AP NEWS

Class 3A Texas high school playoff scores, pairings

November 18, 2018

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Denver City 59, Littlefield 14

Eastland 49, Boyd 27

Shallowater 63, Tornillo 0

Tuscola Jim Ned 30, Whitesboro 21

Wall 20, Pilot Point 0

Bushland 62, Kermit 26

Brock 34, Breckenridge 27

Slaton 36, Brownfield 28

Area

Denver City (8-3) vs. Eastland (8-3), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium

Shallowater (11-0) vs. Tuscola Jim Ned (9-2), 6:30 p.m. Friday, Big Spring

Wall (8-2) vs. Bushland (8-3), 6 p.m. Friday, Levelland

Brock (10-1) vs. Slaton (8-3), 1 p.m. Friday, Sweetwater

Region II

Bidistrict

Dallas Madison 32, Van Alstyne 26

Mount Vernon 32, Tatum 26

Kemp 42, Lone Oak 14

Atlanta 28, New London West Rusk 20

Jefferson 41, Mineola 22

Malakoff 63, Pottsboro 35

Gladewater 35, Hughes Springs 21

Eustace 59, Bonham 34

Area

Dallas Madison (6-4) vs. Mount Vernon (8-3), 4 p.m. Friday, Forney

Kemp (9-2) vs. Atlanta (6-5), 12:30 p.m. Friday, Tyler’s Rose Stadium

Jefferson (11-0) vs. Malakoff (8-2), 2 p.m. Friday, Mineola

Gladewater (10-1) vs. Eustace (4-7), 2 p.m. Friday, Van

Region III

Bidistrict

West 55, Little River Academy 28

East Chambers 82, Crockett 54

Cameron Yoe 49, Whitney 28

Diboll 31, Buna 26

Franklin 43, Hardin 0

Troy 35, Teague 21

Woodville 34, Coldspring-Oakhurst 7

Grandview 45, Rockdale 21

Area

West (8-3) vs. East Chambers (10-1), 1 p.m. Friday, Conroe’s Moorhead Stadium

Cameron Yoe (10-1) vs. Diboll (10-1), 7:30 p.m. Friday, Madisonville

Franklin (9-1) vs. Troy (9-2), 7 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Woodville (11-0) vs. Grandview (9-2), 7 p.m. Friday, Tyler’s Rose Stadium

Region IV

Bidistrict

Altair Rice 21, Vanderbilt Industrial 14

SA Cole 16, Lyford 14

Edna 61, Palacios 21

Jourdanton 31, San Diego 21

Marion 56, Aransas Pass 12

Goliad 34, Hitchcock 0

George West 61, Universal City Randolph 7

Yoakum 30, Columbus 13

Area

Altair Rice (10-1) vs. SA Cole (9-2), 7 p.m. Friday, Bastrop

Edna (10-1) vs. Jourdanton (9-2), 7:30 p.m. Friday, Seguin’s Matador Stadium

Marion (10-1) vs. Goliad (9-2), 7:30 p.m. Friday, Jourdanton

George West (10-1) vs. Yoakum (9-2), 7 p.m. Friday, San Antonio’s Gustafson Stadium

___

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Crane 28, Coahoma 11

Tulia 26, Merkel 24

Abernathy 68, Anthony 21

Childress 42, Ballinger 16

Canadian 70, Anson 13

Colorado City 51, Big Lake Reagan County 0

Spearman 33, Cisco 29

Idalou 42, Alpine 6

Area

Crane (8-3) vs. Tulia (7-4), 3 p.m. Friday, Wolfforth

Abernathy (10-1) vs. Childress (10-1), 2 p.m. Friday, Amarillo’s Bivins Stadium

Canadian (10-1) vs. Colorado City (10-1), 2 p.m. Friday, Plainview

Spearman (7-4) vs. Idalou (8-3), 6 p.m. Friday, Canyon’s Kimbrough Stadium

Region II

Bidistrict

Gunter 69, Millsap 21

Lexington 57, Palmer 12

Comanche 42, Nocona 30

Edgewood 50, Rogers 46

Buffalo 62, Hamilton 34

Jacksboro 31, Henrietta 28

Clifton 49, Rice 7

Holliday 66, Dublin 20

Area

Gunter (11-0) vs. Lexington (8-2), 6 p.m. Friday, Mexia

Comanche (8-3) vs. Edgewood (9-1), 6 p.m. Friday, Saginaw’s Roughrider Stadium

Buffalo (11-0) vs. Jacksboro (7-4), 5 p.m. Friday, Whitney

Clifton (11-0) vs. Holliday (10-1), 7:30 p.m. Friday, Mineral Wells

Region III

Bidistrict

Winona 37, Cooper 35

Corrigan-Camden 34, Elysian Fields 27

Big Sandy Harmony (Gilmer) 56, Bells 21

Daingerfield 64, Anderson-Shiro 13

Waskom 48, Hemphill 18

Troup 50, Paris Chisum 16

Newton 69, Omaha Pewitt 0

Grand Saline 23, Blue Ridge 0

Area

Winona (7-4) vs. Corrigan-Camden (9-2), 7:30 p.m. Friday, Longview’s Lobo Stadium

Big Sandy Harmony (Gilmer) (10-1) vs. Daingerfield (7-3), 2 p.m. Friday, Longview’s Pirate Stadium

Waskom (10-1) vs. Troup (9-2), 5 p.m. Friday, Tatum

Newton (10-0) vs. Grand Saline (7-3), 3 p.m. Friday, Henderson

Region IV

Bidistrict

Blanco 28, Schulenburg 0

CC London 27, Stockdale 14

East Bernard 57, Johnson City 12

Hebbronville 29, Skidmore-Tynan 20

Poth 35, Santa Rosa 14

Van Vleck 20, Sonora 13

Odem 22, Dilley 8

El Maton Tidehaven 41, Ingram Moore 16

Area

Blanco (9-2) vs. CC London (8-2), 5 p.m. Friday, Floresville

East Bernard (10-1) vs. Hebbronville (6-4), 2 p.m. Friday, Seguin’s Matador Stadium

Poth (10-1) vs. Van Vleck (10-1), 7 p.m. Friday, Hallettsville

Odem (11-0) vs. El Maton Tidehaven (5-6), 6:30 p.m. Friday, Port Lavaca

AP RADIO
Update hourly