BOYS PREP BASKETBALL=

Bradford 69, Punxsutawney 44

Constitution 89, Abraham Lincoln 77

Dobbins 56, Tacony Academy 51

Downingtown West 49, Garnet Valley 40

Dubois 47, Brookville 46

Galeton 65, Northern Potter 35

Girard 40, North East 37

Lebanon Christian 60, Red Lion Christian 39

Northwest Area 40, MMI Prep 37

State College 95, Greencastle Antrim 62

West Branch 52, Curwensville 46

Williamsport 68, Altoona 63

Allegheny Mountain League Tournament=

Semifinal=

Elk County Catholic 79, Brockway 37

Ridgway 53, Johnsonburg 34

Colonial League Tournament=

Championship=

Bangor 58, Southern Lehigh 43

Eastern Pennsylvania Conference=

Championship=

Bethlehem Catholic 47, Allentown Central Catholic 44

Lancaster-Lebanon League Tournament=

Championship=

Lampeter-Strasburg 50, Lancaster Catholic 40

Laurel Highlands Tournament =

Championship=

Bishop Guilfoyle 55, Greater Johnstown 47

PHAC Tournament=

Championship=

Danville 53, Loyalsock 49

Philadelphia Catholic League Tournament=

Quarterfinal=

Archbishop Carroll 69, Archbishop Wood 62

Bonner-Prendergast 88, Cardinal O'Hara 63

Philadelphia Roman Catholic 56, LaSalle 46

St. Joseph's Prep 54, Neumann-Goretti 40

Philadelphia Public League Tournament=

Bracket A=

Semifinal=

Imhotep Charter 62, Bartram 52

Bracket B=

Semifinal=

Martin Luther King 63, Philadelphia MC&S 48

Schuylkill League Tournament=

Championship=

Pottsville 48, Blue Mountain 26

Class 2A-First Round=

District 10=

Cochranton 59, Mercer 46

Iroquois 63, Reynolds 41

Lakeview 61, Union City 30

Wilmington 80, Maplewood 38

Class 3A-First Round=

District 10=

Girard 40, North East 37

Class 4A-First Round=

District 10=

Farrell 45, Harbor Creek 29

Fort Leboeuf 32, Franklin 31

George Jr. Republic 70, Warren 54

Hickory 81, Slippery Rock 42

Oil City 46, Corry 40

Class 6A First Round=

District 1=

Bensalem 58, Pennsbury 55

Central Bucks East 52, Owen J Roberts 50, OT

Conestoga 56, Cheltenham 54, OT

Downingtown East 51, Penn Wood 31

Downingtown West 49, Garnet Valley 40

Neshaminy 50, Central Bucks South 47

North Penn 52, Spring-Ford 50

Perkiomen Valley 56, Methacton 46

WPIAL Class 1A=

First Round=

Cornell 44, Winchester Thurston 41

Eden Christian 66, Geibel Catholic 39

Imani Christian Academy 46, West Greene 39

Propel Andrew Street 57, Pittsburgh Holy Family 41

WPIAL Class 3A=

First Round=

Elwood City Riverside 32, Burrell 27

Pittsburgh North Catholic 67, Ellwood City 53

Washington 46, Brentwood 37

WPIAL Class 3A=

Play-in=

Carlynton 70, Brownsville 55

WPIAL-Class 3A=

First Round=

Aliquippa 62, South Side 45GIRLS PREP BASKETBALL=

Philadelphia MC&S 58, Tacony Academy 52

West Philadelphia 51, Neumann-Goretti 35

Pennsylvania Independent Schools Tournament=

First Round=

Springside Chestnut Hill 47, The Hill School 40

Philadelphia Public League Tournament=

Quarterfinal=

Imhotep Charter 59, Sankofa Freedom 36

Berlin-Brothersvalley 50, Windber 46

Bishop Carroll 62, Bishop McCort 55

Central York 40, Dallastown Area 19

Mahanoy Area 51, North Schuylkill 35

Class 6A First Round=

District 1=

Boyertown 59, Central Bucks West 56

Central Bucks East 51, Pennridge 39

Conestoga 55, Coatesville 45

WPIAL Class 5A=

First Round=

Gateway 39, Ringgold 28

Mars 54, Uniontown 33

Oakland Catholic 63, South Fayette 42

West Allegheny 58, Woodland Hills 41

WPIAL Class 2A=

First Round=

Brentwood 54, Fort Cherry 18

Leechburg 75, Frazier 60

Serra Catholic 53, Riverview 52

GIRLS PREP BASKETBALL=

Erie 61, Farrell 35

Lake-Lehman 52, Tunkhannock 27

Philadelphia MC&S 58, Tacony Academy 52

Punxsutawney 70, Bradford 32

West Philadelphia 51, Neumann-Goretti 35

West Philadelphia 51, Constitution 35

Colonial League Tournament=

Championship=

Southern Lehigh 61, Wilson 33

Eastern Pennsylvania Conference=

Championship=

Bethlehem Catholic 40, Allentown Central Catholic 37

PAISAA Tournament=

Second Round=

Shipley 51, Westtown 36

Pennsylvania Independent Schools Tournament=

First Round=

Springside Chestnut Hill 47, The Hill School 40

PHAC Tournament=

Championship=

Loyalsock 37, Lewisburg 31

Philadelphia Public League Tournament=

Quarterfinal=

Imhotep Charter 59, Sankofa Freedom 36

Mastery Charter North 63, Palumbo 47

Mastery Charter South 60, Prep Charter 47

Olney Charter 66, Audenried 65

Schuylkill League Tournament=

Championship=

Mahanoy Area 51, North Schuylkill 35

YAIAA Tournament=

Championship=

Central York 40, Dallastown Area 19

Class 6A First Round=

District 1=

Boyertown 59, Central Bucks West 56

Central Bucks East 51, Pennridge 39

Conestoga 55, Coatesville 45

WPIAL Class 2A=

First Round=

Brentwood 54, Fort Cherry 18

California 50, Washington 40

Leechburg 75, Frazier 60

Serra Catholic 53, Riverview 52

WPIAL Class 5A=

First Round=

Chartiers Valley 50, Armstrong 40

Gateway 39, Ringgold 28

Hampton 51, Connellsville 26

Mars 54, Uniontown 33

Oakland Catholic 63, South Fayette 42

Thomas Jefferson 84, Montour 45

Trinity 54, Plum 31

West Allegheny 58, Woodland Hills 41

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/