AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

February 6, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 1A Area 1=

Semifinal=

McIntosh 73, Millry 48

Class 1A Area 2=

First Round=

Pleasant Home 49, McKenzie 41

Class 1A Area 3=

Semifinal=

Elba 83, Kinston 52

Florala 67, Brantley 55

Class 1A Area 5=

Semifinal=

Autaugaville 82, Verbena 40

Ellwood Christian Academy 95, Billingsley 65

Class 1A Area 6=

Semifinal=

Lanett 68, Loachapoka 29

Wadley 64, Notasulga 45

Class 1A Area 7=

Semifinal=

Francis Marion 62, Maplesville 26

Holy Spirit 77, Isabella 45

Class 1A Area 8=

First Round=

Heritage Christian 74, Jefferson Christian Academy 63

Class 1A Area 10=

Semifinal=

South Lamar 83, Hubbertville 38

Class 1A Area 11=

Semifinal=

Jacksonville Christian 65, Faith Christian 57

Spring Garden 80, Coosa Christian 50

Class 1A Area 13=

Semifinal=

Decatur Heritage 79, Saint Bernard Prep 39

Class 1A Area 16=

Semifinal=

Covenant Christian 52, Waterloo 42

Mars Hill Bible 78, Shoals Christian 13

Class 2A Area 1=

Semifinal=

Chickasaw 46, Elberta 27

Class 2A Area 3=

Semifinal=

Daleville 53, Cottonwood 26

Houston County 52, Geneva County 40

Class 2A Area 4=

Semifinal=

Goshen 69, New Brockton 34

Samson 62, Zion Chapel 57

Class 2A Area 5=

Semifinal=

Barbour County 60, Ariton 49

Class 2A Area 7=

Semifinal=

Aliceville 48, Choctaw County 40

Class 2A Area 9=

Semifinal=

LaFayette 81, Woodland 30

Class 2A Area 10=

Semifinal=

Sumiton Christian 72, Altamont 70

Vincent 73, Tarrant 30

Class 2A Area 12=

Semifinal=

Cold Springs 51, West End 27

Southeastern 75, Cleveland 59

Class 2A Area 13=

Semifinal=

Red Bay 75, Addison 27

Sulligent 56, Winston County 45

Class 2A Area 15=

Semifinal=

Fyffe 73, Section 53

North Sand Mountain 110, Ider 42

Class 2A Area 16=

First Round=

Hatton 55, Tharptown 50

Class 3A Area 1=

Semifinal=

Bayside Academy 34, St. Michael Catholic 20

Class 3A Area 2=

Semifinal=

Flomaton 113, T.R. Miller 33

Thomasville 63, Excel 50

Class 3A Area 3=

Semifinal=

Opp 41, Straughn 37

Slocomb 66, Geneva 53

Class 3A Area 4=

Semifinal=

Pike County 43, Providence Christian 23

Class 3A Area 6=

Semifinal=

Southside-Selma 68, B. T. Washington Magnet 50

Class 3A Area 8=

Semifinal=

Greene County 45, Gordo 37

Holt 67, Hale County 51

Class 3A Area 10=

Semifinal=

Lamar County 53, Oakman 51

Winfield 51, Carbon Hill 49

Class 3A Area 11=

First Round=

Pleasant Valley 69, Walter Wellborn 42

Class 3A Area 13=

Semifinal=

Holly Pond 74, Vinemont 57

New Hope 48, Brindlee Mountain 46

Class 3A Area 14=

Semifinal=

East Lawrence 57, Colbert Heights 54

Class 3A Area 15=

Semifinal=

Plainview 101, Geraldine 49

Sylvania 82, Pisgah 54

Class 3A Area 16=

Semifinal=

Lauderdale County 70, Lexington 49

Westminster Christian Academy 65, Clements 30

Class 4A Area 8=

Semifinal=

Montevallo 56, Leeds 48

Class 4A Area 2=

Semifinal=

Clarke County 63, Andalusia 40

Hillcrest-Evergreen 86, Monroe County 54

Class 4A Area 3=

Semifinal=

Headland 65, Ashford 51

Class 4A Area 5=

Semifinal=

B.T. Washington 69, Holtville 45

Handley 63, Elmore County 42

Class 4A Area 7=

Semifinal=

American Christian Academy 66, Northside 53

Sipsey Valley 69, West Blocton 60

Class 4A Area 9=

Semifinal=

Anniston 77, Cleburne County 42

Talladega 58, Lincoln 50

Class 4A Area 11=

Semifinal=

Curry 54, Cordova 39

Haleyville 54, Fayette County 52

Class 4A Area 12=

Semifinal=

Good Hope 62, Fairview 57

Oneonta 83, Ashville 54

Class 4A Area 13=

Semifinal=

Danville 64, West Morgan 60

St. John Paul II Catholic 66, Priceville 59

Class 4A Area 14=

Semifinal=

Randolph School 49, North Jackson 48

Class 4A Area 15=

Semifinal=

West Limestone 49, Elkmont 35

Class 4A Area 16=

Semifinal=

Central-Florence 72, Rogers 49

Deshler 72, Wilson 45

Class 5A Area 1=

First Round=

St. Paul’s 64, Satsuma 31

Class 5A Area 3=

Semifinal=

Greenville 49, Carroll-Ozark 43

Class 5A Area 4=

Semifinal=

Brewbaker Tech 74, Beauregard 58

Tallassee 48, Valley 44

Class 5A Area 5=

Semifinal=

Bibb County 49, Demopolis 47

Class 5A Area 6=

Semifinal=

Marbury 89, Chilton County 56

Shelby County 94, Jemison 38

Class 5A Area 7=

Semifinal=

Central - Clay County 60, Munford 48

Class 5A Area 10=

Semifinal=

Center Point 58, St. Clair County 46

Springville 66, Moody 55

Class 5A Area 11=

Semifinal=

Jasper 45, Dora 36

Class 5A Area 12=

Semifinal=

Alexandria 51, Southside-Gadsden 47

Class 5A Area 14=

Semifinal=

Hamilton 74, Lawrence County 56

Russellville 71, West Point 66

Class 5A Area 15=

Semifinal=

Arab 53, Brewer 48

Scottsboro 54, Guntersville 51

Class 5A Area 16=

Semifinal=

East Limestone 38, Ardmore 35

Madison Academy 58, Madison County 47

Class 6A Area 4=

Semifinal=

Carver-Montgomery 59, Park Crossing 48

Class 6A Area 5=

Semifinal=

Stanhope Elmore 55, Wetumpka 46

Class 6A Area 6=

Semifinal=

Russell County 38, Benjamin Russell 35

Class 6A Area 9=

Semifinal=

Bessemer City 77, Hueytown 61

Class 6A Area 11=

Semifinal=

Carver-Birmingham 56, Minor 48

Gardendale 63, Jackson Olin 50

Class 6A Area 12=

Semifinal=

Clay-Chalkville 68, Pell City 41

Class 6A Area 13=

Semifinal=

Albertville 89, Fort Payne 67

Class 6A Area 16=

Semifinal=

Buckhorn 61, Mae Jemison 54

Lee-Huntsville 44, Hazel Green 43

Class 7A Area 1=

First Round l=

Alma Bryant 51, Davidson 49

Class 7A Area 3=

Semifinal=

Enterprise 46, Jeff Davis 43

Lee-Montgomery 78, Prattville 23

GIRLS PREP BASKETBALL=

Jefferson Christian Academy 47, Heritage Christian 36

Class 1A Area 1=

Semifinal=

McIntosh 75, Millry 27

Class 1A Area 4=

Semifinal=

A.L. Johnson 64, Keith 41

Linden 59, Marengo 51

Class 1A Area 9=

Semifinal=

Talladega County Central 68, Victory Chr. 24

Winterboro 57, Ragland 33

Class 1A Area 11=

Semifinal=

Coosa Christian 59, Jacksonville Christian 41

Spring Garden 92, Faith Christian 50

Class 1A Area 13=

Semifinal=

Decatur Heritage 62, Lynn 31

Falkville 40, Meek 35

Class 1A Area 15=

Semifinal=

Hubbard 63, Lindsay Lane Christian Academy 28

Oakwood Adventist Academy 60, Whitesburg Christian 27

Class 1A Area 16=

Semifinal=

Covenant Christian 50, Waterloo 31

Mars Hill Bible 75, Shoals Christian 15

Class 2A Area 2=

Semifinal=

Southern Choctaw 54, J.U. Blacksher 2

Class 2A Area 9=

Semifinal=

LaFayette 61, Woodland 47

Ranburne 36, Horseshoe Bend 34

Class 2A Area 14=

Semifinal=

Asbury 63, Collinsville 55

Class 3A Area 6=

Semifinal=

Southside-Selma 45, B. T. Washington Magnet 21

Class 3A Area 12=

Semifinal=

Glencoe 59, Hanceville 43

Susan Moore 71, J.B. Pennington 29

Class 3A Area 13=

Semifinal=

Holly Pond 50, Vinemont 41

New Hope 37, Brindlee Mountain 26

Class 3A Area 14=

Semifinal=

Colbert Heights 54, East Lawrence 34

Class 4A Area 8=

Semifinal=

Leeds 70, Montevallo 34

Class 4A Area 10=

Semifinal=

Cherokee County 53, White Plains 24

Jacksonville 42, Hokes Bluff 41

Class 4A Area 11=

Semifinal=

Curry 54, Cordova 33

Haleyville 72, Fayette County 22

Class 5A Area 4=

Semifinal=

Valley 43, Tallassee 37

Class 5A Area 5=

Semifinal=

Bibb County 42, Demopolis 39

Class 5A Area 6=

Semifinal=

Chilton County 52, Marbury 43

Shelby County 97, Jemison 27

Class 5A Area 8=

Semifinal=

Briarwood Christian 47, John Carroll Catholic 23

Ramsay 71, Woodlawn 23

Class 5A Area 11=

Semifinal=

Mortimer Jordan 61, Jasper 44

Class 5A Area 13=

Semifinal=

Sardis 68, Douglas 59

Semifinals=

Boaz 56, Crossville 32

Class 6A Area 1=

Semifinal=

Blount 56, Saraland 16

Class 6A Area 6=

Semifinal=

Benjamin Russell 58, Russell County 23

Class 6A Area 8=

Semifinal=

Chelsea 54, Helena 33

Pelham 52, Calera 40

Class 6A Area 9=

Semifinal=

Bessemer City 58, Hueytown 48

Class 6A Area 11=

Semifinal=

Carver-Birmingham 47, Jackson Olin 37

Minor 35, Gardendale 28

Class 6A Area 12=

Semifinal=

Pell City 43, Pinson Valley 31

Class 6A Area 14=

Semifinal=

Cullman 68, Decatur 50

Class 6A Area 15=

Semifinal=

Athens 71, Columbia 58

Class 7A Area 7=

Semifinal=

Grissom 55, Huntsville 44

Sparkman 49, Gadsden 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly