AP NEWS
Related topics

Olympic Freestyle Skiing Results

February 21, 2014
Friday
At Krasnaya Polyana, Russia
Women’s Cross
Seeding

1. Kelsey Serwa, Canada (Q) 1:21.45.

2. Ophelie David, France (Q) 1:21.46.

3. Marielle Thompson, Canada (Q) 1:21.56.

4. Anna Holmlund, Sweden (Q) 1:22.21.

5. Marte Hoeie Gjefsen, Norway (Q) 1:22.33.

6. Sanna Luedi, Switzerland (Q) 1:22.37.

7. Jorinde Mueller, Switzerland (Q) 1:22.46.

8. Georgia Simmerling, Canada (Q) 1:22.52.

9. Anna Woerner, Germany (Q) 1:22.95.

10. Sandra Naeslund, Sweden (Q) 1:23.28.

11. Katya Crema, Australia (Q) 1:23.47.

12. Katrin Mueller, Switzerland (Q) 1:23.85.

13. Katrin Ofner, Austria (Q) 1:24.10.

14. Yulia Livinskaya, Russia (Q) 1:24.21.

15. Heidi Zacher, Germany (Q) 1:24.24.

16. Fanny Smith, Switzerland (Q) 1:24.61.

17. Marielle Berger Sabbatel, France (Q) 1:24.62.

18. Karolina Riemen-Zerebecka, Poland (Q) 1:24.86.

19. Alizee Baron, France (Q) 1:25.20.

20. Andrea Zemanova, Czech Republic (Q) 1:25.96.

21. Anastasiia Chirtcova, Russia (Q) 1:25.99.

22. Marion Josserand, France (Q) 1:26.61.

23. Andrea Limbacher, Austria (Q) 1:26.88.

24. Christina Staudinger, Austria (Q) 1:28.30.

25. Sami Kennedy-Sim, Australia (Q) 1:38.51.

26. Jenny Owens, Australia (Q) 1:59.84.

NR. Nikol Kucerova, Czech Republic (Q), DNF.

NR. Stephanie Joffroy, Chile (Q), DNF.

Round 1
Heat 1

1. Kelsey Serwa, Canada (Q).

2. Fanny Smith, Switzerland (Q).

3. Marielle Berger Sabbatel, France.

Heat 2

1. Georgia Simmerling, Canada (Q).

2. Anna Woerner, Germany (Q).

3. Christina Staudinger, Austria.

NR. Sami Kennedy-Sim, Australia, DNF.

Heat 3

1. Katrin Mueller, Switzerland (Q).

2. Stephanie Joffroy, Chile (Q).

3. Marte Hoeie Gjefsen, Norway.

NR. Anastasiia Chirtcova, Russia, DNF.

Heat 4

1. Anna Holmlund, Sweden (Q).

2. Katrin Ofner, Austria (Q).

3. Andrea Zemanova, Czech Republic.

Heat 5

1. Marielle Thompson, Canada (Q).

2. Yulia Livinskaya, Russia (Q).

3. Alizee Baron, France.

Heat 6

1. Sanna Luedi, Switzerland (Q).

2. Katya Crema, Australia (Q).

3. Nikol Kucerova, Czech Republic.

4. Marion Josserand, France.

Heat 7

1. Sandra Naeslund, Sweden (Q).

2. Jenny Owens, Australia (Q).

3. Andrea Limbacher, Austria.

NR. Jorinde Mueller, Switzerland, DNF.

Heat 8

1. Ophelie David, France (Q).

2. Karolina Riemen-Zerebecka, Poland (Q).

3. Heidi Zacher, Germany.

Quarterfinals
Heat 1

1. Kelsey Serwa, Canada (Q).

2. Fanny Smith, Switzerland (Q).

NR. Anna Woerner, Germany, DNF.

NR. Georgia Simmerling, Canada, DNF.

Heat 2

1. Katrin Ofner, Austria (Q).

2. Anna Holmlund, Sweden (Q).

3. Katrin Mueller, Switzerland.

NR. Stephanie Joffroy, Chile, DNF.

Heat 3

1. Marielle Thompson, Canada (Q).

2. Katya Crema, Australia (Q).

3. Yulia Livinskaya, Russia.

NR. Sanna Luedi, Switzerland, DNF.

Heat 4

1. Ophelie David, France (Q).

2. Sandra Naeslund, Sweden (Q).

3. Jenny Owens, Australia.

NR. Karolina Riemen-Zerebecka, Poland, DNF.

Semifinals
Heat 1

1. Anna Holmlund, Sweden (A).

2. Kelsey Serwa, Canada (A).

3. Katrin Ofner, Austria (B).

4. Fanny Smith, Switzerland (B).

Heat 2

1. Marielle Thompson, Canada (A).

2. Ophelie David, France (A).

3. Katya Crema, Australia (B).

NR. Sandra Naeslund, Sweden (B), DNF.

Small Final

1. Sandra Naeslund, Sweden.

2. Katrin Ofner, Austria.

3. Katya Crema, Australia.

4. Fanny Smith, Switzerland.

Big Final (Medal)

1. Marielle Thompson, Canada.

2. Kelsey Serwa, Canada.

3. Anna Holmlund, Sweden.

4. Ophelie David, France.

AP RADIO
Update hourly