AP NEWS
Related topics

Women’s National Invitation Tournament Glance

March 19, 2019
All Times EDT
First Round
Wednesday, March 20

Morehead State (23-10) at Ohio State (14-14), TBA

Pacific (18-12) at Fresno State (19-12), TBA

Pepperdine (20-11) at California Baptist (18-11), TBA

Thursday, March 21

Houston (15-15) at Arkansas (20-14), TBA

UAB (25-6) at Troy (22-8), TBA

Prairie View A&M (17-13) at TCU (20-10), TBA

Stephen F. Austin (25-6) at Texas-Arlington (23-7), TBA

Kent State (19-12) at Green Bay (22-9), TBA

Northeastern (20-11) at Butler (21-9), TBA

Youngstown State (22-9) at Cincinnati (21-10), TBA

Denver (17-13) at New Mexico (24-6), TBA

Idaho (20-11) at Loyola Marymount (18-14), TBA

Idaho State (20-10) at Arizona (18-13), TBA

Northern Colorado (21-10) at Wyoming (22-8), TBA

Rider (19-12) at West Virginia (20-10), TBA

Seton Hall (15-15) at Toledo (20-11), TBA

Western Kentucky (18-14) at Miami (Ohio) (23-8), TBA

IUPUI (20-11) at Middle Tennessee (22-10), TBA

High Point (22-8) at Ohio (27-5), TBA

Dayton (17-13) at Northwestern (16-14), 8 p.m.

Stetson (16-15) at South Florida (18-15), TBA

Charlotte (18-12) at VCU (23-9), TBA

Furman (19-13) at Virginia Tech (20-11), TBA

Hartford (23-9) at Providence (17-15), TBA

Friday, March 22

Northern Iowa (20-12) at Minnesota (20-10), TBA

South Alabama (24-10) at Lamar (24-6), TBA

Hawaii (25-16) at Saint Mary’s (20-11), TBA

Old Dominion (21-10) at Villanova (18-12), TBA

NC A&T (20-11) at James Madison (25-5), TBA

Drexel (24-8) at Harvard (16-12), TBA

Sacred Heart (19-12) at Georgetown (16-15), TBA

American (22-10) at Penn (23-6), TBA

Second Round
March 23-26

Houston-Arkansas winner vs. UAB-Troy winner

Prairie View A&M-TCU winner vs. Stephen F. Austin-Texas-Arlington winner

Kent State-Green Bay winner vs. Northeastern-Butler winner

Northern Iowa-Minnesota winner vs. Youngstown State-Cincinnati winner

Denver-New Mexico winner vs. Idaho-Loyola Marymount winner

Idaho State-Arizona winner vs. Pacific-Fresno State winner

Northern Colorado-Wyoming winner vs. South Alabama-Lamar winner

Hawaii-Saint Mary’s winner vs. Pepperdine-California Baptist winner

Rider-West Virginia winner vs. Old Dominion-Villanova winner

Seton Hall-Toledo winner vs. Dayton-Northwestern winner

Morehead State-Ohio State winner vs. Western Kentucky-Miami (Ohio) winner

IUPUI-Middle Tennessee winner vs. High Point-Ohio winner

NC A&T-James Madison winner vs. Stetson-South Florida winner

Charlotte-VCU winner vs. Furman-Virginia Tech winner

Drexel-Harvard winner vs. Sacred Heart-Georgetown winner

American-Penn winner vs. Hartford-Providence winner

Third Round
March 27-29

TBD

Quarterfinals
March 30-31

TBD

Semifinals
April 3-4

TBD

Championship
Saturday, April 6

Semifinal winners, 3 p.m.