AP NEWS
Related topics

2018 Minnesota High School Football Tournament

November 24, 2018
Class 6A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 8
At Chanhassen High School

Eden Prairie 15, Minnetonka 13

Friday, Nov. 9
At Osseo High School

Blaine 42, Eastview 14

Lakeville South 28, Woodbury 14

At TCO Performance Center

Lakeville North 35, St. Michael-Albertville 8

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

Eden Prairie 34, Blaine 14

Friday, Nov. 16

Lakeville North 35, Lakeville South 13

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Lakeville North 28, Eden Prairie 21

Class 5A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 10
At TCO Performance Center

Elk River 23, Spring Lake Park 21

At TCO Performance Center

Owatonna 42, Owatonna 27

At Husky Stadium-SCSU

Bemidji 51, Cambridge-Isanti 15

At Shakopee High School

St. Thomas Academy 35, Tartan 14

Semifinal
U.S. Bank Stadium
Friday, Nov. 16

Owatonna 39, Elk River 8

Saturday, Nov. 17

St. Thomas Academy 21, Bemidji 21

Championship
Saturday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 4 p.m.

Class 4A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 8
At Park Center High School

St. Paul Johnson 24, St. Anthony 22

Friday, Nov. 9
At Husky Stadium-SCSU

SMB Wolfpack 14, Delano 7

At Farmington High School

Waseca 49, Winona 7

At Monticello High School

Willmar 44, Hermantown 0

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

SMB Wolfpack 23, Waseca 15

Friday, Nov. 16

Willmar 62, St. Paul Johnson 20

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

SMB Wolfpack 44, Willmar 18

Class 3A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 10
At Husky Stadium-SCSU

Pierz 60, Annandale (9-1) 12

At Hopkins High School

Rochester Lourdes 24, Jordan 0

Fairmont 27, Cannon Falls 21

At Brainerd High School

Perham 48, Two Harbors 17

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Saturday, Nov. 17

Rochester Lourdes 25, Pierz 20

Fairmont 29, Perham 14

Championship
Saturday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 1 p.m.

Class 2A
Quarterfinal
Friday, Nov. 9
At Alexandria High School

Paynesville 52, Pillager 14

At Burnsville High School

Caledonia 41, New Richland-H-E-G 0

At Brainerd High School

Barnesville 40, Moose Lake/Willow River 0

At New Ulm High School

Minneapolis North 20, Redwood Valley 12

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

Caledonia 40, Paynesville 6

Friday, Nov. 16

Barnesville 34, Minneapolis North 20

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Caledonia 21, Barnesville 0

Class A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 10
At Alexandria High School

BOLD 50, Ottertail Central 6

At New Ulm High School

Blooming Prairie 42, United South Central 0

At Brainerd High School

Mahnomen/Waubun 42, Deer River 0

At Shakopee High School

Springfield 24, Lester Prairie/Holy Trinity 22

Semifinal
Saturday, Nov. 17
At U.S. Bank Stadium

BOLD 37, Blooming Prairie 7

Mahnomen/Waubun 38, Springfield 0

Championship
Saturday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 10 a.m.

Nine Man
Quarterfinal
Friday, Nov. 9
At Bemidji State Univ.

Cromwell 14, NCEUH 7

At New Ulm High School

Spring Grove 27, Russell-Tyler-Ruthton 26

Saturday, Nov. 10
Bemidji State Univ.

Mountain Iron-Buhl 28, Stephen-Argyle 20

At Buffalo High School

Mountain Lake Area 23, Verndale 6

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

Spring Grove 48, Cromwell 12

Friday, Nov. 16

Mountain Lake Area 42, Mountain Iron-Buhl 8

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Spring Grove 40, Mountain Lake Area 18

AP RADIO
Update hourly