AP NEWS

Saturday’s 3A prep girls track results

May 19, 2018

CHARLESTON, Ill. (AP) — Here are Saturday’s results in the class AAA girls state track and field meet at Eastern Illinois: CLASS 3A

___

Team Scores — 1, Naperville (North), 53. 2, Flossmoor (Homewood-F.), 47. 3, Belleville (West), 39. 4, Chicago (Whitney Young), 37. 5, DeKalb, 31. 6, Glen Ellyn (Glenbard West), 27. 7, South Holland (Thornwood), 25. 8, Danville (H.S.), Evanston (Twp.), 22. 10, Highland Park, Springfield (H.S.), 20. 12, Naperville (Neuqua Valley), 19. 13, Bloomington (H.S.), Lake Villa (Lakes), Roselle (Lake Park), 17. 16, Chicago Heights (Bloom Twp.), 16. 17, Barrington, LaGrange (Lyons), 15. 19, Aurora (West Aurora), Crete (C.-Monee), Oswego (H.S.), Wheeling, 14. 23, Hinsdale (Central), Lombard (Glenbard East), 12. 25, Belleville (East), Chicago (Kenwood), Des Plaines (Maine West), Zion (Z.-Benton), 11. 29, Downers Grove (South), Schaumburg (H.S.), Wauconda, Winnetka (New Trier), 10. 33, Arlington Heights (Hersey), 9.50. 34, Palatine (H.S.), 9.25. 35, Hillside (Proviso West), 9. 36, McHenry, 8.50. 37, Belvidere (North), Bolingbrook, Buffalo Grove, Downers Grove (North), Glenview (Glenbrook South), Maple Park (Kaneland), Normal (Community), 8. 44, Machesney Park (Harlem), Naperville (Central), Plainfield (South), 7. 47, Gurnee (Warren), 6.25. 48, Batavia, Bensenville (Fenton), Chicago (Lane), Hoffman Estates (H.S.), Park Ridge (Maine South), 6. 53, Carol Stream (Glenbard North), Franklin Park-Northlake (Leyden), Libertyville, 5. 56, Alton (Sr.), 4.50. 57, Aurora (Waubonsie Valley), Frankfort (Lincoln-Way East), Geneva, Wheaton (W. Warrenville South), 4. 61, Oak Park (O.P.-River Forest), 3.50. 62, Edwardsville (H.S.), Wheaton (North), 3. 64, Antioch, Harvey (Thornton), Joliet (West), Oak Forest, 2. 68, Elmhurst (York), Lincolnshire (Stevenson), 1. 70, Cary (C.-Grove), Grayslake (Central), 0.25.

___ Saturday’s Finals

___

Long Jump Flight No. 1 — 1, La’Qwasis Stepney, Belleville (West), 19-04.25. 2, Raelyn Roberson, Glenview (Glenbrook South), 19-04.25. 3, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 19-02.25. 4, Hannah Morris, Chicago Heights (Bloom Twp.), 18-10.75. 5, Ester Aldana, Franklin Park-Northlake (Leyden), 18-09.75. 6, Saffilla Allie, Naperville (North), 18-07.25. 7, Nya Carr, Buffalo Grove, 18-05.00. 8, Lovie Annafi, Chicago (Whitney Young), 18-04.25. 9, Ozzy Erewele, Springfield (H.S.), 18-04.25. 10, Riley Ammenhauser, Naperville (Neuqua Valley), 18-04.25. 11, Isabel Maletich, Downers Grove (North), 18-04.00. 12, Madison Myrick, Flossmoor (Homewood-F.), 17-10.75.

___ Pole Vault Flight No. 1 — 1, Kelly Zehnder, Roselle (Lake Park), 11-09.00. 2, Cierra Kuipers, Maple Park (Kaneland), 11-06.00. 3, Rose Fritz, Naperville (Central), 11-06.00. 4, Katrina Krebasch, Bensenville (Fenton), 11-06.00. 5, Brooke Misukonis, Bloomington (H.S.), 11-03.00. 6, Jess Streepy, Palatine (H.S.), 11-03.00. 7, Margaret Dring, Oak Park (O.P.-River Forest), 11-00.00. 7, Jenna Pauly, McHenry, 11-00.00. 9, Yasmin Ruff, Oak Park (O.P.-River Forest), 11-00.00. 10, Maddy Smith, Ottawa (Twp.), 10-06.00. 11, Kelsey Rothas, Lake Zurich, 10-06.00. 12, Courtnie Ridgway, Normal (Community), 10-00.00. 12, Katelyn Gall, Minooka, 10-00.00.

___ High Jump Flight No. 1 — 1, Grace Daun, Wauconda, 5-08.00. 2, Grace Cleveland, Normal (Community), 5-07.00. 3, Jenelle Rogers, Oswego (H.S.), 5-07.00. 4, Jenna Pauly, McHenry, 5-06.00. 5, Katie Mans, Alton (Sr.), 5-05.00. 5, Alessia Olhava, Arlington Heights (Hersey), 5-05.00. 7, Briana Raysby, Lombard (Glenbard East), 5-05.00. 8, Lynette Latocha, Oak Forest, 5-05.00. 9, Annika Bynum, Gurnee (Warren), 5-03.00. 9, Erin Oleksak, Palatine (H.S.), 5-03.00. 9, Meghan Fletcher, Grayslake (Central), 5-03.00. 9, Tabor Gleason, Cary (C.-Grove), 5-03.00. 13, Madison Diercks, Belvidere (North), 5-03.00. 13, Anya Ball, Palatine (H.S.), 5-03.00. 15, McKenzie Krich, Huntley, 5-01.00.

___ Shot Put Flight No. 1 — 1, Jasmine Mitchell, South Holland (Thornwood), 45-10.00. 2, Ellie Weltha, Bloomington (H.S.), 42-10.50. 3, Miranda Cadwell, Plainfield (South), 41-06.25. 4, Makiyha Blackwell, Hoffman Estates (H.S.), 41-06.00. 5, Morgan Reed, South Holland (Thornwood), 40-10.75. 6, Alisa Fallon, Des Plaines (Maine West), 40-06.50. 7, Jalah Morris, Zion (Z.-Benton), 40-04.25. 8, Alexis Hutchins, Harvey (Thornton), 40-03.25. 9, Camille Clay, Lincolnshire (Stevenson), 39-02.25. 10, Kelise Johnson, Bloomington (H.S.), 38-08.75. 11, Sam Satterfield, Ottawa (Twp.), 38-08.00. 12, Mackenzie Bray, Chatham (Glenwood), 38-04.50.

___ Triple Jump Flight No. 1 — 1, Riley Ammenhauser, Naperville (Neuqua Valley), 40-02.25. 2, Isabel Maletich, Downers Grove (North), 39-05.25. 3, Isabelle Kennedy, Roselle (Lake Park), 39-02.00. 4, Sarah Olojo, Chicago (Lane), 38-05.75. 5, Trinty Daniels, Flossmoor (Homewood-F.), 38-05.25. 6, Cami Robinson, Aurora (Waubonsie Valley), 38-01.50. 7, Kate Oteng-Bediako, Belvidere (North), 38-00.00. 8, Kyja Griggs, Chicago Heights (Bloom Twp.), 37-11.50. 9, Olivia Lewis, Machesney Park (Harlem), 37-10.50. 10, Passion Worsham, Oak Park (O.P.-River Forest), 37-06.50. 11, Brittany Walker, Belleville (West), 37-04.00. 12, Daryn Davis, Huntley, 36-09.75.

