AP NEWS

Tuesday’s high school basketball, golf, soccer results

December 5, 2018

Girls basketball

Tuesday’s Results

District 28-6A

Clark 60, Brandeis 53

Brandeis: A. Villa 15, K. Herrera 11, C. Hale 10, S. Haberer 8, A. Parker-Guzman 7, T. Medina 2.

Clark: R. Lee 20, T. Jackson 16, J. Paz Y Puente 13, C. Bell 6, M. Gomez 3, M. Rummel 2.

Halftime: Clark 33, Brandeis 22

Holmes 48, Warren 21

Warren: N. Ledezma 6, J. Ledezma 6, V. Solis 4, C. Pena 3, E. Benites 2.

Holmes: L. Wheaton 15, L. Sanchez 9, A. Martinez 7, G. Lopez-Chavez 6, S. Ceciliano 6, D. Sloan 2, A. Alamillo 2, T. Gamez 1.

Halftime: Holmes 27, Warren 17

Stevens 55, Marshall 43

Marshall: A. Lebherz 15, K. Baynes 10, C. Campos 9, K. McCall-Woods 4, A. Rosenberg 3, M. Hill 2.

Stevens: D. Jenkins 19, J. Mitchell 12, K. Casteneda 12, L. Hines 4, A. Holmes 3, M. Ruiz 3, A. Parham 2.

Halftime: Stevens 30, Marshall 27

Brennan 55, Taft 46

Taft: M. Bell 22, M. Sias 9, M. Sias 4, M. Cazares 4, K. White 3, D. O’Keefe 2, S. Santiago 2.

Brennan: A. Fluker 14, G. Steward 12, A. Anderson 12, C. Jones 11, J. Carter 6.

Halftime: Brennan 29, Taft 19

O’Connor 54, Jay 26

Jay: P. Alicea 6, B. Berry 6, J. Terrazas-Campos 6, J. Aguirre-Malagon 4, S. James 2, D. Canyon 2.

O’Connor: N. Hemphill 17, C. Wenzel 14, S. Bowden 10, C. Adeniran 4, M. Thompson 4, A. Alvarez 3, J. Tapia 2.

Halftime: O’Connor 31, Jay 12

District 26-5A

Memorial 55, Kennedy 34

Kennedy: S. Hernandez 15, L. Teamer 8, G. Godoy 5, V. Gomez 3, D. Vallerie 2, C. Vargas 1.

Memorial: T. Lopez 29, J. Henderson 10, J. Gonzales 5, E. Garcia 4, R. Garza 3, A. Rabago 2, M. Mozqueda 2.

Halftime: Memorial 24, Kennedy 16

Kerrville Tivy 57, McCollum 22

Kerrville Tivy: C. Becker 10, A. Robertson 9, C. Kaiser 8, H. Hamilton 8, P. Way 8, K. Harmon 5, J. Becker 5, P. Ives 2, F. Williamson 2.

McCollum: A. Martinez 9, C. Ovalle 6, A. Garza 3, K. Pritchard 2, J. Ortega 2.

Halftime: Kerrville Tivy 38, McCollum 11

Wagner 69, Seguin 55

Seguin: M. Tausch 22, C. Dietz 11, A. Rodriguez 8, J. Sanchez 7, J. Behal 5, T. Bode 2.

Halftime: Wagner 1, Seguin 0

Veterans Mem. 66, Harlandale 27

Veterans Memorial: M. Rokas 13, C. Mass 10, A. Aguirre 10, S. Jones 10, B. Perez 6, Edwards 6, V. Castro 5, R. Williams 4, K. Wynn 2.

Harlandale: S. Rodriguez 9, M. Frausto 7, J. Escalante 3, A. Trejo 2, J. Arellano 2.

Halftime: Veterans Memorial 40, Harlandale 9

District 27-5A

Edison 58, Jefferson 42

Jefferson: E. Rocha 14, A. Guzman 12, E. Garcia 6, L. Guzman 4, S. Delafalado 4, A. Calvo 2.

Edison: T. Munoz 17, A. Munoz 13, J. Balderas 8, M. Zavala 6, E. Garcia-Smith 3, H. Esqueda 3, M. Sosa 3, S. Smith 2, S. Puente 2, E. Cruz 1.

Halftime: Edison 36, Jefferson 17

Highlands 75, Burbank 52

Burbank: A. Zapata 23, V. Navarro-Cavazos 9, J. Molina 8, M. Cavazos-Hernandez 4, J. Segovia 3, C. Torres 3, J. Arispe 2.

Highlands: L. Mendoza 39, A. Smothers 9, A. Reyes 6, I. Clay 5, J. Miller 5, A. Flores 4, B. Davila 3, H. McElroy 2, J. Belisle 2.

Halftime: Highlands 39, Burbank 23

Lanier 54, Fox Tech 16

Fox Tech: R. McGarity 10, M. Lopez 3, T. Coronado 2, G. Riddle 1.

Lanier: J. Mayberry 14, M. Martinez 11, M. Garcia 9, T. Lopez 8, J. Allen 4, K. Guzman 4, K. Hernandez 3, A. Coronado 1.

Halftime: Lanier 29, Fox Tech 7

District 28-5A

Southside 48, Uvalde 29

Southside: S. Altanirano 15, C. Traeger 13, A. Cantu 6, A. Herrera 5, M. Ramirez 5, M. Soto 2, A. West 2.

Halftime: Southside 27, Uvalde 9

Eagle Pass Winn 67, Southwest 33

Southwest: F. Aguilar 12, K. Esquibel 5, A. Gregg 4, M. Vargas 3, E. Perez 3, M. Coats 2, C. Herrera 2, R. Manci-Espitia 2.

Halftime: Eagle Pass Winn 30, Southwest 16

Non-district

Lutheran 54, Saint Mary’s Hall 48

Lutheran: Sanders 15, S. Denning 13, L. Hall 12, M. Mendoza 7, K. Simnitt 4, Boneck 2, C. Ventelstacher 1.

Saint Mary’s Hall: A. Lacau 17, J. Spicer 10, E. Harris 10, C. Berridge 6, G. Garcia 4, C. Barrera 1.

Halftime: Lutheran 29, Saint Mary’s Hall 23

Smithson Valley 48, Churchill 45

Smithson Valley: A. McGarity 12, G. Elliott 12, T. Moehrig 8, B. Grell 7, T. Garrett 5, A. Clifton 2, D. Lewis 2.

Churchill: R. Sandercock 16, G. Dollarhide 9, K. Adams 8, M. Jett 5, A. Owens 4, J. Hernandez 3.

La Vernia 62, Eagle Pass 21

La Vernia: H. Chadwick 14, M. Schroller 10, H. Muenster 9, M. Steubing 7, K. Jaskinia 6, E. Noriz 4, T. Izworski 4, C. Towns 4, A. Jackson 2, C. Swize 2.

Halftime: La Vernia 32, Eagle Pass 7

TMI 49, Schertz John Paul II 26

TMI: M. Umsted 21, L. Saucedo 9, M. Podwika 9.

Knippa 54, La Pryor 42

Knippa: A. Gonzalez 26, R. Ramirez 21, V. Quiroga 3, A. Packer 2, K. Hernandez 2.

Halftime: Knippa 25, La Pryor 15

Marion 38, Bandera 27

Marion: L. Abrameit 21, R. Svochak 6, M. Rooke 5, L. Bek 4, A. Holmes 2.

Halftime: Marion 19, Bandera 10

Judson 75, Reagan 26

Judson: K. Sanderlin 23, K. White 17, C. Carter 16, C. King 11, T. McGarity 4, Z. Brown 2, E. Mackey 2.

Reagan: C. Iwuala 14, H. Amitrano 5, J. Leach 3, E. Haase 2, M. Callison 2.

Halftime: Judson 33, Reagan 8

Johnson 48, Incarnate Word 42

Johnson: J. Taylor 13, X. Mendoza 10, K. Norman 6, S. McDermed 6, A. Brown 6, B. Davis 5, D. Cantwell 2.

Incarnate Word: Hernandez 15, K. Villarreal 11, E. Peebles 5, G. Contreras 5, A. Meyer 2, J. Rico 2, M. Hilker 2.

Halftime: Johnson 20, Incarnate Word 15

Madison 47, Del Rio 32

Madison: J. Herrera 16, I. Harris 8, S. Babin 7, N. Pryor 6, A. Marin 4, D. Del Toro 4, D. Esquibel 2.

Del Rio: N. Manrique 13, P. Alsup 6.

Halftime: Madison 21, Del Rio 18

Blanco 42, Comfort 35

Blanco: L. Avila 13, K. Brock 12, P. Young 10, A. West 4, A. LaRue 2, T. Kotfas 1.

Comfort: S. Weyel 16, C. Feller 4, E. Sweeney 3, A. Rodriguez 3, D. Hansen 3, M. Sharp 2, B. Cervantes 2, K. Finke 2.

Halftime: Blanco 22, Comfort 18

New Braunfels 66, Antonian 62

Antonian: M. Hornedo 20, C. Goodin 13, K. Davis 7, K. De Leon 5, A. Rodriguez 4, N. Foley 2.

New Braunfels: G. Gettys 18, K. Mulkey 18, A. Schmucker 14, S. Esqueda 4, A. Atkinson 4, T. Gilstrap 2, G. Rinard 2.

Halftime: Antonian 40, New Braunfels 31

Karnes City 61, Navarro 48

Navarro: H. Ortiz 14, B. Castellano 12, M. McCaig 6, A. Longoria 5, E. Hinkelmann 5, M. Hawes 5, H. Hildebrand 1.

Karnes City: K. Robinson 29, H. Rhodes 10, A. Reyes 7, A. Krause 4, M. Franke 4, M. Lozano 3, M. Miller 2, J. Robinson 2.

Halftime: Karnes City 36, Navarro 15

San Marcos 56, Austin Crockett 41

San Marcos: V. Hernandez 18, M. Lamb 16, F. Phillips 12, G. Latham 8, A. Sotelo 2.

Austin Crockett: A. Villarrubia 14, J. Carter 9.

Halftime: San Marcos 36, Austin Crockett 23

Boys basketball

Tuesday’s Results

District 26-5A

Veterans Mem. 69, Harlandale 51

Harlandale: C. Garcia 19, C. Benavidez 15, N. Espinosa 13, S. Benitez 2, I. Elizalde 2.

Veterans Memorial: A. Frederick 18, K. Smith 15, A. Cantu 14, I. Daniel 8, L. Mendoza 6, E. Green 4, J. Bonds 2, J. Richardson 2.

Halftime: Veterans Memorial 34, Harlandale 15

Wagner 105, Seguin 59

Seguin: T. Silas 14, J. Vela 12, C. James 9, D. Shannon 6, D. Shannon 4, G. Twitero 4, J. Zuniga 4, V. Schlogel 4, R. Acuna 2.

Wagner: J. Phillips 22, K. Thornton 22, I. Kennedy 16, J. Jackson 13, E. McKethean 9, J. Jackson 6, E. Fernandez 6, B. Bigley 5, D. Harris 3, K. Glasco 2, E. Levons 1.

Halftime: Wagner 60, Seguin 24

Kennedy 58, Memorial 52

Memorial: P. Lopez 17, J. Perez 14, C. Cardenas 9, M. McGlothlin 7, A. Sanchez 3, D. Cardenas 2.

Kennedy: L. Rodriguez 16, C. Lopez 13, J. Garcia 12, G. San Miguel 10, C. Gonzales 5, J. Gonzales 3.

Halftime: Kennedy 31, Memorial 15

Non-district

Lee Academy 66, Kerrville OLH 61

Lee Academy: R. Candelas 18, M. Dawson 17, A. Walker 16, A. Guiterrez 9, G. Brown 4, J. Medoza 2.

Halftime: Kerrville Our Lady of the Hills 30, Lee Academy 29

Wimberley 69, Nixon-Smiley 20

Nixon-Smiley: J. Riojas 7, J. Rodriguez 4, Z. Perez 3, F. Yanez 2, R. Bomer 2, T. Rangel 1, J. Montoya 1.

Wimberley: J. Limely 13, E. Schleder 12, C. Schroeder 9, M. Latham 7, T. Anderson 6, T. Cabler 6, T. Garner 5, S. McFerrin 4, D. Latz 4, C. Boyle 3.

Halftime: Wimberley 44, Nixon-Smiley 11

LEE 59, Burbank 51

LEE: J. Buentello 25, D. Mabry 10, A. Carrillo 8, E. Knowles 7, S. Sanchez 4, E. Escobedo 3, J. Saldivar 2.

Burbank: M. Arispe 13, A. Trevino 11, F. Montenegro 11, S. Urista 4, D. Arriola 4, J. Rodriguez 3, M. Sampayo 2, M. DeLeon 2, J. Regalado 1.

Halftime: LEE 16, Burbank 12

Brackenridge 38, South San 36

South San: J. Alcorta 10, D. Gonzalez 9, M. Peredes 6, J. Carlisle 5, C. Ricondo 4, T. Stroud 2.

Brackenridge: D. Suarez 17, G. Alvarez 6, J. Guajardo 5, A. Thompson 4, K. Nance 4, A. McBee 2.

Halftime: South San 23, Brackenridge 18

Boerne Champion 83, Floresville 47

Floresville: W. Hopkins 12, D. Davila 10, D. Travieso 9, C. Hernandez 8, P. Jarmillo 4, A. Morales 2, S. Williams 2.

Boerne Champion: N. Ghavidel 21, P. Delay 11, G. Gross 10, M. Renfro 10, S. Moreno 9, R. Higgins 8, H. Darling 7, G. Giddens 5, I. Cruz 2.

Halftime: Boerne Champion 41, Floresville 28

Sam Houston 74, Smithson Valley 53

Sam Houston: I. Miller 14, B. Sanchez 10, D. Reed 9, T. Wolford 8, W. James 8, K. Thompson 6, T. Graham-Logan 6, T. Mata 6, Citizen 5, J. Alonzo 2.

Smithson Valley: S. Bolds 12, A. Kenwisher 10, J. Nutt 8, C. Mosley 8, D. Tolani 4, B. Herrera 3, A. Talla 3, O. Woodard 3, D. Mount 2.

Halftime: Sam Houston 42, Smithson Valley 15

Judson 77, Southwest 69

Southwest: V. Fraga 19, N. Hernandez 17, A. Mata 11, A. Ybarra 9, J. Castaneda 8, A. Mitchell 5.

Judson: D. Hernandez 24, A. Cohen 21, A. Johnson 11, C. Johnson 6, K. Holder 5, T. Baird 4, C. Jones 2, S. Adams 2, A. Celestin 2.

Halftime: Judson 40, Southwest 32

NB Canyon 66, Johnson 55

NB Canyon: I. McHenry 18, C. Willis 14, J. Malone 14, Z. Perez 9, J. Rainey 8, H. Gonzalez 3.

Halftime: NB Canyon 29, Johnson 26

Lutheran 78, Austin Veritas Academy 47

Lutheran: M. Knowles 23, D. Wenthe 13, Z. Biedinger 13, M. Knowles 9, A. Oliver 9, K. Lynch 4, s. Jones 4, J. Davilla 3.

Halftime: Lutheran 39, Austin Veritas Academy 20

Cole 48, Stacey 39

Stacey: D. Johnson 15, D. Ferguson 10, G. Hilman 10, I. Brown 2.

Cole: S. Livingston 14, V. Iwuchukwu 10, Y. Crawford 5, X. Epps 5, T. Blackmore 5, A. Reed 5, A. Harripaul 2, J. Barner 2.

Halftime: Cole 21, Stacey 15

Schertz JP II 62, NB Christian 41

Schertz John Paul II: H. Scott 16, D. Dudley 15, T. Gill 11, J. Gilman 10, J. Kapavic 4, C. Asadourian 3, J. Gilman 2, A. Avina 1.

Halftime: Schertz John Paul II 33, New Braunfels Christian 15

Antonian 82, Harlan 71

Harlan: J. Barkley 30, Z. Pitre 12, M. Bell 9, C. Gasca 8, J. Streeter 8, J. Ostaszewski 4.

Antonian: G. Ramos 27, J. Reyna 26, D. Grant 10, B. Armstrong 7, R. Ledesma 6, J. Trejo 4, K. Warfield 2.

Halftime: Antonian 37, Harlan 21

Lago Vista 71, Comfort 62

Comfort: E. Lempar 17, A. Hernandez 16, C. Barraza 8, K. Tedder 7, O. Falcon 6, C. New 5, T. Weyel 2, J. Herrera 1.

Lago Vista: D. McKee 19, M. D’Ambrose 13, D. Read 12.

Halftime: Lago Vista 36, Comfort 31

Jefferson 47, SA Christian 46

SA Christian: B. Richard 17, J. Nicoll 15, C. Durham 10, A. Lamas 4.

Jefferson: A. Lopez 16, F. Alvarado 10, S. Martinez 10, A. San Miguel 9, D. Arredondo 2.

Halftime: Jefferson 26, SA Christian 22

SMH 68, Alamo Heights 62

Alamo Heights: C. Dewitt 20, J. Brysacz 12, C. Arnold 9, Q. Uribe 8, M. McClellan 6, J. Pisano 6, W. Voss 1.

Saint Mary’s Hall: B. Eugster 19, D. Huggins 12, M. Terry 11, C. Terry 9, A. Eugster 8, L. McNeil 6, H. Allen 3.

Halftime: Saint Mary’s Hall 35, Alamo Heights 29

Pleasanton 70, Fox Tech 30

Pleasanton: K. Parks 17, I. Rocha 16, D. Hobbs 12, S. Arguijo 9, R. Guerrero 5, K. Loeffler 4, J. Zamora 4, C. Maxwell 2.

Halftime: Pleasanton 37, Fox Tech 13

Carrizo Springs 47, Dilley 41

Dilley: S. Reyes 15, J. Aguilar 14, R. Ochoa 9, D. Torres 3.

Halftime: Carrizo Springs 18, Dilley 16

Lytle 81, Hondo 78

Lytle: J. Holguin 32, J. Cruzzi 23, J. Martinez 9, R. Ibarra 8, C. Aldridge 4, N. Garcia 3, L. Wilson 1, J. Calderon 1.

Halftime: Hondo 41, Lytle 34

Reagan 72, Lanier 43

Lanier: J. Lares 15, B. Martinez 7, J. Hernandez 6, M. Munoz 4, M. Mendiola 4, A. Rodriguez 2, D. Vargas 2, J. Hernandez 2, J. Ruiz 1.

Reagan: D. Watlington 16, W. Carsten 11, P. Loya 11, G. Walker 10, A. Wollenzier 8, R. Griffith 4, J. Mire 4, Z. Lee 4, J. Velasquez 2, J. Carroll 2.

Halftime: Reagan 33, Lanier 15

Cen. Catholic 54, Austin Travis 43

Central Catholic: A. Rodriguez 21, S. Gallardo 19, N. Burch 6, C. Caldwell 4, M. Peebles 2, J. Ybarra 2.

Halftime: Central Catholic 23, Austin Travis 23

Randolph 67, Luling 31

Luling: I. Montalbo 8, J. Waddell 7, K. Warren 6, A. Miles 5, J. Hernandez 1.

Randolph: A. Haines 33, A. Nunez 14, L. Bracamonte 9, T. McCline 4, S. Applewhite 4, C. Patterson 2, D. Oden 1.

Halftime: Randolph 27, Luling 14

Golf

Monday’s Late Results

Brandeis Tournament

At Fair Oaks

Boys team (18 holes): 1, Central Catholic, 322; 2, Holy Cross, 351; 3, Taft, 364; 4, Antonian, 368; 5, Kerrville Tivy Blue, 369.

Boys individual (18 holes): 1, x-Patrick Erwin, Central Catholic, 78; 2, Patrick Kahanek, Central Catholic, 78; 3, x-Luke Youngs, Central Catholic, 80; 4, Mason Martin, Holy Cross, 80; 5, Hayes Hutton, Boerne Geneva, 81.

Girls team (18 holes): 1, Brandeis Blue, 330; 2, Brennan, 398; 3, Antonian, 406; 4, Warren, 408; 5, O’Connor, 446.

Girls individual (18 holes): 1, Isabella Johnson, Brandeis Blue, 74; 2, Emma McMyler, Brandeis Blue, 77; 3, x-Gaia Esparza, Brandeis Blue, 82, 4, x-Gabriela McNelly, Medina Valley, 82; 5, Kathryn McNease, LEE, 82.

x—won scorecard playoff

Girls soccer

Tuesday’s Results

Non-district

SA Christian 4, Austin Hyde Park 3

Austin Hyde Park

0

0

3

SA Christian

0

0

4

Goals: SA Christian, Brooke Spencer (4).

Saint Mary’s Hall 7, TMI 0

TMI

0

0

0

Saint Mary’s Hall

4

3

7

Goals: Saint Mary’s Hall, Hunter Hoelscher (4), Sydney Swider (1), Trianne Cooper (1).

Boys soccer

Tuesday’s results

Non-district

TMI 2, Saint Mary’s Hall 0

Saint Mary’s Hall

0

0

0

TMI

1

1

2

Goals: TMI, Joseph Kuri (2).

Austin Hyde Park 3, SA Christian 3

Austin Hyde Park

0

0

3

SA Christian

0

0

3

Goals: SA Christian, Noah Platzer (1), Ben Perry (1), Evan Farrell (1).

Central Catholic 14, St. Michael’s 0

Central Catholic

7

7

14

Austin St. Michael’s

0

0

0

Goals: Central Catholic, Franco Querido (3), Jose Gallegos (2), Juan Jaen (2), Sean Fleming (2), Chris Rios-Cruz (1), Luis Jaen (1), Bryan Jimenez (1), Daveen Mazaheri-Campos (1), Miguel Pena (1).

Monday’s results

Girls basketball

Non-district

Poth 48, Pearsall 19

Pearsall: A. Daily 6, J. Benavidez 5, M. Fernandez 3, M. Hernandez 3, A. Dominguez 2.

Poth: S. Cooper 12, K. Luna 12, A. Canales 8, M. Luna 6, C. Kruse 4, F. Canales 4, A. Svoboda 2.

Halftime: Poth 29, Pearsall 7

Boys basketball

KIPP UPREP 28, YWLA 24

KIPP UPREP: Vescrea 9, M. Esparada 6, C. Jimenez 6, X. Puente 4, G. Nava 2, A. Hernandez 1.

YWLA: J. Medel 9, J. Medel 6, Z. Hinojosa 4, E. De Leon 4, T. Curtis 1.

Halftime: YWLA 12, San Antonio KIPP UPREP 8

TMI 53, St. Gerard 36

TMI: J. Torpey 15, J. Flinn 8, C. Lafreeda 8, D. Espey 7, C. Lafreeda 6, R. Fu 4, K. Nevitt 3, B. Serna 2.

Halftime: TMI 26, St. Gerard 16

AP RADIO
Update hourly