AP NEWS

Tuesday’s Scores

November 21, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora (West Aurora) 68, DeKalb 61

Biggsville West Central 64, Monmouth United 63

Bismarck-Henning 59, Arcola 25

Burlington Central 58, Sterling 46

Chicago (Christ the King) 52, Morgan Park Academy 18

Chicago (Lane) 61, Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 47

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 62, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 51

Chicago (Solorio Academy) 61, Maria 54

Chicago Sullivan 76, Holy Trinity 55

Danville Schlarman 49, Donovan 38

DePaul College Prep 72, Lake View 32

DePue 55, Midland 40

Downers North 68, Streamwood 51

Downs Tri-Valley 57, Paxton-Buckley-Loda 45

Dunbar 94, Chicago (Hansberry College Prep) High School 34

Gallatin County 43, Carmi White County 36

Glenbard South 50, Glenbard East 37

Glenbrook South 67, Zion Benton 60

Grayslake Central 59, Naperville Central 52

Kankakee (McNamara) 59, Bradley-Bourbonnais 54

Kankakee 72, Herscher 19

Lisle (Benet Academy) 71, Westinghouse 64

Monmouth-Roseville 62, Cambridge-Ridgewood Coop 43

Monticello 57, Pleasant Plains 47

Niles West 50, Prosser 37

Orion 46, Abingdon 43

Portage, Ind. 72, Kankakee Grace Christian 61

Richwoods 58, Chicago King 43

Riverdale 59, ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 54

Sandwich 55, Genoa (Genoa-Kingston) 43

Shelbyville 67, Hillsboro 37

Steinmetz 34, Chicago Academy 21

Sullivan 60, ALAH 39

Tri-County 64, Champaign Judah Christian 59

Waubonsie Valley 36, Chicago (Austin) 18

Woodlawn 46, North Clay 29

Alton Tournament=

Alton 78, Carnahan, Mo. 35

Belleville (Althoff Catholic) 76, Ritenour, Mo. 54

Carbondale 39, O’Fallon 29

Ashton Franklin Center Tournament=

Ashton-Franklin Center 52, Amboy 49

Beardstown Tournament=

Concord (Triopia) 79, Augusta Southeastern 43

Mendon Unity 50, Riverton 42

Rushville-Industry 64, Griggsville-Perry 52

Cerro Gordo Tournament=

Pool B=

Clinton 59, Heyworth 54

Villa Grove-Heritage Coop 59, Blue Ridge 41

Chicago Heights Tournament=

Hillcrest 64, Chicago Vocational 48

Homewood-Flossmoor 67, Rich Central 48

Marian Catholic (Chicago Heights) 98, Thornton Fractional South 86

Thornwood 52, Chicago Heights (Bloom Twp.) 51

Christopher Tournament=

Norris City (NCOE) 59, New Athens 43

Thompsonville 61, Zeigler-Royalton 36

Coal City Tournment=

Beecher City 50, Peotone 38

Coal City 62, Gardner-South Wilmington 58

Manteno 44, IC Catholic 43

Morris 53, Serena 48

Crab Orchard Tournament=

Elverado 59, Dongola 52

Pope County 54, Crab Orchard 53

Tamms (Egyptian) 49, Joppa 39

Cumberland Tournament=

Pool A=

Charleston 74, Dieterich 44

Cumberland 48, Newton 42

Pool B=

Altamont 67, Oblong 25

Casey-Westfield 64, Edwards County 39

Decatur Tournament=

Bolingbrook 93, Dunlap 53

Decatur MacArthur 57, Harvey Thornton 54

Elgin Westminster Tournament=

Pool A=

Hinckley-Big Rock 50, Harvard 29

St. Edward 65, Westminster Christian 46

Pool B=

Indian Creek 55, Elgin Academy 42

Elmwood Park Tournament=

Addison Trail 64, CICS-Northtown 29

Elmwood Park 59, Foreman 50

Fenton Tournament=

Blue Pool=

Wheaton Warrenville South 52, Elgin 20

Orange Pool=

Montini 61, West Chicago 57

Rolling Meadows 68, Francis Parker 34

Fox Lake Tournament=

Carmel 83, Schurz 65

North Lawndale 68, Rockford Boylan 67, 2OT

Fulton County Tournament=

Farmington 82, Havana 54

North Fulton (Cuba/Spoon River) 49, Astoria (Table Grove VIT) 27

Galesburg Tournament=

Moline 84, Rockford Lutheran 66

Gibson City Melvin Sibley Tournament=

Black Pool=

Fisher 53, Gilman Iroquois West 50

Red Pool=

Warrensburg-Latham 64, LeRoy 61

Jacksonville Tournament=

Chatham Glenwood 58, Morton 54, OT

Jacksonville 48, Macomb 43

Johnsburg/Richmond Burton Tournament=

Pool J=

Huntley 69, Wauconda 58

Johnsburg 66, Grayslake North 43

Pool R/B=

Crystal Lake South 53, Lakes Community 49

Lake Zurich 58, Richmond-Burton 35

Kewanee Wethersfield Tournament=

Annawan 61, Putnam County 53

Lyons Township Tournament=

Lyons 65, Hinsdale South 61

Maine South 69, Plainfield North 61

Metro-East Lutheran Tournament=

Alton Marquette 49, St. Louis College Prep, Mo. 36

Litchfield 57, Marissa 53

Odin 71, Centralia Christ Our Rock 58

Waterloo Gibault 61, Dupo 31

Mt. Pulaski Tournament=

Gold Pool=

Delavan 76, Edinburg (Coop) BK 19

Petersburg PORTA 68, Decatur Lutheran (LSA) 49

Purple Pool=

Illini Central 44, Calvary 34

Mulberry Grove Tournament=

Pool A=

Farina South Central 53, Mount Olive 35

Mulberry Grove 46, Patoka 38

Pool B=

McGivney Catholic High School 61, Ramsey 46

Mundelein Tournament=

Fremd 68, Deerfield 55

Warren 50, Lake Forest Academy 30

New Berlin Tournament=

New Berlin 46, South County 37

North-Mac 75, Macon Meridian 70, 2OT

Springfield Lutheran 60, Raymond Lincolnwood 33

New Trier/Loyola Academy Tournament=

Pool A=

Loyola 74, Mather 29

New Trier 69, Chicago-University 40

Pool B=

Lincoln Park 62, Chicago (Noble Street/Butler) 38

St. Ignatius 49, Lake Forest Academy 40

Oak Lawn Tournament=

Ram Pool=

St. Laurence 81, Kennedy 23

Spartan Pool=

Oak Lawn Community 53, Bremen 48

Ottawa Tournament=

Pool A=

Metamora 58, Yorkville 27

Ottawa 59, Streator 32

Pontiac 59, Dixon 53

Palatine Tournament=

Pool A=

Hersey 64, Stevenson 58, OT

York 46, Algonquin (Jacobs) 29

Pool B=

Maine West 56, Palatine 52

Paris Tournament=

Champaign St. Thomas More 85, Georgetown-Ridge Farm 29

Paris 88, Chrisman 45

Peoria Heights Tournament=

Illini Bluffs 58, Deer Creek-Mackinaw 55

Peoria Christian 57, Peoria Heights (Quest) 42

Richards Tournament=

Richards Pool=

Blue Island Eisenhower 80, Southland 69

Shepard Pool=

Shepard 55, Marist 54

Riverside Brookfield Tournament=

Pool B=

Oak Park River Forest 61, Morton 55

Riverside-Brookfield 68, Rich East 39

Rockford Tournament=

Indpls Pike, Ind. 49, Rockford Jefferson 40

Marina-Huntington Beach, Calif. 56, Rockford Auburn 49

McArthur, Fla. 67, Rockford Guilford 65

Route 17 Tournament=

Dwight Pool=

Momence 64, Earlville 57

Woodland Pool=

Colfax Ridgeview 49, Woodland 39

Schlarman (Ill.) Tournament=

Fountain Central, Ind. 72, Milford 60

Springfield Lanphier Tournament=

Curie 56, Cardinal Ritter, Mo. 34

East St. Louis 68, Orr 65

St. Anthony Tournament=

Pool A=

Highland 61, Effingham 55

Pool B=

Breese Central 55, Okaw Valley 24

Mattoon 82, Robinson 56

St. Charles East Tournament=

Black Pool =

Proviso East 62, Hampshire 58

Orange Pool=

Plainfield East 82, Westchester St. Joseph 78

Willowbrook 73, Aurora (East) 33

St. Viator Tournament=

Evanston Township 77, Conant 45

Prospect 59, Libertyville 45

Taylorville Tournament=

Nokomis 44, Bethalto Civic Memorial 38

Vienna Tournament=

Eldorado 62, Carrier Mills 25

Galatia 60, Cobden 56

Washington Tournament of Champions=

Belleville West 81, Urbana 57

Lindbergh, Mo. 70, Bartonville (Limestone) 47

Pekin 60, Aurora Christian 44

Washington 54, Winchester (West Central) 51

Wesclin/Mascoutah Tournament=

Nashville 56, Waterloo 18

Trenton Wesclin 70, Mascoutah 58

Woodstock Tournament=

Antioch 60, Woodstock North 57

Cary-Grove 78, Woodstock Marian 32

Woodstock 72, Round Lake 59

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aledo (Mercer County) 77, Macomb 70

Bartlett 62, Plainfield North 33

Batavia 49, Rockford Auburn 40

Belvidere North 56, Larkin 26

Bloomington Central Catholic 50, Normal University 27

Carlinville 61, Greenfield-Northwestern 38

Carterville 46, Carbondale 23

Centralia 45, Marion 27

Clinton 43, LeRoy 38

DePaul College Prep 57, De La Salle 46

Downers North 31, Wheaton Warrenville South 27

Dunlap 43, Peoria Manual 19

Erie/Prophetstown 50, Monmouth United 36

Fieldcrest 50, Roanoke-Benson 28

Flanagan 58, Cullom Tri-Point 50

Freeburg 36, McGivney Catholic High School 27

Fremd 59, Rolling Meadows 48

Fulton 60, Princeton 51

Geneseo 55, Annawan 23

Geneva 51, Burlington Central 43

Gilman Iroquois West 45, St. Anne 34

Greenville 64, Metro-East Lutheran 29

Hamilton County 57, Gallatin County 21

Harvest Christian Academy 54, Elgin Academy 31

Illini Bluffs 64, North Fulton (Cuba/Spoon River) 33

Johnsburg 53, Cary-Grove 39

Kankakee 77, Blue Island Eisenhower 22

Knoxville 49, Stark County 24

LaMoille 40, DePue 16

Lake Zurich 45, Lakes Community 39

Lincoln Way West 69, Andrew 36

Lisle 39, Northside Prep 29

Maine West 60, St. Charles East 25

Marian Catholic (Chicago Heights) 44, Waubonsie Valley 37

Marissa 56, Waterloo Gibault 29

McHenry 71, Freeport 21

Metamora 43, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 40

Midwest Central 60, East Peoria 34

Monmouth-Roseville 52, Warsaw West Hancock 41

Morton 57, Normal Community 52

Moweaqua Central A&M 64, Argenta-Oreana 22

Murphysboro 41, Massac County 37

Newark 67, Aurora Christian 44

Normal West 57, Bloomington 47

Oak Forest 60, Reavis 28

Ottawa Marquette 60, Gillespie 45

Red Bud 47, Valmeyer 28

Reed-Custer 46, Serena 27

Rich South 62, Chicago Heights (Bloom Twp.) 29

Rock Island 61, Galesburg 35

Rock Island Alleman 42, East Moline United 37

Rockford Christian 46, Westminster Christian 18

Rockford Guilford 65, Genoa (Genoa-Kingston) 27

Rockridge 38, Oneida (ROWVA) 20

Sandoval 54, Dieterich 38

Shawnee 33, Delta, Ind. 30

Sidell (Jamaica)-Salt Fork 59, ALAH 47

St. Joseph-Ogden 55, Urbana 37

St. Viator 62, Crystal Lake South 37

Steinmetz 34, Chicago Academy 21

Stewardson-Strasburg 68, Ramsey 21

Tuscola 39, Villa Grove/Heritage 34

Vienna 48, Sesser-Valier-Waltonville 47

Woodstock North 57, Delavan 45

2018 Thanksgiving Tournament=

Hononegah 74, Palatine 36

Huntley 60, Streamwood 20

Rockford Boylan 38, Dundee-Crown 36

South Elgin 47, Algonquin (Jacobs) 32

Beecher Tournament=

Peotone 40, Clifton Central 30

Championship=

Providence 76, Bradley-Bourbonnais 66

Third=

Beecher 48, St. Laurence 36

Buffalo Grove/Hersey/Libertyville Tournament=

Blue Pool=

Buffalo Grove 30, Maine South 27

Grayslake Central 53, Barrington 40

Orange Pool=

Libertyville 66, Machesney Park Harlem 34

Mother McAuley 57, Hersey 37

Dakota Tournament=

Dakota 57, Byron 51

Freeport (Aquin) 60, River Ridge/Scales Mound 52

North Boone 46, Pearl City 27

Forreston Tournament=

Rochelle 60, Morrison 43

Stockton 59, Lanark Eastland 48

Winnebago 55, Forreston 34

Hamilton County Tournament=

Edwards County 63, Galatia 33

Lawrenceville 44, Wayne City 33

Hinsdale South Tournament=

Pool A=

Hinsdale South 42, Hinsdale Central 31

Plainfield South 56, Naperville Neuqua Valley 51

Litchfield Tournament=

Piasa Southwestern 56, Litchfield 37

Staunton 46, Carlyle 43

Nashville Tournament=

Pool A=

Benton 50, Mascoutah 34

Nashville 47, Mount Vernon 38

Pool B=

Collinsville 58, Trenton Wesclin 26

New Trier Tournament=

Loyola 56, Fenwick 49

New Trier 52, Warren 40

Taft 75, Bogan 48

Oakwood Tournament=

Champaign Judah Christian 39, Chrisman 26

Rantoul 52, Blue Ridge 28

Tri-County 61, Westville 27

Ridgewood Tournament=

Northside Prep 47, Francis Parker 18

Vernon Hills Tounament=

Lake Forest 45, Antioch 44

Lake Forest Academy 49, Elk Grove 35

Sycamore 53, Vernon Hills 52

Warren Tournament=

Galena 59, Durand/Pecatonica 32

Willowbrook Tournament=

Stevenson 50, Willowbrook 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Zeigler-Royalton vs. Chester, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly