AP NEWS

Tuesday’s Scores

February 13, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Alton Marquette 50, Breese Central 47

Arcola 52, Okaw Valley 28

Barrington 63, Crystal Lake Central 59

Barry (Western) 52, Mendon Unity 42

Bartlett 58, Aurora (West Aurora) 57

Beardstown 62, Lewistown 61

Belleville West 74, Belleville East 60

Berwyn-Cicero Morton 60, Addison Trail 49

Big Foot, Wis. 59, Harvard 47

Blue Island Eisenhower 70, Argo 42

Blue Ridge 55, ALAH 48

Breese Mater Dei 62, Bethalto Civic Memorial 53

Brother Rice 74, De La Salle 61

Calhoun 49, Pittsfield 29

Cary-Grove 68, Vernon Hills 41

Casey-Westfield 64, Newton 30

Century 73, Vienna 54

Champaign Judah Christian 62, Greenview 29

Charleston 70, Paris 68

Chester 64, Goreville 52

Chicago (Christ the King) 70, Skokie (Ida Crown) 35

Chicago (Jones) 52, Maria 45

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 53, Payton 52

Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 46, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 45

Chicago (Noble Street Charter/Baker) High School 73, Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 49

Chicago (Noble Street Charter/Golder) 78, Chicago (Hansberry College Prep) High School 67

