AP NEWS

High school football schedule for Week 9

November 12, 2018

Friday

WPIAL

Class 6A

Canon-McMillan at Butler, 7:30 p.m.

Mt. Lebanon at Central Catholic, 7:30 p.m.

Pine-Richland at N.h Allegheny, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Norwin, 7 p.m.

Class 5A

Allegheny 8

Baldwin at Peters Township, 7:30 p.m.

Chartiers Valley at Woodland Hills, 7 p.m.

Upper St. Clair at Bethel Park, 7:30 p.m.

West Allegheny at Moon, 7 p.m.

Big East

Connellsville at Albert Gallatin, 7 p.m.

Franklin Regional at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

McKeesport at Gateway, 7 p.m.

Northern

Fox Chapel at Shaler, 7 p.m.

Hampton at Mars, 7 p.m.

Kiski Area at Armstrong, 7 p.m.

Penn Hills at North Hills, 7:30 p.m.

Class 4A

Big 8

Belle Vernon at Ringgold, 7:30 p.m.

Indiana at Greensburg Salem, 7 p.m.

Laurel Highlands at Trinity, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at West Mifflin, 7:30 p.m.

Northwest 8

Beaver at Blackhawk, 7 p.m.

New Castle at Ambridge, 7 p.m.

South Fayette at Montour, 7 p.m.

Class 3A

Big East

Burrell at Derry, 7 p.m.

North Catholic at Deer Lakes, 7 p.m.

Uniontown at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Yough at Elizabeth Forward, 7 p.m.

Tri-County West

Aliquippa at Central Valley, 7 p.m.

Hopewell at Beaver Falls, 7 p.m.

Keystone Oaks at Waynesburg, 7 p.m.

South Park at Quaker Valley, 7 p.m.

Class 2A

Allegheny

Shady Side Academy at Avonworth, 7 p.m.

Valley at East Allegheny, 7 p.m.

Century

Brownsville at Carmichaels, 7 p.m.

Frazier at Beth-Center, 7 p.m.

McGuffey at Washington, 7 p.m.

Midwestern

New Brighton at Riverside, 7 p.m.

Shenango at Neshannock, 7 p.m.

Western Beaver at Freedom, 7:30 p.m.

Three Rivers

Fort Cherry at Serra Catholic, 7 p.m.

Seton LaSalle at Carlynton, 7 p.m.

South Allegheny at Burgettstown, 7 p.m.

Class A

Big 7

Our Lady of the Sacred Heart at Cornell, 7 p.m.

Rochester at Bishop Canevin, 7 p.m.

Eastern

Clairton at Jeannette, 7 p.m.

Leechburg at Springdale, 7 p.m.

Tri-County South

Bentworth at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

Mapletown at California, 7 p.m.

Monessen at Avella, 7 p.m.

Nonconference

Apollo-Ridge at Charleroi, 7 p.m.

Brentwood at Ellwood City, 7 p.m.

Freeport at Knoch, 7 p.m.

Greensburg Central Catholic at Southmoreland, 7 p.m.

Hempfield at Plum, 7 p.m.

Latrobe at Highlands, 7 p.m.

Riverview at Sto-Rox, 7 p.m.

South Side Beaver at Steel Valley, 7 p.m.

Union at West Greene, 7 p.m.

District 6

Heritage vs. WestPAC crossover games

Blairsville at North Star, 7 p.m.

Homer-Center at Windber, 7 p.m.

Northern Cambria at Portage, 7 p.m.

Penns Manor at Berlin Brothersvalley, 7 p.m.

Saltsburg at Blacklick Valley, 7 p.m.

United at Conemaugh Township, 7 p.m.

West Shamokin at Meyersdale, 7 p.m.

Saturday

WPIAL

Class A

Big 7

Laurel at Northgate, noon

Nonconference

Chartiers-Houston at Imani Christian, 1:30 p.m.

Mohawk at Summit Academy, 12:30 p.m.

District 6

Appalachian Bowl

Shade vs. Ligonier Valley at Windber, 7 p.m.

Heritage vs. WestPAC crossover games

Marion Center at Conemaugh Valley, 1 p.m.

Purchase Line at Ferndale, 1 p.m.

District 8

City League

Championship

Westinghouse vs. Allderdice at Cupples Stadium, 1 p.m.

AP RADIO
Update hourly