AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

February 8, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora Christian 65, Kankakee (McNamara) 50

Aurora Math-Science 65, Alden-Hebron 38

Blue Island Eisenhower 84, Evergreen Park 81

Bogan 83, North Lawndale 63

Chicago ( SSICP) 49, Von Steuben 45

Chicago (Jones) 58, Chicago (Perspectives MSA) 47

Chicago (Jones) 58, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 47

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 49, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 35

Crystal Lake South 73, Woodstock North 45

Curie 78, Chicago Marshall 52

De La Salle 64, St. Laurence 49

Dundee-Crown 47, McHenry 41

Eldorado 68, Johnston City 63

Fairbury Prairie Central 74, Pontiac 67

Farragut 66, Kenwood 55

Flora 50, Dieterich 46

Francis Parker 67, (Chicago ) Wolcott School 33

Glenbard South 59, Aurora (East) 57

Hope Academy 56, Deerfield (Zell Jewish) 42

Huntley 57, Algonquin (Jacobs) 49

Joliet Central 46, Plainfield North 36

Lebanon 46, Red Bud 41

Lincoln Park 75, Chicago Vocational 71, OT

Lovejoy 78, Jacksonville ISD 49

Maria 72, Wells 69

Morgan Park 104, Chicago Uplift 60

Odin 59, Cisne 49

Orr 78, Corliss 61

Peoria Christian 53, Hartsburg-Emden 43

Phillips 77, Chicago (Solorio Academy) 58

Pope County 63, Dongola 46

Proviso West 71, Chicago CICS-Longwood 64

Rockford Berean Baptist 51, Quentin Road Bible School 47

Simeon 66, Chicago (Lane) 59

Staunton 66, Bunker Hill 35

Stewardson-Strasburg 50, Neoga 39

Taylorville 68, Rochester 30

Wauconda 71, Lakes Community 46

Webster Co., Ky. 87, Hardin County 51

Westmont 52, St. Edward 25

Whitney Young 61, Payton 50

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Cary-Grove vs. Crystal Lake Central, ppd.

Dakota vs. Polo, ppd. to Feb 11th.

Durand vs. Ashton-Franklin Center, ccd.

Harvest Christian Academy vs. Winnebago, ppd.

Lena-Winslow vs. Stockton, ccd.

Mendon Unity vs. Quincy Notre Dame, ppd.

Milledgeville vs. Freeport (Aquin), ppd. to Feb 8th.

Pecatonica vs. Forreston, ppd.

Pleasant Hill vs. Carrollton, ccd.

Warren vs. Scales Mound, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Argo 54, Shepard 34

Belleville West 41, Collinsville 36

Belvidere North 51, Belvidere 14

Benton 64, Massac County 40

Bethalto Civic Memorial 56, Jerseyville Jersey 36

Bloomington Central Catholic 54, Clinton 30

Breese Central 45, Freeburg 28

Breese Mater Dei 59, St. Dominic, Mo. 34

Buffalo Grove 53, Hoffman Estates 48

Burlington Central 50, Woodstock North 35

Charleston 63, Olney (Richland County) 31

Chatham Glenwood 52, Springfield Lanphier 45

Chicago (Lane) 55, Chicago (Noble Steet ITW Speer) 48

Chicago (Noble Street Charter/Golder) 34, Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 31

Chicago Heights (Bloom Twp.) 46, Rich East 29

Chicago Instituto Health Sciences Career Academy 36, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 34

Chicago Resurrection 65, Ridgewood 30

Columbia 49, Centralia 39

Decatur MacArthur 74, Jacksonville 16

Dixon 46, Mendota 36

East St. Louis 48, O’Fallon 47

Edwardsville 62, Alton 19

Effingham 57, Lincoln 28

Elk Grove 47, Schaumburg 43

Fairbury Prairie Central 74, Pontiac 67

Greenville 58, Alton Marquette 18

Highland 76, Mascoutah 21

Jackson, Mo. 66, Murphysboro 25

Joliet Central 46, Plainfield North 36

Kankakee 72, Crete-Monee 59

Lake Park 71, St. Charles East 44

Lakes Community 48, Antioch 39

Lincoln Way West 60, Lincoln Way Central 31

Lincoln-Way East 53, Sandburg 35

Maine West 64, Marist 44

Marengo 54, Woodstock 32

Marion 52, Carbondale 38

Mattoon 55, Mt. Zion 38

Morgan Park 48, Lincoln Park 27

Mount Vernon 65, Herrin 56

Mundelein 41, Deerfield 27

Naperville North 66, Naperville Neuqua Valley 32

Normal Community 63, Peoria Notre Dame 45

Normal West 56, Bloomington 39

Oak Forest 39, Tinley Park 29

Oak Lawn Richards 42, Blue Island Eisenhower 31

Ottawa 47, LaSalle-Peru 32

Payton 58, Clemente 34

Peoria (H.S.) 39, Peoria Manual 30

Plainfield Central 63, Joliet West 55

Plainfield South 67, Plainfield East 49

Prospect 53, Conant 31

Rich South 70, Rich Central 41

Rock Island 88, East Moline United 50

Rockford Guilford 58, Rockford Jefferson 30

Rosary 47, St. Edward 46

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 65, Eisenhower 32

Sandwich 59, Plano 34

South Elgin 49, Glenbard East 39

Springfield 51, Rochester 42

St. Francis 40, St. Laurence 32

Stagg 47, Lockport 43

Streator 42, Coal City 36

Sycamore 44, DeKalb 33

Thornton Fractional South 66, Hillcrest 55

Thornwood 66, Thornridge 40

Triad 41, Waterloo 34

Urbana 59, Danville 55

Waubonsie Valley 46, Metea Valley 42

Wauconda 57, North Chicago 32

Westinghouse 47, Chicago ( SSICP) 20

Wheaton North 42, Batavia 34

Wheaton Warrenville South 36, St. Charles North 30

Wheeling 40, Palatine 28

Yorkville 57, Morris 15

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Regional Final=

Brimfield 58, Princeville 38

1A Chicago (C. Hope Academy) Sectional=

Regional Final=

Hope Academy 49, Collins Academy 43

Richards 58, Morgan Park Academy 34

1A Decatur (St. Teresa) Sectional=

Regional Final=

Colfax Ridgeview 45, Lexington 40

Regional Final=

Decatur St. Teresa 67, Mt. Pulaski 39

Milford 44, Champaign Judah Christian 35

1A Jacksonville (Routt) Sectional=

Regional Final=

Carrollton 45, Jacksonville Routt 36

Centralia Christ Our Rock 46, Woodlawn 17

Concord (Triopia) 56, Winchester (West Central) 54

1A Moweaqua (Central A & M) Sectional=

Regional Final=

Altamont 65, Brownstown - St. Elmo 52

Effingham St. Anthony 56, Oblong 37

Moweaqua Central A&M 74, Stewardson-Strasburg 39

Shiloh 70, Arcola 31

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Regional Final=

Aurora Christian 54, Hinckley-Big Rock 32

Newark 66, Christian Liberty Academy 31

Wethersfield 44, Gardner-South Wilmington 29

1A Seeleville Sectional=

Regional Semifinal=

Marissa/ Coulterville Co-op 69, Galatia 47

1A Steeleville Sectional=

Regional Final=

Gallatin County 63, Century 41

Goreville 81, Pope County 26

New Athens 50, Shawnee 23

Regional Semifinal=

Steeleville 56, Elverado 43

2A Beardstown Sectional=

Regional Final=

Eureka 55, Farmington 30

Fieldcrest 51, Stanford Olympia 48

Midwest Central 50, Knoxville 47

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Regional Final=

Chicago Marshall 91, Holy Trinity 14

Latin 70, Wells 20

Regional Semifinal=

Willows 52, IC Catholic 28

2A Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley Sectional=

Regional Final=

Gibson City-Melvin-Sibley 44, Beecher 32

St. Joseph-Ogden 61, Catlin (Salt Fork) 37

2A Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) Sectional=

Regional Final=

Bismarck-Henning 52, Fithian Oakwood 33

Watseka (coop) 41, Paxton-Buckley-Loda 29

2A Hillsboro Sectional=

Regional Final=

Hillsboro 56, Piasa Southwestern 42

Petersburg PORTA 38, Williamsville 35

Pleasant Plains 49, Pittsfield 43

2A Lisle (Sr.) Sectional=

Regional Final=

Chicago (Crane Medical Prep) 53, Chicago (Clark) 24

2A Oregon Sectional=

Regional Final=

Hall 34, St. Bede 29

2A Red Bud Sectional=

Regional Final=

Belleville (Althoff Catholic) 40, Sesser-Valier 39

Hamilton County 44, Vienna 33

2A RedBud Sectional=

Regional Final=

Harrisburg 35, Anna-Jonesboro 34

Nashville 40, Pinckneyville 21

2A Tuscola Sectional=

Regional Final=

Edwards County 47, Flora 42

Pana 57, ALAH 51

Sullivan 59, Villa Grove-Heritage Coop 46

Teutopolis 61, Marshall 30

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Geneseo vs. Sterling, ccd.

Genoa (Genoa-Kingston) vs. Kaneland, ccd.

Machesney Park Harlem vs. Freeport, ppd.

Quincy vs. Galesburg, ccd.

Rockford Auburn vs. Rockford Boylan, ppd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly