AP NEWS
Click to copy
Click to copy
Related topics

Saturday’s Iowa 3A Track Results

May 18, 2019
Boys 800 Meter Run 3A

1, Billy Rankin, Boy-Hul/Rock Val, 1:55.12. 2, Chase Mullenix, Atlantic, 1:55.56. 3, Nathan Skala, Xavier, CR, 1:56.89. 4, Seth VanBaale, Bond-Farrar, 1:57.34. 5, Carter Oberfoell, Wahlert, Dub, 1:57.58. 6, Craig Alan Becker, Atlantic, 1:58.73. 7, Sam Kepford, Waverly-SR, 1:58.87. 8, Joe Simon, Grinnell, 1:58.95. 9, Tony Schmitz, Pella, 1:59.00. 10, Alex Wade, CPU, 1:59.05. 11, Kolby Fritz, Carlisle, 1:59.26. 12, Carter Huyser, Oskaloosa, 1:59.59. 13, Jacob Stukerjurgen, Mt Pleasant, 1:59.69. 14, Chris Guise, Assumption, 1:59.97. 15, Justin Wright, Clear Lake, 2:00.93. 16, Nick Litterer, Charles City, 2:01.37. 17, Tyler Dupont, Xavier, CR, 2:01.50. 18, Cameron Hasleiet, CPU, 2:02.16. 19, Landen Parmelee, LeMars, 2:02.90. 20, Justin Simmering, Washington, 2:03.95. 21, Drew VanHauen, Pella, 2:04.70. 22, Max Harfst, Webster City, 2:07.54. 23, Ryan Clark, Mt Vernon, 2:09.35. 24, Nate Mueller, ADM, Adel, 2:14.60.

Boys 1600 Meter Run 3A

1, Trey Engen, Algona, 4:24.83. 2, Nate Mueller, ADM, Adel, 4:28.27. 3, Sam Kepford, Waverly-SR, 4:28.65. 4, Joseph Kunert, Humboldt, 4:28.83. 5, Harrison Vanderlinden, Marion, 4:28.90. 6, Nick O’Connor, Clear Crk-Amana, 4:29.54. 7, Craig Alan Becker, Atlantic, 4:31.56. 8, Quinton Orr, Humboldt, 4:32.64. 9, Cody Mertens, Mt Pleasant, 4:33.32. 10, Josiah Wittenberg, Pella, 4:35.98. 11, Gavin Hiler, Marion, 4:36.45. 12, Matt Hellige, Fort Madison, 4:37.06. 13, Parker Newcomb, Boone, 4:38.27. 14, Nathan Munshower, Wahlert, Dub, 4:38.83. 15, Oliver Crocker, Mt Vernon, 4:39.09. 16, Thomas Olson, Storm Lake, 4:39.24. 17, George Barton, Wahlert, Dub, 4:42.37. 18, Matthew Cunningham, Grinnell, 4:42.90. 19, Ethan Schmidt, Spencer, 4:42.98. 20, Aidan Ramsey, DC-Grimes, 4:43.10. 21, John Ockey, Gilbert, 4:44.39. 22, Caden Eskelsen, Mt Vernon, 4:44.95. 23, Gus Hayes, Decorah, 4:50.47. 24, Dalton Moyle, Mt Pleasant, 4:52.81.

Boys 110 Meter Hurdles 3A

1, Max Murphy, SB-Luton, 14.70. 2, Matt Benshoof, Winterset, 14.86. 3, Chase McKinney, Norwalk, 14.96. 4, Lucas Heitz, ADM, Adel, 15.08. 5, Nolan Brunsen, Carlisle, 15.25. 6, Jordan Buma, Pella, 15.50. 7, Quinten Sommers, North Polk, 15.53. 8, Andrew Magner, Decorah, 15.74.

Boys 4x100 Meter Relay 3A

1, Wahlert, Dub 43.27. 2, Winterset 43.50. 3, Bishop Heelan 43.51. 4, Norwalk 43.56. 5, W Burlington/ND 43.79. 6, Nevada 43.94. 7, Spencer 44.36. 8, Mt Pleasant 45.78.

Boys 4x400 Meter Relay 3A

1, Atlantic 3:21.11. 2, SB-Luton 3:22.22. 3, Oskaloosa 3:22.40. 4, Harlan 3:24.25. 5, Boy-Hul/Rock Val 3:26.30. 6, Carlisle 3:27.50. 7, Charles City 3:29.36. --, North Polk FS.

Boys 800 Sprint Medley 3A

1, SB-Luton 1:31.77*. 2, Wahlert, Dub 1:31.97*. 3, Boy-Hul/Rock Val 1:33.07*. 4, Nevada 1:33.59. 5, Marion 1:34.21. 6, Oskaloosa 1:34.44. 7, Benton Comm 1:34.45. 8, Humboldt 1:35.28. 9, Bishop Heelan 1:35.56. 10, Algona 1:35.59. 11, Washington 1:35.76. 12, Xavier, CR 1:35.77. 13, Boone 1:37.69. 14, Vinton-Shellbrg 1:37.99. 15, Mt Vernon 1:38.01. 16, Pella 1:38.04. 17, Decorah 1:38.07. 18, Glenwood 1:38.19. 19, Centerville 1:38.49. 20, Harlan 1:39.43. 21, Atlantic 1:40.70. --, Clear Lake DNF. --, DC-Grimes DQ. --, Winterset DQ.

Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle 3A

1, SB-Luton 59.63. 2, Carlisle 59.64. 3, Pella 59.86. 4, Winterset 1:00.42. 5, Mt Pleasant 1:01.27. 6, Xavier, CR 1:01.75. 7, ADM, Adel 1:02.75. --, LeMars DQ.

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.