___ Discus Throw Flight No. 1 — 1, Jasmine Mitchell, South Holland (Thornwood), 147-08. 2, Jalah Morris, Zion (Z.-Benton), 140-01. 3, Alisa Fallon, Des Plaines (Maine West), 138-06. 4, Catie Daily, Machesney Park (Harlem), 134-11. 5, Barbara Rydzewski, Arlington Heights (Hersey), 133-11. 6, Ellie Weltha, Bloomington (H.S.), 131-06. 7, Jasmine Stokes, Carol Stream (Glenbard North), 130-00. 8, Jill Everett, Antioch, 128-11. 9, Dior Nicholson, Hinsdale (Central), 128-09. 10, Valerie Tarazi, Crystal Lake (Prairie Ridge), 124-03. 11, Sam Satterfield, Ottawa (Twp.), 123-11. 12, Courtney Hall, Yorkville (H.S.), 119-10.

___ 4x800-Meter Relay Heat No. 1 — 1, Hinsdale (Central), 9:03.41 (Kayla Byrne, Bella Pisani, Grace McCabe, Reilly Revord). 2, Lombard (Glenbard East), 9:15.94 (Cailyn Biegalski, Lexi Weltin, Emily Anderson, Lauren Huber). 3, Downers Grove (South), 9:17.20 (Kelley Hackbarth, Rebecca Versaskas, Gillian Thomas, Erin Reidy). 4, Naperville (North), 9:18.39 (Jill Fitz, Natalie Walsh, Claire Bruce, Hannah Ricci). 5, Belvidere (North), 9:18.42 (Sabrina Elder, Kayla McGuire, Sydnie Elder, Madison Diercks). 6, Oswego (H.S.), 9:21.47 (Isabelle Christiansen, Caitlin Guist, Jaycie Simon, Ella Hale). 7, LaGrange (Lyons), 9:22.36 (Maggie Abbs, Marta Kogucki, Ally Sarussi, Kate Dickman). 8, Schaumburg (H.S.), 9:22.98 (Lauren Kubinski, Maggy Centeno, Rachael Vaccaro, Madison Marasco). 9, Elmhurst (York), 9:23.83 (Sarah May, Katherine Tomaska, Emma Kern, Lydia Hickey). 10, Barrington, 9:29.24 (Katherine Shein, Sophie Hoeltgen, Alyssa Norris, Molly FitzPatrick). 11, Lisle (Benet Academy), 9:29.56 (Mae Tully, Jessica Jugovich, Meaghan Andrews, Elisabeth Camic). 12, Mt. Prospect (Prospect), 9:32.07 (Lia Skoufos, Mikayla Olsen, Sydney Kitzmiller, Julia O’Grady).

___ 4x100-Meter Relay Heat No. 1 — 1, Flossmoor (Homewood-F.), 46.97 (Kaylah McCall, Jacqueline Bassey, Trelyn Newkirk, Olivia Oliver). 2, DeKalb, 47.26 (Kmaris Kirkwood, Kyra Ozier, Sierra Long, Brimonet Buggs). 3, Chicago (Kenwood), 47.40 (Yahzuri Zebulun, Zakiya Johnson, Brea Bradford, Jada Hoffman). 4, Belleville (West), 47.98 (Kiyarah McMillian, Brittany Walker, Teonna Davis, Kelvi Searcy). 5, Chicago (Whitney Young), 48.05 (Lovie Annafi, Madison Saunders, Olivia Jackson, Amira Young). 6, Chicago Heights (Bloom Twp.), 48.24 (Constance Daniel, Hannah Morris, Janea Gardner, Allysa Fryer). 7, Batavia, 48.41 (Davinia Wilson, Symone Houston-Davis, Sabrina Schlenker, Tori Ortiz). 8, Springfield (H.S.), 48.48 (Hannah Burnes, Lauren Ferguson, Ta’Mya Dumas, Ozzy Erewele). 9, Belleville (East), 48.77 (Essence Winters, Aailah Thomas, Carina Chalmers, Sunnie Collins).

___ 3200-Meter Run