AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

February 15, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Oakesdale 52, Garfield-Palouse 44

White River 57, Sequim 50

1A AWC District=

Semifinal=

Cascade Christian Academy 41, Vashon Island 29

1A Bi-District 1/2=

Loser Out=

Bear Creek School 59, Cedar Park Christian (Bothell) 56

Meridian 72, Eastside Prep 50

1A District 4=

Consolation=

Hoquiam 68, Stevenson 57

Seton Catholic 84, Forks 69

1A WC District=

Semifinal=

Bellevue Christian 55, Klahowya 28

1B District 4=

Third Place=

Firm Foundation 59, Mary Knight 47

1B Tri-District=

Play-In=

Lopez 47, Crescent 42

Tulalip Heritage 84, Rainier Christian 65

Quarterfinal=

Lummi 63, Evergreen Lutheran 31

Muckleshoot Tribal School 52, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 41

2A District 1/2=

Quarterfinal=

Anacortes 63, Lakewood 47

Burlington-Edison 58, Liberty (Spangle) 55

Lynden 68, Bellingham 27

Sehome 57, Mountlake Terrace 52

2A District 4=

Consolation=

Hockinson 72, Tumwater 47

W. F. West 67, Aberdeen 45

Semifinal=

Black Hills 59, Mark Morris 53

Columbia River 65, Ridgefield 41

2A WC District 3=

Quarterfinal=

Port Angeles 54, Fife 50, OT

Renton 67, Foss 62

2B Northeast=

Consolation=

Northwest Christian (Colbert) 54, Reardan 37

2B Tri-District=

Play-In=

Darrington 55, Crosspoint Academy 52

3A District 1=

Quarterfinal=

Arlington 54, Squalicum 42

Stanwood 74, Edmonds-Woodway 61

3A SeaKing=

First Round=

Bellevue 49, Blanchet 35

Garfield 69, Interlake 54

Ingraham 73, Seattle Prep 69

West Seattle 48, Roosevelt 42

3A WC/SW=

Consolation=

Shelton 58, Mountain View 56

Spanaway Lake 79, Central Kitsap 57

Timberline 57, Stadium 53

Wilson 63, Gig Harbor 31

Semifinal=

Kelso 79, Lincoln 65

Prairie 47, Capital 45

4A WC/SW=

Consolation=

Battle Ground 59, Olympia 57

Kentridge 58, Enumclaw 49

Puyallup 78, Kennedy 48

Sumner 59, Skyview 56

4A Wes-King=

First Round=

Inglemoor 67, Kamiak 56

Mariner 79, Skyline 73

Mount Vernon 67, Bothell 61

Redmond 50, Woodinville 36

Class 1B District 9=

Loser Out=

Prescott 68, Pomeroy 44

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A Bi-District 1/2=

First Round=

King’s 56, University Prep 16

Nooksack Valley 52, Bush 32

1A District 4=

Consolation=

La Center 58, Forks 39

Quarterfinal=

Stevenson 61, Tenino 53

Semifinal=

King’s Way Christian School 61, Montesano 57

1A WCD=

Play-In=

Cascade Christian 50, Seattle Christian 27

1B Tri-District=

Play-In=

Clallam Bay 65, Rainier Christian 40

Lopez 59, Muckleshoot Tribal School 44

Quarterfinal=

Concordia Christian 46, Tacoma Baptist 18

2A District 1/2=

Quarterfinal=

Anacortes 55, Liberty 34

Archbishop Murphy 53, Bellingham 35

Burlington-Edison 72, Sammamish 50

Lynden 70, Cedarcrest 44

2A District 4=

Consolation=

Columbia River 68, Rochester 46

Woodland 63, Ridgefield 43

Semifinal=

W. F. West 62, Black Hills 46

Washougal 50, Tumwater 49

2A WC District 3=

Quarterfinal=

North Kitsap 54, Fife 35

Port Angeles 71, Franklin Pierce 26

White River 57, Sequim 50

2B Northeast=

Consolation=

Lind-Ritzville/Sprague 40, Reardan 24

Northwest Christian (Colbert) 49, Chewelah 22

3A District 1=

Quarterfinal=

Arlington 62, Meadowdale 49

Edmonds-Woodway 52, Marysville-Getchell 39

3A SeaKing=

First Round=

Bainbridge 41, Ballard 39

Holy Names 49, Bellevue 48

Juanita 62, Franklin 56

Roosevelt 42, Lakeside (Seattle) 39

3AWC/SW=

Consolation=

Capital 52, Lincoln 31

Hudson’s Bay 57, Bonney Lake 37

4A WC/SW=

Consolation=

Curtis 49, Union 45

Hazen 46, Skyview 43

Rogers (Puyallup) 47, Olympia 32

Thomas Jefferson 43, Auburn 41

4A Wes-King=

Quarterfinal=

Eastlake 84, North Creek 59

Glacier Peak 57, Newport-Bellevue 37

Inglemoor 65, Lake Stevens 55

Woodinville 67, Issaquah 52

Class 1B District 9=

Championship=

Colton 46, Pomeroy 36

Loser Out=

Oakesdale 63, St. John-Endicott/Lacrosse 36

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Moses Lake Christian Academy vs. Pateros, ppd. to Feb 15th.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/