AP NEWS

Thursday’s Scores

February 8, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 1A Area 9=

Semifinal=

Talladega County Central 68, Alabama School for the Deaf 32

Winterboro 63, Ragland 51

Class 1A Area 2=

Semifinal=

Georgiana 79, Pleasant Home 40

J.F. Shields 51, Red Level 48

Class 1A Area 8=

Semifinal=

Cornerstone School 65, Heritage Christian 32

Westminster School at Oak Mountain 56, Appalachian 54

Class 1A Area 10=

Final=

Pickens County 82, South Lamar 68

Class 1A Area 11=

Final=

Spring Garden 71, Jacksonville Christian 53

Class 1A Area 12=

Semifinal=

Brilliant 96, Belgreen 49

Hackleburg 54, Phillips-Bear Creek 44

Class 1A Area 13=

Final=

Decatur Heritage 84, Meek 31

Class 1A Area 14=

Final=

Skyline 64, Woodville 28

Class 1A Area 15=

Semifinal=

Lindsay Lane Christian Academy 71, Oakwood Adventist Academy 64

Whitesburg Christian 53, Hubbard 49

Class 2A Area 6=

Semifinal=

Calhoun 89, Highland Home 48

Central-Hayneville 66, Luverne 52

Class 2A Area 7=

Final=

R.C. Hatch 51, Aliceville 46

Class 2A Area 8=

Final=

Central Coosa 69, Thorsby 52

LaFayette 69, Ranburne 46

Class 2A Area 10=

Final=

Vincent 65, Sumiton Christian 36

Class 2A Area 16=

Semifinal=

Tanner 67, Hatton 31

Sheffield 78, Colbert County 55

Class 3A Area 2=

Final=

Thomasville 53, Flomaton 50

Class 3A Area 5=

Semifinal=

Bullock County 59, St. James 39

Pike Road 56, Montgomery Academy 51

Class 3A Area 6=

Final=

Prattville Christian Academy 79, Southside-Selma 37

Class 3A Area 8=

Final=

Greene County 56, Holt 38

Class 3A Area 10=

Final=

Winfield 69, Lamar County 51

Class 3A Area 11=

Semifinal=

Piedmont 73, Pleasant Valley 46

Saks 64, Weaver 61

Class 3A Area 12=

Semifinal=

Hanceville 73, Susan Moore 49

J.B. Pennington 73, Glencoe 62

Class 3A Area 13=

Final=

Holly Pond 69, New Hope 48

Class 3A Area 15=

Final=

Plainview 103, Sylvania 55

Class 4A Area 1=

Semifinal=

Escambia County 48, UMS-Wright 45

Williamson 87, W.S. Neal 31

Class 4A Area 2=

Final=

Hillcrest-Evergreen 65, Clarke County 59

Class 4A Area 3=

Final=

Dale County 87, Headland 70

Class 4A Area 4=

Semifinal=

Catholic-Montgomery 55, Trinity Presbyterian 43

Loveless 60, Alabama Christian Academy 55

Class 4A Area 9=

Final=

Anniston 41, Talladega 40

Class 4A Area 10=

Semifinal=

Cherokee County 47, White Plains 45

Jacksonville 66, Hokes Bluff 40

Class 4A Area 11=

Final=

Haleyville 49, Curry 42

Class 4A Area 14=

Final=

DAR 55, Randolph School 51

Class 5A Area 1=

Semifinal=

LeFlore 57, St. Paul’s 38

Vigor 43, Faith Academy 36

Class 5A Area 2=

Final=

Jackson 60, Wilcox Central 22

Class 5A Area 3=

Final=

Charles Henderson 57, Greenville 41

Class 5A Area 4=

Final=

Brewbaker Tech 65, Tallassee 54

Class 5A Area 5=

Final=

Central-Tuscaloosa 50, Bibb County 49

Class 5A Area 6=

Final=

Marbury 52, Shelby County 44

Class 5A Area 7=

Final=

Sylacauga 70, Central - Clay County 65

Class 5A Area 9=

Semifinal=

Fairfield 59, Parker 45

Wenonah 69, Pleasant Grove 51

Class 5A Area 10=

Final=

Center Point 39, Springville 32

Class 5A Area 11=

Final=

Jasper 51, Mortimer Jordan 46

Class 5A Area 12=

Final=

Etowah 73, Alexandria 69

Class 5A Area 13=

Semifinal=

Boaz 36, Douglas 31

Crossville 48, Sardis 42

Class 6A Area 2=

Semifinal=

Daphne 76, Robertsdale 48

Spanish Fort 63, Gulf Shores 36

Class 6A Area 3=

Final=

Eufaula 83, Northview 63

Class 6A Area 4=

Final=

Sidney Lanier 44, Carver-Montgomery 39

Class 6A Area 6=

Final=

Opelika 63, Russell County 56

Class 6A Area 7=

Semifinal=

Paul Bryant 65, Brookwood 30

Class 6A Area 9=

Final=

McAdory 64, Bessemer City 62

Class 6A Area 11=

Final=

Gardendale 54, Carver-Birmingham 53

Class 6A Area 12=

Final=

Pinson Valley 73, Clay-Chalkville 57

Class 6A Area 15=

Semifinal=

Muscle Shoals 72, Athens 53

Class 7A Area 1=

Semifinal=

Baker 90, Alma Bryant 36

Theodore 50, Mary Montgomery 39

Class 7A Area 3=

Final=

Lee-Montgomery 67, Enterprise 52

Class 7A Area 4=

Semifinal=

Smiths Station 56, Auburn 52

Class 7A Area 5=

Semifinal=

Hoover 64, Tuscaloosa County 31

Thompson 58, Oak Mountain 51

Class 7A Area 6=

Semifinal=

Mountain Brook 78, Hewitt-Trussville 51

Vestavia Hills 72, Spain Park 56

Class 7A Area 7=

Semifinal=

Huntsville 64, Gadsden 57

Sparkman 68, Grissom 52

Class 7A Area 8=

Semifinal=

Florence 70, Bob Jones 52

James Clemens 59, Austin 51

GIRLS PREP BASKETBALL=

Oxford 44, Marshall Christian 21

Class 1A Area 3=

Final=

Brantley 50, Florala 39

Class 1A Area 4=

Final=

Linden 61, A.L. Johnson 45

Class 1A Area 5=

Final=

Verbena 54, Autaugaville 46

Class 1A Area 6=

Final=

Lanett 45, Loachapoka 36

Class 1A Area 7=

Final=

Francis Marion 62, Isabella 25

Class 1A Area 11=

Final=

Spring Garden 73, Coosa Christian 23

Class 1A Area 13=

Final=

Falkville 48, Decatur Heritage 34

Class 1A Area 14=

Final=

Skyline 64, Valley Head 29

Class 2A Area 1=

Final=

Cottage Hill 40, Elberta 37

Class 2A Area 2=

Final=

South Choctaw Academy 52, Washington County 34

Class 2A Area 3=

Final=

Geneva County 61, Daleville 46

Class 2A Area 4=

Final=

Samson 55, Goshen 39

Class 2A Area 9=

Final=

Ranburne 44, LaFayette 38

Class 2A Area 11=

Semifinal=

Ohatchee 47, Gaston 36

Sacred Heart 74, Westbrook Christian 41

Class 2A Area 14=

Final=

Sand Rock 63, Asbury 43

Class 2A Area 15=

Final=

Fyffe 49, North Sand Mountain 34

Class 3A Area 1=

Final=

Bayside Academy 29, St. Michael Catholic 24

Class 3A Area 3=

Final=

Geneva 47, Straughn 37

Class 3A Area 4=

Final=

Providence Christian 52, Houston Academy 28

Class 3A Area 6=

Final=

Prattville Christian Academy 46, Southside-Selma 37

Class 3A Area 8=

Final=

Holt 47, Hale County 42

Class 3A Area 13=

Final=

Holly Pond 42, New Hope 30

Class 3A Area 16=

Final=

Lauderdale County 46, Lexington 45

Class 4A Area 6=

Final=

Sumter Central High School 61, Greensboro 57

Class 4A Area 7=

Final=

Sipsey Valley 68, Northside 21

Class 4A Area 11=

Final=

Haleyville 39, Curry 31

Class 4A Area 12=

Final=

Oneonta 40, Fairview 37

Class 4A Area 13=

Final=

Priceville 65, Danville 40

Class 4A Area 15=

Final=

West Limestone 64, Brooks 35

Class 4A Area 16=

Final=

Rogers 58, Deshler 45

Class 5A Area 2=

Final=

Jackson 60, Wilcox Central 22

Class 5A Area 3=

Final=

Charles Henderson 59, Carroll-Ozark 24

Class 5A Area 4=

Final=

Brewbaker Tech 88, Valley 38

Class 5A Area 5=

Final=

Central-Tuscaloosa 45, Bibb County 29

Class 5A Area 6=

Final=

Shelby County 74, Chilton County 36

Class 5A Area 10=

Final=

Center Point 42, Springville 32

Class 5A Area 11=

Final=

Mortimer Jordan 48, Hayden 37

Class 5A Area 14=

Final=

West Point 88, Hamilton 40

Class 5A Area 15=

Final=

Scottsboro 36, Brewer 32

Class 5A Area 16=

Final=

Madison Academy 60, East Limestone 12

Class 6A Area 3=

Final=

Eufaula 79, Dothan 54

Class 6A Area 6=

Final=

Opelika 69, Benjamin Russell 13

Class 6A Area 8=

Final=

Chelsea 54, Pelham 34

Class 6A Area 9=

Final=

McAdory 72, Bessemer City 43

Class 6A Area 11=

Final=

Carver-Birmingham 57, Minor 24

Class 6A Area 12=

Final=

Clay-Chalkville 41, Pell City 39

Class 6A Area 16=

Final=

Hazel Green 60, Lee-Huntsville 43

Class 7A Area 5=

Semifinal=

Hoover 91, Thompson 37

Tuscaloosa County 49, Oak Mountain 46

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly