AP NEWS
Related topics

BC-MN-BKH--Prep Scores, MN

February 27, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Ada-Borup/Norman County West 69, Stephen-Argyle 43

Albany 62, Eden Valley-Watkins 56

Anoka 57, Totino-Grace 56, OT

Ashby 72, Clinton-Graceville-Beardsley 41

BOLD 91, Montevideo 49

Barnum 57, Braham 39

Benilde-St. Margaret’s 73, Bloomington Jefferson 68

Bigfork 72, Deer River 56

Blaine 68, Osseo 53

Blake 82, Hastings 61

Brainerd 82, Bemidji 70

Brandon-Evansville 64, Bertha-Hewitt 32

Breck 83, Kasson-Mantorville 65

Breckenridge 97, Crookston 78

Cambridge-Isanti 78, Chisago Lakes 65

Cass Lake-Bena 53, Win-E-Mac 41

Chaska 65, Richfield 36

Chesterton Academy 55, Academy for Science and Agriculture 26

Christ’s Household of Faith 76, New Life Academy 61

Cretin-Derham Hall 71, Roseville 61

Cristo Rey Jesuit 64, Christian Life 49

DeLaSalle 74, St. Anthony 34

Duluth Marshall 80, Silver Bay 64

East Grand Forks 75, Park Rapids 38

East Ridge 62, White Bear Lake 36

Eastview 67, Eagan 64

Eden Prairie 78, Minneapolis North 64

Ellsworth 62, Edgerton 46

Ely 86, Littlefork-Big Falls 38

Esko 49, Crosby-Ironton 36

Farmington 60, Burnsville 47

Fergus Falls 64, Rocori 46

Foley 68, Little Falls 47

Forest Lake 58, Stillwater 55

Fridley 74, St. Croix Lutheran 71, OT

Glencoe-Silver Lake 55, Watertown-Mayer 53

Grand Rapids 82, Duluth Denfeld 54

Hawley 57, Barnesville 53

Hibbing 70, Duluth East 67

Hill City 55, McGregor 43

Holy Angels 89, St. Agnes 53

Holy Family Catholic 81, Hutchinson 67

Immanuel Lutheran 82, Cleveland 65

International Falls 82, South Ridge 70

Irondale 83, Elk River 66

Kelliher/Northome 93, Northland 51

Lakeville North 57, Lakeville South 47

Liberty Classical 92, Groves Academy 46

Litchfield 63, Dassel-Cokato 56

Madelia 55, Medford 48

Mahtomedi 79, Simley 48

Mankato East 84, Austin 59

Maple Lake 62, Holdingford 51

Melrose 74, Sartell-St. Stephen 67

Milaca 79, Rush City 61

Minneapolis South 58, Minneapolis Roosevelt 54

Minneapolis Southwest 71, Minneapolis Washburn 49

Minnewaska 61, Long Prairie-Grey Eagle 50

Moorhead 68, Detroit Lakes 46

Mound Westonka 48, Annandale 31

Mountain Lake Co-op 61, Red Rock Central 44

NCEUH 71, Rothsay 42

Nashwauk-Keewatin 69, Fond du Lac Ojibwe 63

New London-Spicer 73, Rockford 43

New Prague 65, Orono 58

North Lakes Academy 60, Eagle Ridge Academy Charter 36

North St. Paul 83, Henry Sibley 61

North Woods 93, Carlton 56

Northfield 62, Winona 56

Nova Classical Academy 66, Bethany Academy 22

Ortonville 80, Canby 43

Owatonna 71, Mankato West 61, OT

Park (Cottage Grove) 74, Mounds View 69

Park Center 72, Andover 63

Parkers Prairie 77, Henning 74, OT

Paynesville 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 38

Pequot Lakes 75, Pillager 57

Perham 83, Pelican Rapids 52

Pierz 85, Kimball 68

Pine City 71, Moose Lake/Willow River 53

Pine River-Backus 78, Onamia 56

Pipestone 63, Murray County Central 50

Princeton 78, St. Francis 64

Prior Lake 96, Apple Valley 66

Rochester John Marshall 70, Faribault 62

Rochester Mayo 100, Red Wing 98

Roseau 80, Lake of the Woods 33

Royalton 63, Staples-Motley 40

Sacred Heart 81, Badger-Greenbush-Middle River 76

Sauk Centre 70, Browerville/Eagle Valley 63

Sauk Rapids-Rice 64, Alexandria 61

Shakopee 75, Rosemount 46

Southwest Christian (Chaska) 68, Minnesota Transitions 29

Spring Lake Park 74, Centennial 71

St. Cloud Cathedral 91, Mora 79

St. Louis Park 73, Robbinsdale Cooper 64

St. Michael-Albertville 64, Monticello 60

St. Paul Academy 78, Heritage Christian Academy 44

St. Paul Central 67, St. Paul Johnson 39

St. Paul Harding 62, St. Paul Como Park 57

St. Paul Highland Park 83, St. Paul Washington 69

St. Thomas Academy 88, Hill-Murray 53

Tartan 82, South St. Paul 54

Thief River Falls 64, Mahnomen/Waubun 56

Twin Cities Academy 55, Community of Peace 45

United South Central 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 55

Upsala 59, Isle 53

Waconia 87, Delano 84

Warroad 50, Goodridge/Grygla-Gatzke 47

West Central 67, Underwood 53

Westbrook-Walnut Grove 74, Adrian 41

Willmar 75, St. Cloud Tech 61

Zimmerman 79, Becker 62

1A Section 1(equals)

First Round(equals)

Lanesboro 49, Fillmore Central 37

Southland 77, Glenville-Emmons 55

Wabasha-Kellogg 51, Mabel-Canton 37

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

DeLaSalle 88, Minnehaha Academy 59

Long Prairie-Grey Eagle 48, Osakis 37

Pine River-Backus 62, Red Lake 55

4A Section 8(equals)

Quarterfinal(equals)

Buffalo 62, Moorhead 60

Elk River 72, Rogers 44

Maple Grove 50, Brainerd 35

St. Michael-Albertville 83, St. Cloud Tech 16

3A Section 2(equals)

Quarterfinal(equals)

Duluth Marshall 48, Mankato East 43

Hutchinson 51, New Ulm 49

Mankato West 60, Worthington 45

3A Section 5(equals)

Quarterfinal(equals)

Becker 83, Rocori 23

Big Lake 46, Zimmerman 32

St. Cloud Apollo 62, Monticello 40

3A Section 7(equals)

Quarterfinal(equals)

Cloquet 62, Chisago Lakes 55

Hibbing 66, North Branch 48

Princeton 51, Hermantown 48

3A Section 8(equals)

Quarterfinal(equals)

Bemidji 72, Sauk Rapids-Rice 58

Fergus Falls 60, Little Falls 24

Sartell-St. Stephen 67, Detroit Lakes 60

2A Section 1(equals)

Quarterfinal(equals)

Lake City 72, Plainview-Elgin-Millville 56

Winona Cotter 54, Zumbrota-Mazeppa 37

2A Section 2(equals)

First Round(equals)

Belle Plaine 64, Glencoe-Silver Lake 59

Jordan 75, Gibbon Fairfax Winthrop 54

Maple River 73, Lake Crystal-Wellcome Memorial 70

New Richland-H-E-G 78, Medford 58

Norwood-Young America 75, LeSueur-Henderson 46

St. Peter 60, Blue Earth Area 43

Tri-City United 66, Sibley East 52

Waterville-Elysian-Morristown 40, Fairmont 37

2A Section 4(equals)

First Round(equals)

Minneapolis Roosevelt 70, St. Paul Prep 27

St. Paul Johnson 65, St. Paul Washington 13

Trinity 58, Nova Classical Academy 8

1A Section 1(equals)

Quarterfinal(equals)

Grand Meadow 49, Blooming Prairie 43

Lyle/Austin Pacelli 56, Southland 44

1A Section 2(equals)

Second Round(equals)

BOLD 91, Cleveland 55

Central Minnesota Christian 45, Buffalo Lake-Hector-Stewart 30

Minnesota Valley Lutheran 70, New Ulm Cathedral 60

Mountain Lake Area 65, Madelia 32

Nicollet/Loyola 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 45

Sleepy Eye St. Mary’s 61, Sleepy Eye 38

Springfield 64, United South Central 35

St. Clair 69, Truman/Martin Luther/GHEC 57

1A Section 3(equals)

Quarterfinal(equals)

Hills-Beaver Creek 84, Murray County Central 44

Lac qui Parle Valley 59, Wabasso 55

Minneota 65, Yellow Medicine East 32

Southwest Minnesota Christian 70, Red Rock Central 63

Second Round(equals)

Minneota 65, Canby 32

1A Section 4(equals)

First Round(equals)

Avail Academy 65, Metro Schools College Prep 13

Community of Peace 49, Hiawatha Collegiate 32

Liberty Classical 62, Lincoln International 8

1A Section 8(equals)

First Round(equals)

Northern Freeze 58, Climax/Fisher 18

Red Lake County 53, Fertile-Beltrami 49

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/