AP NEWS

2018 Indiana All-State Class 3A Team

December 20, 2018

CLASS 3A

OFFENSE

QB_Michael Lindauer, 6-3, 205, Sr., Evansville Memorial

RB_Sage Hood, 6-0, 210, Sr., West Lafayette

RB_Marion Lukes, 5-10, 173, Jr., Charlestown

WR_Branson Combs, 6-3, 210, Sr., Evansville Memorial

WR_RJ Erb, 6-0, 163, Sr., West Lafayette

TE_Brayden Vanslyke, 6-1, 185, Sr., Tri-West

OL_Joseph Solomon, 6-4, 260, Jr., Indianapolis Chatard

OL_Jacob Freels, 6-2, 240, Sr., Sullivan

OL_Noah Singer, 6-4, 240, Sr., Gibson Southern

OL_Adam Bowman, 6-4, 305, Sr., Maconaquah

OL_Kaleb Marr, 6-2, 250,. Sr., Danville

K_JJ Wadas, 5-10, 180, Jr., Andrean

ALL-PURPOSE_Thomas, 6-2, 185, Sr., Mount Vernon (Posey)

DEFENSE

DL_George Karlaftis, 6-5, 270, Sr., West Lafayette

DL_Gavin Bollman, 6-5, 230, Sr., Greencastle

DL_Tavion Woodard, 6-6, 215, Sr., West Lafayette

DL_Brock Combs, 6-1, 210, Jr., Evansville Memorial

LB_Camari Harris, 6-3, 211, Sr., Fort Wayne Luers

LB_Jay Higgins, 6-3, 218, Jr., Indianapolis Brebeuf

LB_Max Goodwin, 5-10, 185, Sr., Evansville Memorial

LB_Yanni Karlaftis, 6-4, 202, So., West Lafayette

DB_Andrew Smith, 5-11, 160, Sr., Gibson Southern

DB_Spencer Corrona, 5-10, 190, Sr., Vincennes Lincoln

DB_Josh Gross, 6-2, 175, Jr., West Noble

ATH_Isaiah Lacey, 6-2, 185, Sr., Indian Creek

P_Hunter Renner, 6-4, 202, Jr., Mishawaka Marian

HONORABLE MENTION

QB_Tyler Heidlage, Batesville; Mark Nondorf, Indianapolis Chatard; Kyle Adams, West Lafayette; Zack Merrill, Andrean; Rhett Snodgrass, Mount Vernon (Posey); Jack Conner, Sullivan; Norman Knapke, Fort Wayne Luers; Noah Carter, Brown County.

RB_Cameron Craig, Rusvhille; Derek Thompson, Brownstown Central; Dylan Crossen, Guerin Catholic; Dawson Patrick, Knox; Jordan Presley, Fort Wayne Luers; Mitchell Spindler, Gibson Southern; Daylen Taylor, Indianapolis Chatard; Jaylen Peake, North Harrison; Zion Cosgray, Twin Lakes; Jakob Skinner, Sullivan; Clay Whitney, Monrovia; Cameron Giles, Southmont.

WR_Austin Siefert, Batesville; Kamari Anderson-Drew, Fort Wayne Concordia; Dawson Witte, Gibson Southern; Nick Flesher, Andrean; Andrew Sowinski, Indianapolis Chatard; Gabe Wright, Indianapolis Brebeuf; Kyle Vernelson, Sullivan; Karter Vernelson, Sullivan.

OL_Jordan Tiermeyer, Brownstown Central; Saul Diagostino, Tri-West; Will Poynter, Guerin Catholic; Zack Whitfield, Mishawaka Marian; Mark Doyle, Heritage Hills; Blake Garretson, Jimtown; Austin Jones, Evansville Memorial; Clint Lorenzo, Greensburg; Zach Keesling, Twin Lakes; Devin Troncin, North Harrison; Zach Keesling, Twin Lakes; Braden Tucker, Gibson Southern; Austin Jones, Evansville Memorial.

K_Russel Moricz, Wheeler; Ethan Sevakis, Brownstown Central; Matt Clark, Evansville Memorial.

DL_Tyler Norment, Jimntown; Evan Satoski, Andrean; Tyler Miller, Indianapolis Brebeuf; Jacob Deavers, Blackford; Liam Fletcher, Fort Wayne Concordia; Damon Moody, Greencastle; Miguel Ortiz, Mishawaka Marian; Jace Potter, Tippecanoe Valley; Devonte Hardiman, Princeton.

LB_David Whittemore, Indianapolis Chatard; Simon Banks, Indianapolis Brebeuf; Charles Bock, Guerin Catholic, Cameron Williams, Andrean; Allen Jackson, Fort Wayne Luers; Foster Knight, Monrovia; Brandon Pruitt, West Noble; Adam Bedel, Batesville; Will Brackett, Evansville Memorial.

DB_Billy Freudenthal, Guerin Catholic; Justin Gaston, Fort Wayne Luers; Michael Gibson, Mishawaka Marian; Jared Prater, Knox; Isaac Justice, Blackford; Cole Sigler, Heritage Hills; Derek Thompson, Brownstown Central.

P_Peyton Hinkel, Wheeler; Clay Campbell, Jimtown.

AP RADIO
Update hourly