AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

March 2, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 1A Division I=

Semifinal=

Caldwell 36, Pretty Prairie 29

Centralia 60, Frankfort 49

Centre 64, Chase County 31

Clifton-Clyde 66, Pike Valley 40

Dighton 55, Triplains-Brewster 48

Doniphan West 72, Valley Falls 56

Greeley County 44, South Central 41

Hanover 58, Washington County 32

Little River 66, Rock Hills 50

Osborne 60, Lakeside 47

Rural Vista 56, Flinthills 22

South Gray 67, Satanta 29

Southern Coffey 58, Marmaton Valley 29

St. John 68, Burrton 51

St. Paul 57, Lebo 39

Stockton 83, Rawlins County 56

Class 1A Division II Sub-State=

Semifinal=

Ashland 63, Fowler 49

Attica 55, Argonia 37

Axtell 56, Southern Cloud 43

BV Randolph 61, St. Xavier 59

Elyria Christian 62, Stafford 51

Hartford 49, Marais des Cygnes Valley 47

Hutchinson Central Christian 73, Wilson 53

Moscow 69, Bucklin 49

Northern Valley 76, Palco 38

Otis-Bison 61, Ingalls 37

Quinter 63, Pawnee Heights 59

South Haven 62, South Barber 28

St. John’s Beloit-Tipton 53, Logan 43

Wallace County 70, Weskan 62

Waverly 52, Crest 30

Wheatland-Grinnell 46, Golden Plains 35

Class 3A Sub-State=

Semifinal=

Belle Plaine 62, Kingman 57, OT

St. Mary’s 58, Silver Lake 57, 4OT

Class 3A Sub-state=

Semifinal=

Caney Valley 68, Riverton 35

Cheney 67, Garden Plain 31

Cherryvale 48, Neodesha 38

Council Grove 71, Humboldt 57

Ellsworth 37, Beloit 35

Goodland 63, Lakin 61

Halstead 54, Haven 45

Hays-TMP-Marian 58, Southeast Saline 52

Maur Hill - Mount Academy 62, Riverside 23

Nemaha Central 47, Sabetha 44

Osage City 53, Jayhawk Linn 34

Perry-Lecompton 57, McLouth 43

Phillipsburg 60, Scott City 44

Sedgwick 59, Sterling 57

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 2A Sub-state=

Semifinal=

Berean Academy 32, Goessel 29

Bluestem 65, Sedan 41

Central Plains 87, Kinsley 35

Hill City 61, Trego 57

Hoxie 54, Plainville 38

Inman 47, Marion 41

Jefferson North 57, Wabaunsee 56

Kiowa County 54, La Crosse 24

Olpe 57, Jackson Heights 36

Pleasanton 41, Yates Center 39

Smith Center 52, Bennington 35

Spearville 57, Sublette 48

St. Mary’s Academy 52, Heritage Christian 14

Syracuse 54, Meade 52

Valley Heights 64, Solomon 20

West Elk 70, Udall 52

Class 4A Division I Sub-State=

Semifinal=

Abilene 49, Wamego 37

Andover Central 55, Rose Hill 48

Arkansas City 39, Winfield 36

Augusta 50, Mulvane 22

Basehor-Linwood 65, Atchison 27

Bishop Miege 68, Bonner Springs 20

Circle 56, El Dorado 10

Eudora 61, KC Sumner 55

KC Piper 58, Tonganoxie 11

Labette County 65, Chanute 41

McPherson 80, Buhler 36

Paola 51, Louisburg 35

Spring Hill 61, Ottawa 41

Ulysses 58, Hays 45

Wellington 50, Coffeyville 41

Class 4A Division II Sub-State=

Semifinal=

Andale 56, Clearwater 16

Baldwin 84, Osawatomie 17

Baxter Springs 50, Galena 48

Burlington 62, Anderson County 42

Clay Center 50, Rock Creek 21

Concordia 46, Chapman 38

Frontenac 67, Iola 63

Girard 64, Prairie View 19

Hugoton 47, Larned 36

Jefferson West 65, KC Bishop Ward 23

Marysville 56, Holton 45

Nickerson 52, Smoky Valley 41

Parsons 62, Columbus 50

Pratt 44, Holcomb 42

Topeka Hayden 59, Santa Fe Trail 52

Wichita Trinity 59, Wichita Collegiate 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly