Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 6A

1. Allen (1-0) beat Mesquite Horn 40-0.

2. Lake Travis (1-0) beat Arlington Martin 35-14.

3. Katy (0-1) lost to Galena Park North Shore 35-21.

4. Austin Westlake (1-0) beat Belton 38-17.

5. Converse Judson (0-0) vs. League City Clear Springs, Saturday.

6. Cypress Fairbanks (0-0) vs. The Woodlands, Friday.

7. Longview (0-0) vs. Lufkin, Friday.

8. Galena Park North Shore (1-0) beat Katy 35-21.

9. Duncanville (1-0) beat Lancaster 34-0.

10. Southlake Carroll (1-0) beat South Grand Prairie 25-8.

Class 5A

1. Aledo (1-0) beat Denton Guyer 40-0.

2. Dallas Highland Park (0-0) vs. Rockwall, Friday.

3. Lufkin (0-0) at Longview, Friday.

4. Denton Ryan (1-0) beat Mesquite Poteet 28-14.

5. Mansfield Legacy (0-0) at Jenks, Okla., Friday.

6. Manvel (1-0) beat Houston Clear Lake 42-6.

7. College Station (0-0) vs. Richmond Foster, Friday.

8. Frisco Lone Star (0-0) at N. Richland Hills Richland, Friday.

9. Fort Bend Marshall (0-0) vs. Aldine Eisenhower, Saturday.

10. Cedar Park (0-1) lost to Austin Vandegrift 29-13.

Class 4A

1. Carthage (0-0) vs. Jacksonville, Friday.

2. Argyle (1-0) beat Stephenville 45-35.

3. West Orange-Stark (0-1) lost to Nederland 19-18.

4. Waco La Vega (1-0) beat Castroville Medina Valley 39-8.

5. Stephenville (0-1) lost to Argyle 45-35.

6. Cuero (1-0) beat Bay City 49-42.

7. Gilmer (0-0) at Atlanta, Friday.

8. Texarkana Pleasant Grove (0-0) at Paris, Friday.

9. Kennedale (1-0) beat Decatur 55-7.

10. Liberty Hill (1-0) beat Leander Glenn 49-21.

Class 3A

1. Newton (1-0) beat Kirbyville 71-0.

2. Brock (1-0) beat Brownwood 41-10.

3. Canadian (1-0) beat Stinnett West Texas 35-6.

4. Goliad (0-0) vs. Columbus, Friday.

5. Rockdale (0-0) at Giddings, Friday.

6. Gunter (0-0) vs. Daingerfield, Friday.

7. Atlanta (0-0) vs. Gilmer, Friday.

8. Childress (1-0) beat Bushland 41-37.

9. Yoakum (0-0) at Boerne, Friday.

10. Lexington (0-0) vs. Burton, Friday.

Class 2A

1. Refugio (0-0) at El Maton Tidehaven, Friday.

2. Mart (0-0) vs. Bosqueville, Friday.

3. Mason (0-0) at Wall, Friday.

4. Shiner (1-0) beat Hallettsville 21-0.

5. Wellington (1-0) beat Frederick , Okla. 50-14.

6. Muenster (0-0) vs. Cache , Okla., Friday.

7. Burton (0-0) at Lexington, Friday.

8. De Leon (1-0) beat Clyde 26-8.

9. Albany (0-0) vs. Colorado City, Friday.

10. Tenaha (0-0) vs. Troup, Friday.