BOYS PREP BASKETBALL=

District 1 Class 1A=

Semifinal=

Faith Christian Academy 72, Phil-Montgomery Christian 60

(District 1 Class 6A=

Semifinal=

Abington 72, Lower Merion 62

Plymouth-Whitemarsh 68, Central Bucks West 46

(District 1 Class 6A=

5th-8th Playback=

Coatesville 64, Upper Darby 55

Pennridge 61, Norristown 51

(District 1 Class 6A=

9th-10th Playback=

Bensalem 55, Downingtown East 47

Neshaminy 59, Conestoga 55

District 1/11 Class 4A=

Semifinal=

Bethlehem Catholic 68, Wilson 49

Lower Moreland 69, Tamaqua 58

(District 2 Class 4A=

Third Place=

Nanticoke Area 52, Wyoming Area 48

District 3 Class 2A=

Championship=

Halifax 62, Millersburg 44

District 3 Class 6A=

Consolation Semifinal=

Dallastown Area 62, Cedar Crest 46

Harrisburg 71, West Lawn Wilson 65

District 3 Class 6A=

Semifinal=

Chambersburg 52, Hempfield 35

Reading 57, Manheim Township 49

District 4 Class 3A=

Semifinal=

Loyalsock 58, Hughesville 36

Wellsboro 53, Southern Columbia 28

District 4 Class 4A=

Semifinal=

Mifflinburg 47, Danville 45

Montoursville 52, Selinsgrove 46

District 5 Class 2A=

Semifinal=

Berlin-Brothersvalley 66, North Star 56

Conemaugh Township 63, Rockwood 50

District 5/8 Class 3A=

Quarterfinal=

Chestnut Ridge 62, Everett 58

(District 6 Class 2A=

Semifinal=

Bishop Guilfoyle 88, Homer-Center 53

Purchase Line 56, Bishop McCort 55

District 9 Class 2A=

Semifinal=

Coudersport 72, Brockway 67

Ridgway 44, Clarion 24

District 10 Class 1A=

Semifinal=

Jamestown 63, Commodore Perry 40

District 10 Class 2A=

Semifinal=

Cambridge Springs 64, Cochranton 40

West Middlesex 42, Wilmington 38

District 10 Class 3A=

Semifinal=

Fairview 46, Sharpsville 40

Greenville 64, Mercyhurst Prep 49

District 10 Class 4A=

Semifinal=

Hickory 66, Fort Leboeuf 50

Sharon 53, Grove City 44

District 10 Class 5A=

Championship=

Erie Cathedral Prep 45, Meadville 39

District 11 Class 2A=

Semifinal=

Moravian Academy 65, Schuylkill Haven 50

Panther Valley 52, Marian Catholic 49

WPIAL Class 2A=

Semifinal=

Our Lady Of Sacred Heart 72, Jeannette 64

Sewickley Academy Panthers 65, Chartiers-Houston 33

WPIAL Class 5A=

Semifinal=

Franklin Regional 48, Highlands 40

Mars 56, Trinity 39

GIRLS PREP BASKETBALL=

District 1 Class 1A=

Semifinal=

Jenkintown 57, The Christian Academy 32

Sankofa Freedom 47, Phil-Montgomery Christian 46

District 1 Class 5A=

Semifinal=

Villa Maria Academy 69, West Chester Rustin 58

West Chester Henderson 61, Mount St. Joseph 42

District 1 Class 5A=

5th/6th Playback=

Springfield Delco 53, Radnor 45

Upper Merion 42, Penncrest 39

District 1/11 Class 3A=

Semifinal=

North Schuylkill 58, Pine Grove 31

St. Basil 55, Notre Dame Green Pond 24

District 2 Class 1A=

Semifinal=

Pottsville Nativity 55, Susquehanna 40

Weatherly 58, Forest City 29

District 2 Class 3A=

Third Place=

Mid Valley 58, Scranton Holy Cross 49

District 2 Class 4A=

Third Place=

Berwick 50, Wyoming Area 35

District 3 Class 1A=

Semifinal=

Lebanon Catholic 68, Christian School of York 23

District 3 Class 1A=

Consolation Semifinal=

Greenwood 41, Veritas Academy 28

Harrisburg Christian 44, New Covenant Christian 29

District 3 Class 2A=

Championship=

Camp Hill 69, Steelton-Highspire 25

District 3 Class 3A=

Consolation Semifinal=

Delone 48, Pequea Valley 47

District 3 Class 4A=

Consolation Semifinal=

Kennard-Dale 51, York Suburban 33

Northern Lebanon 51, West Perry 38

District 3 Class 4A=

Semifinal=

Berks Catholic 53, Wyomissing 44

Lancaster Catholic 67, Harrisburg Bishop McDevitt 30

District 3 Class 5A=

Consolation Semifinal=

Lampeter-Strasburg 38, Palmyra 32

Solanco 53, Spring Grove 34

District 3 Class 5A=

Semifinal=

Harrisburg 56, Twin Valley 40

Lower Dauphin 45, Susquehannock 32

District 5 Class 1A=

Semifinal=

Berlin-Brothersvalley 70, Fannett-Metal 26

Shanksville-Stoneycreek 52, Southern Fulton 39

District 5/6 Class 3A=

Semifinal=

Everett 52, Central Martinsburg 43

Penns Valley 55, Tyrone 50

District 5/6 Class 4A=

Championship=

Forest Hills 39, Bedford 15

District 6 Class 2A=

Semifinal=

Bishop McCort 71, Penns Manor 59

Blairsville 44, Bellwood-Antis 37

District 6 Class 3A=

Consolation=

West Shamokin 49, Westmont Hilltop 34

(District 9 Class 2A=

Semifinal=

Coudersport 51, Cranberry 41

Kane Area 44, Keystone 25

WPIAL Class 1A=

Semifinal=

West Greene 66, Quigley Catholic 59

Winchester Thurston 56, Sewickley Academy Panthers 40

WPIAL Class 6A=

Semifinal=

North Allegheny 34, Mount Lebanon 20

Peters Township 55, Bethel Park 39

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/