AP NEWS

FOOTBALL RESULTS | SCHEDULE

September 22, 2018

FRIDAY’S RESULTS

CCC DIV. II EAST

Windsor 41, Farmington 0

CCC DIV. II WEST

Maloney 60, Bristol Eastern 20

Platt 38, Newington 0

Wethersfield 24, Bristol Central 0

CCC DIV. III WEST

Plainville 48, Rocky Hill 13

CCC INTER

New Britain 44, South Windsor 0

Southington 31, Manchester 13

East Hartford 28, Simsbury 27

Conard 31, Enfield 27

Glastonbury 14, Hall 13

Bloomfield 27, Tolland 6

CTC

Vinal Tech/Goodwin Tech/Whitney Tech 46, MCW United 13

Cheney Tech 50, Platt Tech 8

ECC INTER

NFA 35, Bacon Academy 0

New London 25, Killingly 24

Griswold 35, Montville 14

Ledyard 22, Stonington 20

Fitch 34, Waterford 6

East Lyme 40, Windham 15

FCIAC DIV. I

New Canaan 48, Trumbull 7

FCIAC DIV. II

Staples 38, McMahon 14

NVL BRASS

Holy Cross 47, Sacred Heart/Kaynor Tech 0

Waterbury Career 52, Crosby 12

NVL IRON

Wolcott 38, Torrington 6

NVL INTER

Woodland 35, Derby 14

Seymour 47, Watertown 6

Naugatuck 53, St. Paul Catholic 12

PEQUOT SASSACUS

Haddam-Killingworth 37, Morgan 22

PEQUOT UNCAS

SMSA/University/Classical Magnet 23, Ellington 7

Stafford/East Windsor/Somers 35, Gilbert/Northwestern 12

Coventry/Windham Tech/Bolton/Lyman Memorial 26, Canton 22

PEQUOT INTER

Granby Memorial 26, Old Saybrook/Westbrook 0

SCC TIER 1

Shelton 10, Fairfield Prep 7

North Haven 34, Cheshire 21

West Haven 28, ND-West Haven 7

SCC TIER 2

Harding 34, Foran 9

Hand 52, Hamden 6

Amity 27, Hillhouse 18

SCC TIER 3

East Haven 17, Lyman Hall 6

Law 50, Bassick 26

Sheehan 62, Guilford 20

SCC INTER

Xavier 21, Wilbur Cross 20

SWC COLONIAL

Bunnell 41, New Milford 3

Newtown 49, Stratford 7

Masuk 45, Pomperaug 7

SWC PATRIOT

Brookfield 27, Barlow 17

New Fairfield 41, Bethel 7

Weston 31, ND-Fairfield 0

OTHERS

Plainfield 39, Amistad 8

Branford 42, North Branford 12

SATURDAY’S SCHEDULE

All games start at 1 unless noted

CCC DIV. II EAST

Middletown at Hartford Public

CCC DIV. III EAST

Avon at RHAM

CCC INTER

Berlin at Northwest Catholic, 10:30 a.m.

East Catholic vs. Bulkeley/HMTCA/Weaver at Bulkeley, noon

CTC

Quinebaug Valley at O’Brien Tech, noon

Prince Tech vs. Abbott Tech/Immaculate at Immaculate

Bullard-Havens vs. Wilcox Tech at Falcon Field, 6

FCIAC DIV. I

Norwalk at Ludlowe, noon

Central at Ridgefield, 3

FCIAC DIV. II

Darien at St. Joseph, 1:30

Warde at Wilton, 2

FCIAC INTER

Danbury at Westhill

Stamford at Trinity Catholic

NVL BRASS

Wilby at Kennedy, 10 a.m.

PEQUOT SASSACUS

Cromwell/Portland at Lewis Mills, noon

Valley Regional/Old Lyme vs. Coginchaug/Hale Ray/East Hampton at Coginchaug

PEQUOT UNCAS

Rockville vs. Windsor Locks/Suffield/East Granby at Windsor Locks

OTHERS

E.O. Smith vs. CREC at Civil Leadership Turf Field, 11 a.m.

Capital Prep/Achievement First at Woodstock Academy, 1:30

AP RADIO
Update hourly