AP NEWS

Wednesday’s Scores

March 8, 2018

BOYS BASKETBALL=

4A Section 1=

Quarterfinal=

Lakeville North 92, Rochester Century 47

Lakeville South 58, Farmington 47

Owatonna 56, New Prague 48

Rochester John Marshall 67, Rochester Mayo 59

4A Section 2=

Quarterfinal=

Chaska 63, Minnetonka 56

Eden Prairie 87, Chanhassen 55

Edina 77, Shakopee 58

Prior Lake 64, Bloomington Jefferson 57

4A Section 4=

Quarterfinal=

Cretin-Derham Hall 63, Stillwater 34

East Ridge 68, St. Paul Central 66

North St. Paul 49, Tartan 47

Woodbury 56, White Bear Lake 46

4A Section 5=

Quarterfinal=

Champlin Park 81, Centennial 78

Osseo 74, Irondale 60

Park Center 85, Mounds View 64

Spring Lake Park 56, Roseville 54

4A Section 7=

Quarterfinal=

Blaine 72, Anoka 63

Cambridge-Isanti 72, Duluth East 50

Coon Rapids 53, Andover 51

Forest Lake 72, St. Francis 62

3A Section 1=

Quarterfinal=

Kasson-Mantorville 75, Winona 72

Northfield 94, Albert Lea 38

Simley 94, Red Wing 69

3A Section 2=

Quarterfinal=

Mankato East 95, Hutchinson 34

Mankato West 54, Worthington 38

Marshall 72, New Ulm 41

Waseca 73, Faribault 41

3A Section 4=

Quarterfinal=

Columbia Heights 89, Hill-Murray 67

Mahtomedi 81, St. Paul Como Park 58

St. Paul Johnson 86, Fridley 68

Totino-Grace 62, St. Anthony 34

3A Section 6=

Quarterfinal=

Benilde-St. Margaret’s 48, Waconia 41

DeLaSalle 94, Minneapolis Henry 55

Orono 64, Mound Westonka 39

Robbinsdale Cooper 81, Minneapolis Roosevelt 58

2A Section 1=

Quarterfinal=

Byron 41, Zumbrota-Mazeppa 36

Lake City 53, Stewartville 45

1A Section 1=

Quarterfinal=

Spring Grove 60, Goodhue 42

Wabasha-Kellogg 0, Lyle/Austin Pacelli 0

1A Section 4=

First Round=

Community of Peace 58, Hope Academy 57

Legacy Christian 67, Calvin Christian 59

1A Section 4=

Play-In=

North Lakes Academy 43, Chesterton Academy 40

1A Section 6=

First Round=

Ashby 60, Wheaton/Herman-Norcross 50

Clinton-Graceville-Beardsley 39, Underwood 36

1A Section 7=

Second Round=

Bigfork 75, Deer River 71

Carlton 84, Floodwood 58

Ely 74, Mountain Iron-Buhl 44

Nashwauk-Keewatin 56, Chisholm 48

North Woods 136, Littlefork-Big Falls 36

Silver Bay 66, Fond du Lac Ojibwe 63

Wrenshall 92, South Ridge 72

GIRLS BASKETBALL=

4A Section 3=

Championship=

Eastview 40, Apple Valley 25

2A Section 7=

Semifinal=

Mesabi East 65, Esko 55

Proctor 62, Pequot Lakes 43

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly