AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

December 22, 2017
BOYS BASKETBALL

Andover 51, Anoka 49

Apple Valley 95, Owatonna 73

Austin 79, Winona 66

Belle Plaine 83, LeSueur-Henderson 55

Bertha-Hewitt 56, Upsala 32

Breckenridge 58, Pelican Rapids 36

Calvin Christian 62, North Lakes Academy 36

Cass Lake-Bena 95, Red Lake 62

Champlin Park 76, Centennial 37

Chaska 66, Buffalo 46

Chisago Lakes 68, Hill-Murray 48

Coon Rapids 76, Blaine 69

Dawson-Boyd 64, Central Minnesota Christian 54

Deer River 72, Blackduck 59

Delano 75, Big Lake 57

Dilworth-Glyndon-Felton 83, Crookston 74, OT

Duluth Denfeld 57, Duluth East 55

East Ridge 68, Lakeville South 61

Eden Valley-Watkins 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 29

Ely 108, Lake of the Woods 40

Esko 57, Moose Lake/Willow River 29

Fergus Falls 54, Alexandria 47

Forest Lake 84, Cambridge-Isanti 58

Goodhue 56, Cannon Falls 44

Hancock 82, Ortonville 73

Hawley 58, Verndale 35

Henry Sibley 70, St. Paul Harding 62

Hermantown 81, North Branch 67

Hinckley-Finlayson 76, East Central 57

Holy Family Catholic 60, Annandale 51

Hope Academy 95, Learning for Leadership Charter 84

Howard Lake-Waverly-Winsted 62, Glencoe-Silver Lake 51

International Falls 82, Bigfork 58

Jackson County Central 72, Luverne 44

Jordan 80, Norwood-Young America 34

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 79, Renville County West 58

Kingsland 56, Rushford-Peterson 47

Lac qui Parle Valley 64, MACCRAY 54

Lakeview 69, Canby 44

Lakeville North 86, Eden Prairie 80

Lennox, S.D. 53, Pipestone 44

Lester Prairie/Holy Trinity 96, Lincoln International 55

Lyle/Austin Pacelli 68, Fillmore Central 60

Mahnomen-Waubun 68, Red Lake County 23

Maple Lake 69, Kimball 62

Maple River 48, Blue Earth Area 46

Martin County West 61, Janesville-Waldorf-Pemberton 54

Menahga 94, Laporte 61

Minneapolis North 95, St. Paul Como Park 54

Minneapolis Washburn 61, Trinity 53

Moorhead 83, Grand Forks Red River, N.D. 71

Mora 82, Braham 75

New Life Academy 79, St. Paul Washington 63

New London-Spicer 74, Benson 35

New Prague 71, Rochester Mayo 52

New Ulm Cathedral 75, Sibley East 69

Norman County East/Ulen-Hitterdal 56, Fertile-Beltrami 40

Orono 64, Wayzata 49

Park Center 65, Edina 60

Park Rapids 60, Wadena-Deer Creek 49

Paynesville 59, Long Prairie-Grey Eagle 57

Perham 46, Barnesville 38

Pierz 57, Crosby-Ironton 51

Proctor 65, Virginia 62

Robbinsdale Armstrong 77, Irondale 59

Rockford 88, St. Paul Prep 46

Roseau 74, Goodridge/Grygla-Gatzke 43

Roseville 69, St. Paul Central 66

Sacred Heart 85, Climax/Fisher 50

Sauk Rapids-Rice 48, Waconia 45

Shakopee 79, Chanhassen 76

Sioux Falls Washington, S.D. 49, Marshall 43

Spring Lake Park 65, Maple Grove 61

St. Charles 81, Lewiston-Altura 57

St. Clair 60, Madelia 32

St. Cloud Cathedral 81, Foley 65

St. Cloud Tech 67, Rocori 47

St. Michael-Albertville 70, Stillwater 46

Stephen-Argyle 64, Kittson County Central 39

Tartan 66, Burnsville 52

Triton 64, Hayfield 57

Wabasha-Kellogg 78, Plainview-Elgin-Millville 66

Waseca 98, St. James Area 42

White Bear Lake 76, Mahtomedi 65

Willmar 103, St. Cloud Apollo 74

Windom 67, Cedar Mountain/Comfrey 66

Woodbury 78, North St. Paul 72

Worthington 92, Fulda 64

Yellow Medicine East 41, Tracy-Milroy-Balaton 33

Zimmerman 58, St. Francis 49

Zumbrota-Mazeppa 63, Tri-City United 55

Adrian Tournament

Red Rock Central 67, Adrian 61

Augsburg Tournament

Eastview 65, Minneapolis Southwest 42

Fridley 66, St. Paul Johnson 58

Hopkins 89, Schaeffer Academy 43

Minnehaha Academy 82, Mayer Lutheran 69

Pillager Tournament
First Round

Pillager 71, Pine River-Backus 57

Royalton 73, Isle 39

Sebeka Tournament

Sebeka 71, New York Mills 43

Swanville 89, Fond du Lac Ojibwe 67

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup/Norman County West 53, Hawley 40

Albany 58, Mora 19

Anoka 69, Andover 49

Apple Valley 58, East Ridge 46

Austin 69, Winona 43

Bloomington Jefferson 53, Henry Sibley 46

Breckenridge 53, Underwood 48

Caledonia 70, Southland 46

Champlin Park 58, Centennial 54

Crosby-Ironton 88, Hinckley-Finlayson 37

Eastview 68, Minnetonka 51

Edgerton 60, Ellsworth 40

Fairmont 51, Redwood Valley 45

Forest Lake 70, Cambridge-Isanti 25

Glencoe-Silver Lake 71, G-F-W 56

Goodhue 58, Cannon Falls 29

Grand Meadow 52, Schaeffer Academy 28

Grand Rapids 73, Pequot Lakes 54

Hayfield 82, Triton 54

Henning 59, Lake Park-Audubon 48

Hibbing 83, Chisholm 26

Hill-Murray 62, Fridley 44

Holy Angels 71, Hutchinson 65

Hopkins 87, Park Center 60

Houston 70, Bethlehem Academy 41

Irondale 72, Robbinsdale Armstrong 44

Jackson County Central 68, Luverne 50

Jordan 58, Waterville-Elysian-Morristown 52

Kingsland 66, Rushford-Peterson 49

Lac qui Parle Valley 67, Pipestone 44

Lake of the Woods 43, Littlefork-Big Falls 36

Lakeville North 75, Rochester John Marshall 44

Legacy Christian 44, Onamia 35

Litchfield 54, Spectrum 47

Long Prairie-Grey Eagle 52, Paynesville 31

Lyle/Austin Pacelli 76, LeRoy-Ostrander 23

MACCRAY 57, Central Minnesota Christian 40

Mahtomedi 32, White Bear Lake 30

Mankato West 44, Mankato East 43

Maple Grove 67, Spring Lake Park 31

Maple Lake 44, Howard Lake-Waverly-Winsted 38

Maple River 44, Blue Earth Area 42

Martin County West 52, United South Central 29

Minneapolis South 57, Chanhassen 47

Minnewaska 78, Atwater-Cosmos-Grove City 40

Morris Area/Chokio-Alberta 69, Melrose 62

New Life Academy 72, St. Paul Washington 32

New Prague 56, Lakeville South 54

Northfield 62, Albert Lea 33

Ortonville 69, Dawson-Boyd 63

Pine Island 48, Dover-Eyota 45

Randolph 63, Glenville-Emmons 19

Red Lake 85, Cass Lake-Bena 37

Red Lake County 61, Mahnomen-Waubun 59

Robbinsdale Cooper 65, Minnehaha Academy 57

Rockford 48, Breck 32

Sacred Heart 72, Fertile-Beltrami 36

Sauk Rapids-Rice 54, Monticello 47

Shakopee 60, Chaska 48

Sioux Falls Christian, S.D. 76, Southwest Minnesota Christian 67

Sioux Falls Washington, S.D. 53, Marshall 26

Sleepy Eye St. Mary’s 67, St. Clair 47

South Ridge 76, Cook County 63

Spring Grove 48, Mabel-Canton 42

St. Charles 63, Kenyon-Wanamingo 38

St. Cloud Cathedral 66, Foley 39

St. Croix Prep 51, St. Paul Academy 35

St. Peter 68, LeSueur-Henderson 43

Stewartville 65, Kasson-Mantorville 43

Thief River Falls 71, Bemidji 62

Totino-Grace 50, Elk River 46

Two Harbors 56, Barnum 52

Virginia 46, Esko 43

Waconia 71, Mound Westonka 48

Waseca 63, St. James Area 16

Watertown-Mayer 61, Belle Plaine 40

Westbrook-Walnut Grove 38, Madelia 16

Eden Valley Watkins Tournament
First Round

Eden Valley-Watkins 91, Moose Lake/Willow River 36

Mayer Lutheran 66, Osakis 46

Pillager Tournament
First Round

Pine River-Backus 80, Isle 59

Royalton 60, Pillager 32

Red Rock Central Tournament

Tracy-Milroy-Balaton 69, Red Rock Central 59

AP RADIO
Update hourly