AP NEWS
Related topics

Florida High School Football How They Fared

August 27, 2018
Class 8A
1. Wekiva (1-0) beat Jones 17-3.
2. Deerfield Beach (1-0) beat Chaminade-Madonna 13-10.
3. Christopher Columbus Catholic (1-0) beat Mater Academy Charter 35-0.
4. Atlantic Community (1-0) beat Palm Beach Central 14-0.
5. Apopka (1-0) beat Ocoee 47-0.
(tie) Palm Beach Central (0-1) lost to Atlantic Community 14-0.
7. Dr. Phillips (0-1) lost to Lee County, GA., 35-3
8. Vero Beach (1-0) beat Venice 42-20.
9. Miami Southridge (1-0) beat American 42-13.
10. Miami (0-1) lost to North Miami 22-0.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (1-0) beat DeMatha, Md., 38-0.
2. Plant (1-0) beat Hillsborough 45-28.
3. Columbia (1-0) beat Gainsville 44-21.
4. Dwyer (1-0) beat Park Vista 40-0.
5. Lakeland (1-0) beat Manatee 36-14.
6. Venice (0-1) lost to Vero Beach 42-20.
7. Bartram Trail (1-0) beat Brunswick, Ga., 35-12.
8. Tampa Bay Tech (1-0) beat Armwood 20-12.
9. Braden River (0-1) lost to Trinity Christian-Jacksonville 27-22.
10. Lincoln (1-0) beat Niceville 27-15.
Class 6A
1. Miami Carol City (1-0) beat Plantation American Heritage 34-16.
2. Miami Northwestern (1-0) beat Miramar 30-12.
3. Miami Central (1-0) beat Cardinal Gibbons 48-21.
4. Armwood (0-1) lost to Tampa Bay Tech 20-12.
5. Naples (1-0) beat Miami Edison 30-18.
6. Mainland (0-1) lost to DeLand 30-20.
7. Miami Norland (0-1) lost to Piper 24-21.
8. St. Augustine (1-0) beat Baker County 14-13.
9. Ocala Vanguard (1-0) beat Kathleen 35-0.
10. Escambia (1-0) beat West Florida 23-20.

Class 5A
1. Plantation American Heritage (0-1) lost to Miami Carol City 34-16.
2. Cardinal Gibbons (0-1) lost to Miami Central 48-21.
3. West Florida lost to Escambia 23-20.
4. Godby (1-0) beat Chiles 45-24.
5. Immokalee (0-1) lost to Golden Gate 37-8.
6. Jones (0-1) lost to Wekiva 17-3.
7. Trinity Christian-Jacksonville (1-0) beat Braden River 27-22.
(tie)Bishop Moore (0-1) lost to Edgewater 24-20.
9. Wakulla (0-1) lost to Madison County 27-3.
10. Miami Jackson (1-0) beat Mourning 53-0.

Class 4A
1. Raines (0-1) lost to Lee 16-15.
2. Fort Lauderdale University (1-0) beat Glades Central 35-6.
3. Cocoa (1-0) beat Palm Bay 35-14.
4. Miami Washington (1-0) beat Dillard 36-20.
5. Monsignor Pace (1-0) beat Boyd Anderson 20-13.

Class 3A
1. Chaminade-Madonna College Prep (0-1) lost to Deerfield Beach 13-10.
2. Clearwater Central Catholic (1-0) beat Berkeley Prep 35-14.
3. Florida did not report.
(tie)Tallahassee Florida did not report.
5. Fort White (0-1) lost to Suwannee 35-19.

Class 2A
1. Champagnat Catholic (1-0) beat Somerset Silver Palms 49-26.
2. University Christian (0-1) lost to Bolles School 47-7.
3. Victory Christian (1-0) beat Nation Christian 28-0.
4. North Florida Christian (1-0) beat Autauga Academy, Ala. 16-6.
5. Foundation Academy (1-0) beat Cambridge Christian 27-9.
(tie)Zephyrhills Christian (0-0) idle.

Class 1A
1. Madison County (1-0) beat Wakulla 27-3.
2. Pahokee (1-0) beat Palm Beach Lakes 28-19.
3. Blountstown (1-0) beat Graceville 43-0.
4. Lafayette (1-0) beat Brookwood School, Ga. 53-33.
5. Baker School (1-0) beat Holmes COunty 42-0.

AP RADIO
Update hourly