AP NEWS

Tuesday’s Scores

January 16, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Attica 62, Norwich 42

Berean Academy 59, Pretty Prairie 17

Bucklin 66, Fowler 45

Burlingame 68, Hartford 44

Cornerstone Family 51, Pleasant Ridge 38

Hodgeman County 49, Pawnee Heights 36

Kiowa County 80, Ingalls 30

Lawrence Free State 51, BV West 36

Lyons 54, Southeast Saline 45

Olpe 58, Waverly 56

Pratt Skyline 61, South Barber 46

South Gray 62, Minneola 48

Wichita Bishop Carroll 51, Wichita North 30

Wichita County 55, Cheylin 45

Wichita East 56, Wichita South 53

Wichita Heights 68, Wichita West 46

2019 Thunder Classic Basketball Tournament=

Falls City, Neb. 49, Jackson Heights 44

Marysville 63, Horton 25

Nemaha Central 64, Atchison 58

Adolph Rupp Tournament=

Quarterfinal=

Cheney 68, Winfield 48

Halstead 49, Minneapolis 42

Baldwin Invitational=

Quarterfinal=

Anderson County 59, KC Bishop Ward 50

Augusta 69, Wellsville 62

Bishop Seabury Academy 75, Baldwin 61

KC Harmon 51, Louisburg 45

Basehor-Linwwod Tournament=

Quarterfinal=

Basehor-Linwood 67, Barstow, Mo. 49

KC Piper 63, St. Joseph Christian, Mo. 58

Ottawa 66, Raytown South, Mo. 61

Washburn Rural 61, Holton 22

Burlington Invitational Tournament=

Quarterfinal=

Burlington 55, Paola 34

Caney Valley 71, Rock Creek 66

Independence 59, Prairie View 49

Sabetha 52, Labette County 40

Burrton Invitational Tournament=

Little River 67, Goessel 60

Canton Galva Tournament=

Quarterfinal=

Moundridge 81, St. John’s Military 29

Sedgwick 48, Bennington 45

Wichita Classical 66, Ell-Saline 34

Wichita Home School 65, Canton-Galva 40

Cougar Classic Tournament=

Quarterfinal=

Elyria Christian 24, Wakefield 11

Marion 74, Solomon 36

Rural Vista 56, Herington 22

Flint Hills Shoot Out=

Quarterfinal=

Mission Valley 43, Lyndon 33

Osage City 80, Northern Heights 77

High-Plains League Tournament=

Quarterfinal=

Cimarron 60, Southwestern Hts. 57

Lakin 65, Sublette 52

Meade 55, Syracuse 43

Stanton County 75, Elkhart 36

Hillsboro Classic=

Quarterfinal=

Hesston 54, Republic County 34

Hillsboro 66, Remington 27

Holcomb 55, Eureka 26

Riley County 46, Clay Center 34

Hoisington Winter Jam=

Quarterfinal=

Russell 59, La Crosse 49

Victoria 46, Otis-Bison 42

McLouth Invitational Tournament=

Silver Lake 75, Hiawatha 61

Northern Plains League Tournament=

Consolation=

Chase 38, Natoma 35

Pike Valley 58, Tescott 20

Quarterfinal=

Lakeside 55, Wilson 45

Osborne 78, Thunder Ridge 45

Southern Cloud 28, Sylvan-Lucas 25

St. John 59, Rock Hills 43

NWKL Tournament=

Dighton 48, St. Francis 27

Hoxie 60, Quinter 44

Rawlins County 39, Greeley County 38

Wallace County 57, Oberlin-Decatur 33

Pleasanton Tournament=

Quarterfinal=

Heritage Christian 67, Marmaton Valley 31

Humboldt 73, Oswego 41

Osawatomie 65, Altoona-Midway 34

Pleasanton 58, Uniontown 28

Southeast Lancer Classic=

Quarterfinal=

Baxter Springs 68, Jayhawk Linn 34

Columbus 47, Pierce City, Mo. 38

Parsons 69, Erie 37

Southeast 43, St. Paul 41

Spring Hill Invitational Tournament=

Quarterfinal=

BV Southwest 72, Veritas Christian 59

Goddard-Eisenhower 66, KC East Christian 41

Olathe South 45, KC Sumner 35

Spring Hill 50, KC Schlagle 48

St. John Mid-Winter Classic=

Quarterfinal=

Central Plains 64, Nickerson 38

St. John 46, Larned 43

Sterling Invitational=

Quarterfinal=

Hugoton 72, Sterling 54

Hutchinson Trinity 79, Wichita Sunrise 26

Twin Valley League Tournament=

Consolation=

Troy 58, Linn 50

Wetmore 39, Doniphan West 37

Quarterfinal=

Blue Valley 69, Axtell 51

Centralia 68, Washington County 65

Clifton-Clyde 50, Frankfort 33

Hanover 67, Valley Heights 44

Viking Classic Tournament=

Quarterfinal=

Blue Springs South, Mo. 73, SM Northwest 43

Grandview, Mo. 75, KC Wyandotte 49

Lansing 57, BV North 53

SM West 76, KC Turner 44

Wilson County Classic=

Consolation Semifinal=

Cherryvale 60, Fredonia 56

Douglass 54, Neodesha 26

Semifinal=

Girard 75, Bluestem 3

Yates Center 60, Iola 52

GIRLS PREP BASKETBALL=

Andale 53, El Dorado 38

Augusta 43, Clearwater 34

Blue Springs South, Mo. 73, SM Northwest 43

Dodge City 54, Great Bend 40

Garden Plain 60, Wichita Independent 42

Goddard-Eisenhower 54, Hutchinson 40

Hartford 48, Burlingame 34

Independence Home School 71, Kansas Deaf 64

Kapaun Mount Carmel 55, Wichita Northwest 32

Liberty, Mo. 50, Lawrence 29

Mill Valley 59, Lansing 48

Olpe 76, Waverly 50

Pawnee Heights 40, Hodgeman County 33

Shawnee Mission Christian 61, Hyman Brand 11

Smoky Valley 55, Lyons 48

South Central 68, Ashland 15

South Gray 61, Minneola 25

Spearville 55, Satanta 35

Topeka Hayden 67, Junction City 24

Ulysses 49, Garden City 42

Washburn Rural 64, Topeka Seaman 44

Wellington 59, Circle 57

Wichita County 35, Cheylin 32

Wichita South 47, Wichita East 40

Bennington Tournament=

Wichita Classical 37, Stafford 18

Wichita Home School 52, Bennington 39

Burlington Invitational=

Quarterfinal=

Burlington 41, Rock Creek 39

Labette County 47, Prairie View 28

Paola 51, Independence 45

Sabetha 57, Caney Valley 24

Cougar Classic=

Quarterfinal=

Centre 63, Peabody-Burns 24

Herington 45, Elyria Christian 25

Rural Vista 68, Wakefield 23

Flint Hills Shoot Out=

Quarterfinal=

Council Grove 55, Mission Valley 35

Northern Heights 64, Central Heights 15

Hillsboro Trojan Classic Tournament=

Clay Center 39, Holcomb 26

Eureka 67, Hillsboro 38

Hesston 38, Republic County 26

Riley County 52, Remington 35

Hoinsington Winter Jam=

Quarterfinal=

Otis-Bison 56, La Crosse 22

Russell 55, Victoria 46

KA-MO Classic Tournament=

BV North 56, KC Turner 16

Lee’s Summit North, Mo. 46, BV West 30

Staley, Mo. 47, St. James Academy 44

MCL Tournament=

Quarterfinal=

Hays-TMP-Marian 42, Oakley 27

Norton 47, Phillipsburg 34

Smith Center 52, Plainville 46

Trego 57, Ellis 39

McLouth Invitational=

Quarterfinal=

McLouth 53, KC Christian 20

Silver Lake 47, Maur Hill - Mount Academy 15

Northern Plains League Tournament=

Consolation=

Tescott 41, Pike Valley 34

Wilson 41, Rock Hills 21

Quarterfinal=

Osborne 44, Southern Cloud 41

St. John’s Beloit-Tipton 47, Chase 26

Sylvan-Lucas 38, Lakeside 23

Thunder Ridge 60, Lincoln 18

NWKL Tournament=

Quarterfinal=

Hoxie 42, Greeley County 23

Quinter 54, Oberlin-Decatur 40

Rawlins County 47, Wallace County 12

St. Francis 45, Dighton 33

Pleasanton Tournament=

Quarterfinal=

Heritage Christian 44, Altoona-Midway 24

Humboldt 46, Oswego 30

Osawatomie 44, Uniontown 42

Pleasanton 33, Marmaton Valley 16

SCBL Tournament=

Quarterfinal=

Argonia 54, Udall 42

Caldwell 47, Flinthills 36

South Haven 55, Sedan 27

West Elk 54, Oxford 13

Sterling Invitational=

Quarterfinal=

Beloit 69, Hugoton 68, OT

Hutchinson Trinity 67, Wichita Sunrise 55

Tonganoxie Tournament=

Quarterfinal=

Bonner Springs 46, Metro Academy 33

DeSoto 48, Tonganoxie 20

Eudora 37, Wamego 35

KC Bishop Ward 45, KC Sumner 44

Twin Valley League Tournament=

Consolation=

Washington County 55, Onaga 19

Quarterfinal=

Centralia 36, Valley Heights 35

Clifton-Clyde 54, BV Randolph 41

Frankfort 66, Doniphan West 25

Hanover 44, Axtell 35

Wilson County Classic=

Consolation Semifinal=

Cherryvale 58, Neodesha 45

Semifinal=

Bluestem 40, Iola 35

Goddard 57, Girard 32

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly