AP NEWS
Related topics

Women’s National Invitation Tournament Glance

March 21, 2019
All Times EDT
First Round
Wednesday, March 20

Morehead State 71, Ohio State 61

Pepperdine 91, Cal Baptist 79

Pacific 77, Fresno State 72

Thursday, March 21

Charlotte (18-12) at VCU (23-9), 6 p.m.

Houston (15-15) at Arkansas (20-14), 7 p.m.

UAB (25-6) at Troy (22-8), 7 p.m.

Kent State (19-12) at Green Bay (22-9), 7 p.m.

Northeastern (20-11) at Butler (21-9), 7 p.m.

Youngstown State (22-9) at Cincinnati (21-10), 7 p.m.

Rider (19-12) at West Virginia (20-10), 7 p.m.

Seton Hall (15-15) at Toledo (20-11), 7 p.m.

Western Kentucky (18-14) at Miami (Ohio) (23-8), 7 p.m.

High Point (22-8) at Ohio (27-5), 7 p.m.

Stetson (16-15) at South Florida (18-15), 7 p.m.

Furman (19-13) at Virginia Tech (20-11), 7 p.m.

Hartford (23-9) at Providence (17-15), 7 p.m.

IUPUI (20-11) at Middle Tennessee (22-10), 7:30 p.m.

Prairie View A&M (17-13) at TCU (20-10), 7:30 p.m.

Dayton (17-13) at Northwestern (16-14), 8 p.m.

Stephen F. Austin (25-6) at Texas-Arlington (23-7), 8 p.m.

Northern Colorado (21-10) at Wyoming (22-8), 8:30 p.m.

Denver (17-13) at New Mexico (24-6), 9 p.m.

Idaho State (20-10) at Arizona (18-13), 9:30 p.m.

Idaho (20-11) at Loyola Marymount (18-14), 10 p.m.

Friday, March 22

Old Dominion (21-10) at Villanova (18-12), 7 p.m.

NC A&T (20-11) at James Madison (25-5), 7 p.m.

Drexel (24-8) at Harvard (16-12), 7 p.m.

Sacred Heart (19-12) at Georgetown (16-15), 7 p.m.

American (22-10) at Pennsylvania (23-6), 7 p.m.

Northern Iowa (20-12) at Minnesota (20-10), 7:30 p.m.

South Alabama (24-10) at Lamar (24-6), 8 p.m.

Hawaii (25-16) at Saint Mary’s (20-11), 10 p.m.

Second Round
March 23-26

Houston-Arkansas winner vs. UAB-Troy winner, TBA

Prairie View A&M-TCU winner vs. Stephen F. Austin-Texas-Arlington winner, TBA

Kent State-Green Bay winner vs. Northeastern-Butler winner, TBA

Northern Iowa-Minnesota winner vs. Youngstown State-Cincinnati winner, TBA

Denver-New Mexico winner vs. Idaho-Loyola Marymount winner, TBA

Idaho State-Arizona winner vs. Pacific (19-12), TBA

Northern Colorado-Wyoming winner vs. South Alabama-Lamar winner, TBA

Hawaii-Saint Mary’s winner vs. Pepperdine (21-11), TBA

Rider-West Virginia winner vs. Old Dominion-Villanova winner, TBA

Seton Hall-Toledo winner vs. Dayton-Northwestern winner, TBA

Morehead State (24-10) vs. Western Kentucky-Miami (Ohio) winner, TBA

IUPUI-Middle Tennessee winner vs. High Point-Ohio winner, TBA

NC A&T-James Madison winner vs. Stetson-South Florida winner, TBA

Charlotte-VCU winner vs. Furman-Virginia Tech winner, TBA

Drexel-Harvard winner vs. Sacred Heart-Georgetown winner, TBA

American-Pennsylvania winner vs. Hartford-Providence winner, TBA

Third Round
March 27-29

Houston-Arkansas-UAB-Troy winner vs. Prairie View A&M-TCU-Stephen F. Austin-Texas-Arlington winner, TBA

Kent State-Green Bay-Northeastern-Butler winner vs. Northern Iowa-Minnesota-Youngstown State-Cincinnati winner, TBA

Denver-New Mexico-Idaho-Loyola Marymount winner vs. Idaho State-Arizona-Pacific winner, TBA

Northern Colorado-Wyoming-South Alabama-Lamar winner vs. Hawaii-Saint Mary’s-Pepperdine winner, TBA

Rider-West Virginia-Old Dominion-Villanova winner vs. Seton Hall-Toledo-Dayton-Northwestern winner, TBA

Morehead State-Western Kentucky-Miami (Ohio) winner vs. IUPUI-Middle Tennessee-High Point-Ohio winner, TBA

NC A&T-James Madison-Stetson-South Florida winner vs. Charlotte-VCU-Furman-Virginia Tech winner, TBA

Drexel-Harvard-Sacred Heart-Georgetown winner vs. American-Pennsylvania-Hartford-Providence winner, TBA

Quarterfinals
March 30-31

Houston-Arkansas-UAB-Troy-Prairie View A&M-TCU-Stephen F. Austin-Texas-Arlington winner vs. Kent State-Green Bay-Northeastern-Butler-Northern Iowa-Minnesota-Youngstown State-Cincinnati winner, TBA

Denver-New Mexico-Idaho-Loyola Marymount-Idaho State-Arizona-Pacific winner vs. Northern Colorado-Wyoming-South Alabama-Lamar-Hawaii-Saint Mary’s-Pepperdine winner, TBA

Rider-West Virginia-Old Dominion-Villanova-Seton Hall-Toledo-Dayton-Northwestern winner vs. Morehead State-Western Kentucky-Miami (Ohio)-IUPUI-Middle Tennessee-High Point-Ohio winner, TBA

NC A&T-James Madison-Stetson-South Florida-Charlotte-VCU-Furman-Virginia Tech winner vs. Drexel-Harvard-Sacred Heart-Georgetown-American-Pennsylvania-Hartford-Providence winner, TBA

Semifinals
April 3-4

TBD

Championship
Saturday, April 6

Semifinal winners, 3 p.m.