

Montini 54, St. Ignatius 39

4A Libertyville Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Lake Forest 66, Libertyville 53

4A Normal (Community West) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Edwardsville 48, O’Fallon 46

4A Plainfield (North) Sectional(equals)

Semifinals(equals)

Joliet Central 39, Yorkville 23

Oswego 44, Bolingbrook 40

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/