Chicago Christian 59, Kankakee (McNamara) 48

Chicago Heights (Bloom Twp.) 60, Harvey Thornton 57

Cissna Park 64, La Salette Notre Dame 36

Coal City 76, Joliet Catholic 69

Cobden 63, Crab Orchard 38

Colfax Ridgeview 80, Gilman Iroquois West 42

Collinsville 49, Edwardsville 36

Columbia 51, Trenton Wesclin 38

Crystal Lake South 53, Palatine 46

Cumberland 63, Villa Grove/Heritage 60, OT

Curie 93, Farragut 49

Danville 91, Richwoods 60

DePaul College Prep 46, Loyola 36

Decatur Lutheran (LSA) 57, Sangamon Valley 53

Decatur MacArthur 73, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 62

Deer Creek-Mackinaw 62, El Paso-Gridley 48

Delavan 62, Heyworth 42

Dixon 75, Oregon 34

Downers South 71, Leyden 56

Downs Tri-Valley 56, Fisher 34

Dupo 74, Lebanon 48

Edwards County 58, Red Hill 51

Effingham 66, Mount Vernon 60

Effingham St. Anthony 52, Altamont 40

Elmhurst Timothy Christian 71, St. Edward 42

Elmwood 55, Peoria Heights (Quest) 50

Elmwood Park 48, Bensenville (Fenton) 39

Fairbury Prairie Central 66, Illinois Valley Central 55

Fairfield 84, Flora 64

Farina South Central 79, Sandoval 46

Fithian Oakwood 50, Georgetown-Ridge Farm 39

Flanagan 36, Roanoke-Benson 34, OT

Francis Parker 64, Elgin Academy 36

Freeburg 63, Triad 46

Geneva 60, Wheaton North 51

Gibson City-Melvin-Sibley 60, LeRoy 43

Glenbard East 64, West Chicago 58

Glenbard South 51, Larkin 46

Glenbrook North 57, Prospect 47

Grant 50, Grayslake North 47

Greenfield-Northwestern 47, Raymond Lincolnwood 43

Greenville 65, Litchfield 54

Gurnee Warren 61, Lake Zurich 55

Hartsburg-Emden 57, Midwest Central 54

Havana 66, South Fulton 23

Herscher 48, Gardner-South Wilmington 44

Highland 54, Waterloo Gibault 42

Hillcrest 71, Thornton Fractional North 53

Hillsboro 49, Piasa Southwestern 40

Hinsdale Central 53, Downers North 51

Hinsdale South 56, St. Francis 37

Hoffman Estates 64, Hampshire 60

Homewood-Flossmoor 60, Stagg 37

Hoopeston Area High School 45, Armstrong 41

Illini Central 71, Illini Bluffs 51

Johnsburg 81, Woodstock 51

Lake Park 36, Wheaton Warrenville South 27

Lakes Community 57, Antioch 41

Lawrenceville 53, Carmi White County 43

Lemont 65, Bremen 34

Lincoln 69, Bloomington 67

Lockport 63, Minooka 45

Lyons 63, Glenbard West 56

Marengo 60, Burlington Central 57

Marissa 39, Mulberry Grove 38

Maroa-Forsyth 51, Sullivan 43

Marshall 70, Robinson 43

Massac County 65, Eldorado 52

McGivney Catholic High School 56, Mount Olive 43

Metea Valley 50, Nazareth 44

Metro-East Lutheran 63, East Alton-Wood River 55

Milford 66, Danville Schlarman 59

Monticello 46, Tolono Unity 31

Montini 58, Marmion 56

Mooseheart 57, Newark 56

Morgan Park 72, Lincoln Park 69

Moweaqua Central A&M 69, Buffalo Tri-City 34

Mt. Sterling (Brown County) 54, Pleasant Hill 18

Mundelein 66, Libertyville 63, OT

Naperville Central 75, Elk Grove 44

Naperville North 69, Rich East 50

Niles Notre Dame 48, Hersey 36

Normal Community 54, Bartonville (Limestone) 18

Normal University 66, Eisenhower 43

Normal West 58, Mahomet-Seymour 51

Norris City (NCOE) 37, Carrier Mills 30

North Clay 46, Wayne City 36

North Greene 65, Pawnee 62, OT

Northridge Prep 63, North Shore Country Day 32

O’Fallon 64, Mascoutah 54

Oak Lawn Community 48, Reavis 44, OT

Oak Lawn Richards 78, Evergreen Park 61

Okawville 55, Sparta 47

Orr 77, Bogan 76, 2OT

Palestine-Hutsonville 51, Oblong 45

Pana 58, Staunton 53

Patoka 50, Bluford Webber 47

Payson Seymour 66, Macomb 48

Peoria Notre Dame 50, Peoria Christian 41

Petersburg PORTA 55, North-Mac 49

Pleasant Plains 58, New Berlin 35

Pontiac 88, Stanford Olympia 59

Providence 62, St. Francis de Sales 28

Providence-St. Mel 61, Leo 59

Quest Academy 53, Canton 46

Rantoul 65, Champaign St. Thomas More 59

Red Bud 49, New Athens 39

Ridgewood 62, Guerin 57

Riverside-Brookfield 61, Aurora Central Catholic 29

Rockford Lutheran 75, Rockford Christian 62

Rolling Meadows 53, Maine East 45

Romeoville 64, Lincoln Way Central 54

Roxana 53, Carlinville 41

Sandwich 69, Wilmington 29

Seneca 38, Streator 33

Sesser-Valier 52, Christopher 46

Shelbyville 63, Mt. Pulaski 56

Shepard 64, Lincoln-Way East 55

South Elgin 65, Aurora (East) 51

Springfield 70, Jacksonville 50

Springfield Calvary 60, Warrensburg-Latham 48

Springfield Lanphier 66, Rochester 46

Springfield Southeast 48, Chatham Glenwood 25

St. Charles East 61, Batavia 53

St. Charles North 60, Glenbard North 34

St. Laurence 92, St. Ignatius 66

St. Rita 67, Chicago Mt. Carmel 44

St. Viator 65, Lake Forest Academy 40

Steinmetz 69, Chicago (Noble Steet ITW Speer) 41

Stevenson 49, Waukegan 45, OT

Streamwood 80, Elgin 68

Sycamore 47, Morris 45, 3OT

Taylorville 63, Auburn 47

Teutopolis 70, Mattoon 61

Thompsonville 55, Galatia 30

Thornridge 60, Bradley-Bourbonnais 40

Thornwood 73, Rich South 62

Tri-County 65, Martinsville 39

Trico 55, Zeigler-Royalton 41

Tuscola 65, Neoga 56

Valley Park, Mo. 77, Brussels 68, OT

Waubonsie Valley 58, Plainfield North 49

Wauconda 73, North Chicago 65

Westchester St. Joseph 73, Fenwick 65

Westlake 56, Schaumburg Christian 44

Wheeling 67, Maine West 62

Williamsville 41, Riverton 27

Willowbrook 79, Proviso East 69

Winchester (West Central) 65, Camp Point Central 39

Woodlawn 61, Grayville 26

Woodstock North 50, Richmond-Burton 38

York 69, Proviso West 44

Yorkville 42, Kaneland 41

Yorkville Christian 68, Aurora Math-Science 66

Zion Benton 56, Lake Forest 53

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Brimfield vs. Abingdon, ccd.

East Moline United vs. Sherrard, ppd.

Fieldcrest vs. Eureka, ccd.

Genoa (Genoa-Kingston) vs. Hinckley-Big Rock, ppd.

Illiana Christian vs. Peotone, ccd.

Kewanee vs. Bureau Valley, ccd.

Kirkland Hiawatha vs. Westminster Christian, ppd.

LaSalle-Peru vs. Sterling, ppd.

Manteno vs. Clifton Central, ppd.

Momence vs. Beecher, ccd.

North Boone vs. Stillman Valley, ppd.

Orion vs. Morrison, ccd.

Plainfield South vs. Naperville Neuqua Valley, ppd.

Rock Island Alleman vs. Fulton, ccd.

St. Anne vs. Kankakee, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A Chicago (C. Hope Academy) Sectional=

Sectional Semifinals=

Richards 45, North Shore Country Day 37

1A Jacksonville (Routt) Sectional=

Sectional Semifinals=

Concord (Triopia) 54, Centralia Christ Our Rock 27

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Sectional Semifinals=

Stockton 44, Dakota 37

1A Steeleville Sectional=

Sectional Semifinals=

Marissa 50, Gallatin County 37

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Sectional Semifinals=

Chicago Marshall 59, Regina 30

Walther Christian Academy 70, Latin 59

2A Lisle (Sr.) Sectional=

Sectional Semifinals=

Lisle 56, Chicago Christian 40

Maria 73, Chicago (Crane Medical Prep) 50

3A Chicago (De La Salle) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chicago (Solorio Academy) 51, Chicago (UNO/Garcia) Charter High School 13

Chicago King 51, Chicago Perspectives/Joslin 36

Regional Semifinal=

Lindblom 90, Chicago Vocational 28

Regional Semifinals=

Chicago ( SSICP) 48, Chicago (Perspectives MSA) 29

3A Chicago Heights (Marian) Sectional=

Regional Semifinal=

Kankakee 75, Morris 26

Morgan Park 79, Evergreen Park 35

Providence 64, Rich East 26

Regional Semifinals=

Kankakee (McNamara) 59, Ottawa 25

Oak Forest 55, Brooks Academy 50

Rich South 71, Joliet Catholic 64

3A Chillicothe (Illinois Valley Central) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Macomb 58, Kewanee 56

Regional Semifinal=

Richwoods 60, Bartonville (Limestone) 26

3A Mundelein (Carmel) Sectional=

Regional Semifinal=

Grayslake Central 61, North Chicago 15

Johnsburg 81, Amundsen 12

Marengo 53, Woodstock 27

Regional Semifinals=

Carmel 74, Ridgewood 27

Chicago Resurrection 49, Antioch 41

Woodstock Marian 59, Northside Prep 20

3A Salem Sectional=

Regional Semifinal=

Benton 51, Mount Vernon 37

Carterville 70, Carbondale 34

Columbia 64, East St. Louis 54

Effingham 63, Cahokia 45

Olney (Richland County) 48, Herrin 37

Regional Semifinals=

Centralia 49, Massac County 47

3A Taylorville Sectional=

Regional Semifinal=

Bethalto Civic Memorial 37, Taylorville 29

Champaign Central 68, Urbana 54

Charleston 51, Payson Seymour 43

Decatur MacArthur 53, Eisenhower 44

Paris 40, Mt. Zion 31

Springfield Lanphier 65, Rochester 56

4A Batavia Sectional=

Regional Semifinal=

Geneva 54, St. Charles East 30

Rolling Meadows 41, DeKalb 21

Wheaton Warrenville South 40, Conant 36

York 36, Elk Grove 28

Regional Semifinals=

Glenbard West 60, St. Charles North 42

Lake Park 61, Batavia 59

4A Belvidere (North) Sectional=

Regional Semifinal=

Belvidere North 66, McHenry 60

Hononegah 60, Rockford Guilford 23

Rockford Boylan 62, Huntley 57

Regional Semifinals=

Hampshire 62, Rockford Auburn 40

4A Darien (Hinsdale South) Sectional=

Regional Semifinal=

Lisle (Benet Academy) 53, Hinsdale South 32

Montini 73, Reavis 21

St. Ignatius 62, Riverside-Brookfield 38

Whitney Young 74, Chicago (Jones) 30

Regional Semifinals=

Downers North 79, Proviso East 69

Kenwood 64, Willowbrook 50

Lyons 45, Argo 33

Simeon 71, Downers South 50

4A Evanston (Twp.) Sectional=

Regional Semifinal=

Evanston Township 85, Leyden 35

Loyola 60, Lincoln Park 18

New Trier 84, Maine East 38

Regional Semifinals=

Glenbrook South 60, Niles North 34

Maine South 68, Glenbrook North 50

River Forest Trinity 53, Niles West 46

4A Libertyville Sectional=

Regional Semifinal=

Fremd 60, Mundelein 35

Hersey 56, Grayslake North 41

Libertyville 69, Highland Park 25

Stevenson 55, Round Lake 47

Zion Benton 42, Vernon Hills 31

Regional Semifinals=

Buffalo Grove 46, Lake Zurich 39

Prospect 53, Wauconda 44

4A Normal (Community West) Sectional=

Regional Quarterfinals=

East Moline United 52, Pekin 43

Regional Semifinal=

Edwardsville 75, Chatham Glenwood 33

Normal Community 76, Danville 42

Regional Semifinals=

Normal West 47, Bradley-Bourbonnais 35

Quincy 67, Belleville East 42

4A Plainfield (North) Sectional=

Regional Semifinal=

Bolingbrook 78, Joliet West 59

Regional Semifinals=

Plainfield Central 51, Naperville North 41

4A South Holland (Thornwood) Sectional=

Regional Semifinal=

Andrew 45, Stagg 44

Marist 67, Crete-Monee 33

Mother McAuley 64, Shepard 16

Regional Semifinals=

Homewood-Flossmoor 56, Lincoln Way Central 35

Lincoln Way West 64, Oak Lawn Community 44

Sandburg 37, Oak Lawn Richards 34

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly