AP NEWS
Related topics

Michigan high school football How They Fared

September 23, 2018
Division 1
1. Detroit Cass Tech (5-0) beat DCP-Northwestern 42-0.
2. Belleville (5-0) beat Wayne Memorial 54-6.
(tie) Clinton Township Chippewa Valley (5-0) beat Macomb Dakota 24-17.
4. Clarkston (5-0) beat Southfield A&T 30-21.
5. Detroit Catholic Central (4-1) beat Birmingham Brother Rice 21-0.
6. Hudsonville (4-1) lost to Jenison 20-12.
7. East Kentwood (4-1) beat Grandville 37-30.

(tie) West Bloomfield (4-1) beat Lake Orion 42-21.

9. Grand Blanc (4-1) lost to Davison 49-7.
10. Macomb Dakota (4-1) lost to Clinton Township Chippewa Valley 24-17.
Division 2
1. Detroit King (4-1) beat Detroit Renaissance 59-14.
2. Muskegon Mona Shores (5-0) beat Grand Rapids Kenowa Hills41-0.
3. Warren De La Salle (4-1) beat Orchard Lake St. Mary’s 31-7.
4. Oak Park (5-0) beat Troy Athens 33-14.
5. Walled Lake Western (4-1) beat Walled Lake Northern 38-24.
6. Birmingham Brother Rice (3-2) lost to Detroit Catholic Central 21-0.
7. Fenton (4-1) beat Clio 42-0.
8. Swartz Creek (4-1) lost to Flint Hamady 46-28.
9. Port Huron Northern (4-1) beat Grosse Pointe North 48-3.
10. Portage Central (4-1) beat Stevensville Lakeshore 17-7.
(tie) Grand Rapids Forest Hills Central (2-3) lost to Grand Rapids Northview 33-0.
(tie) Livonia Franklin (3-2) lost to Livonia Churchill 41-35.
(tie) Traverse City Central (4-1) beat Gaylord 38-0.
Division 3
1. Muskegon (5-0) beat Fruitport 63-6.
2. DeWitt (5-0) beat East Lansing 37-0.
3. East Lansing (4-1) lost to DeWitt 37-0.
4. Farmington Hills Harrison (4-1) beat Rochester Hills Stoney Creek 39-7.
5. Mount Pleasant (5-0) beat Bay City Western 41-0.
6. River Rouge (4-1) beat Detroit University Prep 45-0.
7. Grand Rapids Christian (4-1) beat Ada Forest Hills Eastern 48-7.
8. Haslett (4-1) lost to Williamston 28-14.
9. Spring Lake (5-0) beat Comstock Park 37-34.
10. Warren Woods Tower (5-0) beat Clinton Township Clintondale 50-16.
Division 4
1. Edwardsburg (5-0) beat South Haven 71-6.
2. Grand Rapids Catholic Central (4-1) beat Coopersville 69-13.
3. Three Rivers (5-0) beat Paw Paw 26-0.
4. Alma (5-0) beat Midland Bullock Creek 33-13.
5. Hudsonville Unity Christian (5-0) beat Grand Rapids South Christian 28-14.
6. Grand Rapids South Christian (3-2) lost to Hudsonville Unity Christian 28-14.
7. Williamston (4-1) beat Haslett 38-14.
8. Harper Woods (4-1) beat Detroit Edison(DEPSA) 39-0.
9. Grosse Ile (5-0) beat Flat Rock 33-28.
(tie) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (4-1) beat Walled Lake Central 28-25.
(tie) Detroit Cody (4-1) lost to Detroit Mumford 28-22.
Division 5
1. Saginaw Swan Valley (5-0) beat Shepherd 59-6.
2. Lansing Catholic (4-1) lost to Portland 16-8.
(tie) Muskegon Oakridge (5-0) beat Ravenna 48-12.
4. Portland (5-0) beat Lansing Catholic 16-8.
5. Reed City (5-0) beat Remus Chippewa Hills 40-0.
6. Kalamazoo United (5-0) beat Watervliet 77-20.
7. Olivet (5-0) beat Perry 42-0.
8. Frankenmuth (4-1) beat Carrollton 41-7.
9. Hillsdale (5-0) beat Hudson 35-8.
10. Marine City (4-1)beat Eastpointe East Detroit 42-6.
Division 6
1. Jackson Lumen Christi (5-0) beat Marshall 21-0.
2. Traverse City St. Francis (5-0) beat Grayling 49-0.
3. Warren Michigan Collegiate (5-0) beat Detroit Old Redford 34-0.
4. Ithaca (4-1) beat Saginaw Nouvel 42-7.
5. Lake City (5-0) beat Beal City 49-6.
6. Constantine (5-0) beat Coloma 42-38.
7. Grass Lake (5-0) beat Addison 28-6.
8. Kent City (5-0) beat Morley-Stanwood 42-7.
9. Calumet (5-0) beat Norway 34-0.
10. Delton Kellogg (4-1) lost to Schoolcraft 45-21.
(tie) Millington (4-1) bear Birch Run 35-14.
Division 7
1. Pewamo-Westphalia (5-0) beat Laingsburg 55-7.
2. New Lothrop (5-0) beat Ovid-Elsie 28-10.
3. Ottawa Lake Whiteford (5-0) beat Adrian Madison 48-0.
4. Ishpeming (5-0) beat Negaunee 36-26.
5. Madison Heights Madison (5-0) beat Warren Fitzgerald 41-18.
6. Reading (5-0) beat Union City 45-0.
7. Hartford (4-1) lost to Decatur 6-0.
8. Saugatuck (4-1) beat Gobles 42-0.
9. Sand Creek (3-2) lost to Clinton 28-27.
(tie) Sandusky (5-0) beat Marlette 28-0.
(tie) West Iron County (4-1) beat Bessemer 43-0.
(tie) Detroit Loyola (3-2) beat Dearborn Divine Child 28-16.
Division 8
1. Pittsford (5-0) beat Climax-Scotts 17-16.
2. Breckenridge (5-0) beat Merrill 36-0.
3. Adrian Lenawee Christian (5-0) beat Athens 14-12.
4. Rogers City (4-1) lost to Oscoda 16-0.
5. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (5-0) beat St. Louis 28-6.
6. Mendon (3-2) lost to White Pigeon 18-8.
7. Sterling Heights Parkway Christian (5-0) beat Mount Clemens 58-22.
8. Clarkston Everest Collegiate (5-0) beat Grosse Pointe Woods University Liggett 57-13.
9. Johannesburg-Lewiston (4-1) beat Gaylord St. Mary 43-7.
10. Saginaw Nouvel (2-3) lost to Ithaca 42-7.
Division 8 Player
1. Pickford (5-0) beat Rudyard 58-0.
2. Colon (5-0) beat Webberville 40-14.
3. Onekama (4-1) lost to Wyoming Tri-unity Christian 28-26.
4. Stephenson (4-1) beat Carney-Nadeau 58-6.
5. Morrice (5-0) beat Mount Pleasant Sacred Heart 40-0.
(tie) Crystal Falls Forest Park (3-2) beat Phillips 32-18.
(tie) Wyoming Tri-unity Christian (4-1) beat Onekama 28-26.
AP RADIO
Update hourly