AP NEWS

Thursday’s Scores

February 15, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

ADM, Adel 78, Newton 58

Ankeny Centennial 83, Des Moines, East 37

Assumption, Davenport 54, Davenport, North 52

Ballard 57, North Polk, Alleman 49

Bettendorf 57, Davenport, Central 39

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 79, Council Bluffs, Abraham Lincoln 62

Boone 54, Webster City 49

Carroll 67, Harlan 64

Cedar Falls 66, Cedar Rapids, Kennedy 61

Creston 61, Perry 23

Dallas Center-Grimes 64, Indianola 58

Denison-Schleswig 66, Atlantic 55

Des Moines, Hoover 63, Marshalltown 36

Dubuque, Hempstead 66, Iowa City High 52

Fairfield 68, Knoxville 63

Iowa City Liberty High School 45, Dubuque, Senior 43

Iowa City West 65, Epworth, Western Dubuque 46

Mount Vernon 62, Grinnell 41

North Scott, Eldridge 66, Clinton 36

Pleasant Valley 54, Muscatine 39

Sergeant Bluff-Luton 76, South Sioux City, Neb. 58

Sioux City, East 68, Spencer 30

Urbandale 63, Ottumwa 51

Vinton-Shellsburg 58, Central Clinton, DeWitt 41

Class 1A District 1=

Quarterfinal=

Akron-Westfield 56, Kingsley-Pierson 50

Gehlen Catholic, Le Mars 61, Siouxland Christian 45

Lawton-Bronson 62, Woodbury Central, Moville 47

St. Mary’s, Remsen 59, Westwood, Sloan 31

Class 1A District 2=

Quarterfinal=

George-Little Rock 85, Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 42

Trinity Christian High School 44, Hartley-Melvin-Sanborn 36

Class 1A District 5=

Quarterfinal=

Don Bosco, Gilbertville 62, East Buchanan, Winthrop 61

Dunkerton 85, Starmont 39

South Winneshiek, Calmar 58, MFL-Mar-Mac 56

Wapsie Valley, Fairbank 57, Postville 27

Class 1A District 6=

Quarterfinal=

Central City 55, Maquoketa Valley, Delhi 33

Easton Valley 70, Bellevue Marquette Catholic 43

Edgewood-Colesburg 68, Clayton Ridge, Guttenberg 29

Prince of Peace Prep, Clinton 63, Central Elkader 31

Class 1A District 7=

Quarterfinal=

Alburnett 71, Lisbon 44

Calamus-Wheatland 83, Iowa Valley, Marengo 32

Iowa Mennonite, Kalona 64, Highland, Riverside 63

Springville 66, Belle Plaine 44

Class 1A District 8=

Quarterfinal=

Burlington Notre Dame 92, Keota 66

New London 79, Eldon Cardinal 34

Pekin 74, Holy Trinity 42

WACO, Wayland 48, Lone Tree 42

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

B-G-M 52, H-L-V, Victor 42

Baxter 53, Sigourney 52

Lynnville-Sully 75, Collins-Maxwell 37

Montezuma 63, Colo-NESCO 20

Class 1A District 10=

Quarterfinal=

Grundy Center 68, Gladbrook-Reinbeck 53

Hudson 46, Meskwaki Settlement School 37

Class 1A District 11=

Quarterfinal=

Grand View Christian 75, Moulton-Udell 13

Melcher-Dallas 44, Wayne, Corydon 40

Moravia 60, Seymour 37

North Mahaska, New Sharon 65, Twin Cedars, Bussey 31

Class 1A District 12=

Quarterfinal=

Bedford 90, East Union, Afton 39

Central Decatur, Leon 44, Lamoni 25

Mormon Trail, Garden Grove 79, Lenox 32

Murray 72, Clarinda Academy 60

Class 1A District 13=

Quarterfinal=

Ankeny Christian Academy 99, Orient-Macksburg 28

Earlham 60, CAM, Anita 35

Martensdale-St. Marys 71, Southwest Valley 31

Nodaway Valley 55, Coon Rapids-Bayard 51

Class 1A District 14=

Quarterfinal=

East Mills 65, Griswold 19

Sidney 56, Fremont Mills, Tabor 50

St. Albert, Council Bluffs 80, Heartland Christian 37

Stanton 61, Riverside, Oakland 45

Class 1A District 15=

Quarterfinal=

A-H-S-T-W, Avoca 63, Woodbine 61

Ar-We-Va, Westside 81, West Harrison, Mondamin 45

Audubon 51, Logan-Magnolia 44

Exira/Elk Horn-Kimballton 59, Boyer Valley, Dunlap 43

Class 2A District 1=

Semifinal=

Boyden-Hull 68, Sibley-Ocheyedan 53

Sioux Center 60, Unity Christian 50

Class 2A District 5=

Semifinal=

Beckman, Dyersville 51, Oelwein 44

North Linn, Troy Mills 103, Jesup 51

Class 2A District 6=

Semifinal=

Cascade,Western Dubuque 42, Northeast, Goose Lake 33

Tipton 54, Monticello 49

Class 2A District 7=

Semifinal=

Camanche 78, Wilton 48

West Branch 54, Wapello 44

Class 2A District 8=

Semifinal=

Danville 60, Mediapolis 43

Regina, Iowa City 58, West Burlington 55

Class 2A District 9=

Semifinal=

Eddyville-Blakesburg-Fremont 74, Davis County, Bloomfield 35

Pella Christian 84, Albia 41

Class 2A District 10=

Semifinal=

PCM, Monroe 47, Chariton 39

Van Meter 66, Pleasantville 34

Class 2A District 11=

Semifinal=

Denver 47, West Marshall, State Center 44

Dike-New Hartford 67, Sumner-Fredericksburg 34

Class 2A District 13=

Semifinal=

Des Moines Christian 61, Mount Ayr 47

Panorama, Panora 53, Woodward-Granger 36

Class 2A District 14=

Semifinal=

Treynor 67, Clarinda 49

Tri-Center, Neola 63, Underwood 46

Class 2A District 16=

Semifinal=

Rock Valley 34, Western Christian 32

West Sioux 63, Sheldon 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

BCLUW, Conrad vs. West Fork, Ark., ppd. to Feb 15th.

Belmond-Klemme vs. Newman Catholic, Mason City, ppd. to Feb 15th.

Bishop Garrigan vs. North Union, ppd. to Feb 15th.

Central Lyon, Rock Rapids vs. Ruthven-Ayrshire, ppd. to Feb 15th.

Central Springs vs. West Hancock, Britt, ppd. to Feb 15th.

Clarion-Goldfield-Dows vs. South Hamilton, Jewell, ppd. to Feb 15th.

Clarksville vs. Janesville, ppd. to Feb 15th.

Clear Lake vs. Algona, ppd.

East Sac County vs. Alta-Aurelia, ppd. to Feb 15th.

Forest City vs. Estherville Lincoln Central, ppd. to Feb 15th.

Humboldt vs. Storm Lake, ccd.

Iowa Falls-Alden vs. Charles City, ccd.

Kuemper Catholic, Carroll vs. OA-BCIG, ppd. to Feb 15th.

North Iowa, Buffalo Center vs. St. Edmond, Fort Dodge, ppd. to Feb 15th.

North Tama, Traer vs. AGWSR, Ackley, ppd. to Feb 16th.

Ogden vs. Madrid, ppd. to Feb 15th.

Paton-Churdan vs. Newell-Fonda, ppd. to Feb 15th.

Ridge View vs. River Valley, Correctionville, ppd. to Feb 15th.

South Hardin vs. Garner-Hayfield/Ventura, ppd. to Feb 15th.

South O’Brien, Paullina vs. Harris-Lake Park, ppd. to Feb 15th.

Southeast Valley vs. South Central Calhoun, ppd. to Feb 15th.

St. Mary’s, Storm Lake vs. Sioux Central, Sioux Rapids, ppd. to Feb 15th.

West Bend-Mallard vs. IKM-Manning, ppd. to Feb 15th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 3A Region 4=

Semifinal=

Waukon 68, North Fayette Valley 34

Class 3A Region 6=

Semifinal=

West Marshall, State Center 43, Benton Community 33

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/