AP NEWS

Florida AP Broadcasters contest award winners

April 15, 2018

ORLANDO, Fla. (AP) — Winners of the Florida Associated Press Broadcasters contest were announced Saturday in Orlando.

37 television and radio stations submitted 597 entries in the contest. A list of winners can be found at http://discover.ap.org/contests/florida.

The Associated Press is a not-for-profit news cooperative representing 1,400 newspapers and 5,000 broadcast stations in the United States.

Winners in the 2017 Florida Associated Press Broadcasters contest:

LEGACY AWARDS

TV: Tom Wills, WJXT-TV

RADIO: Ronald Ebben, WFSU-FM

WINNERS LIST IN TV I / LARGE MARKET:

Feature ′ Hard News: 1, Emerald Morrow and Heather Bailey, WTSP-TV, St. Petersburg, “Who Helps the Hero?”; 2, Dalia Dangerfield and Jonathan Haas, Bay News 9, St. Petersburg, “Hurricane Maria: A Student’s Transition.”

Feature ′ Light News: 1, Matt Austin and Paul Giorgio, WKMG-TV, Orlando, “Getting Results Award: Cemetery Restoration”; 2, Gaston Toledo and Felix Castro, WSCV-TV, Miami, “Bailarina en la Oscuridad.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Veronica Cintron and Bobby Collins, Bay News 9, St. Petersburg, “Immigration in America: Field of Fear”; 2, Kathryn Bursch, WTSP-TV, St. Petersburg, “Violins of Hope.”

General Assignment: 1, Jeff Joiner and Holly Gregory, Bay News 9, St. Petersburg, “WWII Bomber Squadron Reunion”; 2, Julie Gargotta and Tony Rojek, Florida News 13, Orlando, “Before The Storm.”

Non-Breaking Newscast: 1, WKMG-TV, Orlando; 2, WTSP-TV, St. Petersburg, “Brightside: The Morning After the NYC Truck Attack.”

Breaking News ′ Station: 1, WFLA-TV, Tampa, “Emergency Landing”; 2, Bay News 9, St. Petersburg, “Seminole Heights Murderer Caught.”

Breaking News ′ Individual: 1, Nadeen Yanes, WKMG-TV, Orlando, “The Capture of an Accused Cop Killer”; 2, Valerie Boey and Brad Flanagan, WOFL-TV, Orlando, “Markeith Loyd Captured.”

Breaking News ′ Long Format: 1, Erik Sandoval, WKMG-TV, Orlando, “Orlando Airport Gunman”; 2, Laurie Davison, Bay News 9, St. Petersburg, “Hurricane Irma Live.”

Continuing Coverage: 1, Bay News 9, St. Petersburg, “Pulse Remembered”; 2, Matt Austin and Donovan Myrie, WKMG-TV, Orlando, “Driving Change: Push For Texting Law.”

Investigative: 1, Jarrod Holbrook and Randy Wright, WFTS-TV, Tampa, “Substituting The Truth”; 2, Greg Fox and Mike Kirby, WESH-TV, Winter Park, “Red Light Camera Countermeasures.”

Investigative Series: 1, Katie LaGrone and Matthew Apthorp, WFTS-TV, Tampa, “Florida Teachers, Failing & Frustrated”; 2, Adam Walser and Randy Wright, WFTS-TV, Tampa, “Falling Through the Cracks - Sinkhole Investigation.”

Series / Franchise Reporting: 1, Matt Austin and Paul Giorgio, WKMG-TV, Orlando; 2, WSCV-TV, Miami, “Mujeres Fuera de Serie.”

Public Affairs / Documentary / TV Magazine: 1, Bay News 9, St. Petersburg, “Hurricane Maria: Mainland Impact”; 2, John Handiboe and Gary Darling, Florida News 13, Orlando, “Hurricane Irma: Your Stories.”

Weather Reporting: 1, Myrt Price and Tom Zylowski, WFTV-TV, Orlando, “RV Park Destroyed by Hurricane Irma”; 2, Christian Bruey and Ulen Hodges, WFTV-TV, Orlando, “Hurricane Irma Coverage.”

Sports Feature: 1, Justin Granit and Angela Clooney, WTSP-TV, St. Petersburg, “Golfing with the Tampa Bay Bucs”; 2, Michael Wash Jr. and Andy Wontor, Florida News 13, Orlando, “The Number 42.”

Website / Digital: 1, WSCV-TV, Miami, “Mujeres Fuera de Serie”; 2, Daniel Dahm, WKMG-TV, Orlando.

Editor: 1, Matthew Apthorp, WFTS-TV, Tampa; 2, Joe Wagener, WFTV-TV, Orlando.

Photojournalist: 1, Timothy F. Kania, Bay News 9, St. Petersburg; 2, Michael Wash Jr., Florida News 13, Orlando.

Weathercaster: 1, Bryan Karrick, Florida News 13, Orlando, “Florida: Staying Calm in the Eye of the Storm”; 2, Amy Sweezey, WESH-TV, Winter Park, “Hurricane Irma: Impacts & Aftermath.”

Sportscaster: 1, Christian Bruey, WFTV-TV, Orlando.

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, James Sparvero, WKMG-TV, Orlando.

Reporter: 1, Laurie Davison, Bay News 9, St. Petersburg; 2, Jarrod Holbrook, WFTS-TV, Tampa.

Producer: 1, Adriana Mocciola, WSCV-TV, Miami, ” ″; 2, Sakina Bowser, WTSP-TV, St. Petersburg, ” .

News Anchor or Anchor Team: 1, Jason Guy and Michelle Imperato, WESH-TV, Winter Park; 2, Sheli Muniz, WTVJ-TV, Miami.

Television Newscast ′ Morning / Midday: 1, WKMG-TV, Orlando; 2, Sakina Bowser and Bethany Rhodes, WTSP-TV, St. Petersburg, “Las Vegas Shooting.”

Television Newscast ′ Evening / Night: 1, WKMG-TV, Orlando; 2, Bay News 9, St. Petersburg.

Overall ′ Station of the Year: 1, WKMG-TV, Orlando; 2, WESH-TV, Winter Park.

WINNERS LIST IN TV II / MEDIUM MARKET:

Feature ′ Hard News: 1, Merris Badcock and Jennifer Tintner, WPTV-TV, West Palm Beach, “Death Row Decisions: Sentencing Killers to Death May be Harder Under New Florida Law”; 2, Melanie Lawson and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, “Thinking of Suicide.”

Feature ′ Light News: 1, Stephanie Susskind and Maurice Moran, WPTV-TV, West Palm Beach, “Officer Crowder’s K9s”; 2, Derek Kemp and Rachel Polansky, WBBH-TV, Fort Myers, “Best Hurricane Ever.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “Hometown Boys: A Southern Rock Tragedy.”

General Assignment: 1, Christina Leavenworth and Tristan Turner, WEAR-TV, Pensacola, “Woman Accused of Burying Body in Grandmother’s Backyard”; 2, Peter Busch and Josh Kappers, WBBH-TV, Fort Myers, “Trump in Naples.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Jennifer Waugh and Travis Anthony, WJXT-TV, Jacksonville, “The Hunt for a Fugitive”; 2, Jim Piggott, WJXT-TV, Jacksonville, “Body Cam Video.”

Non-Breaking Newscast: 1, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville; 2, Lenny Smith, WINK-TV, Fort Myers.

Breaking News ′ Station: 1, WINK-TV, Fort Myers; 2, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville, “Kamiyah Mobley Found.”

Breaking News ′ Individual: 1, Mike Magnoli and Christopher Jones, WPEC-TV, West Palm Beach, “Ft. Lauderdale Mass Shooting”; 2, Chris Lovingood and Derek Kemp, WBBH-TV, Fort Myers, “Chicos Plane Crash.”

Breaking News ′ Long Format: 1, Crystal Moyer, WJXT-TV, Jacksonville, “Rescue During Hurricane Irma”; 2, Lindsey Sablan, WINK-TV, Fort Myers, “SWFL on Fire.”

Continuing Coverage: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “Congresswoman’s Corruption Case”; 2, WINK-TV, Fort Myers, “Reporting on Irma.”

Investigative: 1, Lauren Sweeney and Justin Cubbage, WINK-TV, Fort Myers, “In Custody Deaths”; 2, Michelle Kingston, WINK-TV, Fort Myers, “High School Bathroom Sex Scandal.”

Investigative Series: 1, Rachel Polansky and Derek Kemp, WBBH-TV, Fort Myers, “9-1-1 Fatal Flaw”; 2, WPTV-TV, West Palm Beach, “Riviera Beach Investigative Series.”

Series / Franchise Reporting: 1, Jenna Bourne and Mike Dorfman, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville, “ADA Lawsuits: Social Justice or Shakedown?”; 2, Michelle Kingston and Katie Cribbs, WINK-TV, Fort Myers, “Custom Comfort for an Uncomfortable Price.”

Public Affairs / Documentary / TV Magazine: 1, Staci Spanos, WJXT-TV, Jacksonville, “A Disaster Named Matthew”; 2, Todd Ofenbeck and Tiffany Myers, WBBH-TV, Fort Myers, “Irma Special.”

Weather Reporting: 1, Vic Micolucci and Chris O’Rourke, WJXT-TV, Jacksonville, “Crisis in Puerto Rico”; 2, WINK-TV, Fort Myers, “Defeating the Deadly Hurricane.”

Sports Feature: 1, Kent Justice and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, “Jumbo Shrimp”; 2, Jodi Mohrmann and Sam Kouvaris, WJXT-TV, Jacksonville, “Jacksonville’s Hole in One.”

Breaking Sports News : 1, Lynnsey Gardner and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, “Privileged?.”

Website / Digital: 1, WJXT-TV, Jacksonville; 2, WEAR-TV, Pensacola.

Editor: 1, Wally Lurz, WPEC-TV, West Palm Beach, “Irma Lingers”; 2, Scott Reilly, WBBH-TV, Fort Myers.

Photojournalist: 1, Wally Lurz, WPEC-TV, West Palm Beach, “Irma Lingers”; 2, WEAR-TV, Pensacola, “Anchor Wars.”

Weathercaster: 1, Jim Farrell, WINK-TV, Fort Myers, “Forecasting the Unpredictable: Irma Hits Southwest Florida”; 2, Mike Buresh, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville, “Jacksonville’s Chief Meteorologist.”

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, Channing Frampton, WINK-TV, Fort Myers.

Reporter: 1, Jenna Bourne, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville; 2, Lynda Figueredo, WPEC-TV, West Palm Beach.

Producer: 1, Leah Carr, WBBH-TV, Fort Myers, “Chicos Plane Crash”; 2, Vanessa Bein, WBBH-TV, Fort Myers, “Irma Aftermath.”

News Anchor or Anchor Team: 1, Jennifer Waugh, WJXT-TV, Jacksonville; 2, Tenikka Smith Hughes, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville.

Television Newscast ′ Morning / Midday: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “After Hurricane Irma”; 2, WBBH-TV, Fort Myers, “Trump in Naples.”

Television Newscast ′ Evening / Night: 1, Will Stewart and Lenny Smith, WINK-TV, Fort Myers; 2, WJXT-TV, Jacksonville, “After Irma.”

Overall ′ Station of the Year: 1, WJAX/WFOX-TV, Jacksonville; 2, WBBH-TV, Fort Myers.

WINNERS LIST IN TV III / SMALL MARKET:

Feature ′ Hard News: 1, Kayla Gaskins, WJHG-TV, Panama City Beach, “Family Searching for Missing Sister”; 2, Julie Montanaro and Ryan Kelly, WCTV-TV, Tallahassee, “Football Fears.”

Feature ′ Light News: 1, Neysa Wilkins, WJHG-TV, Panama City Beach, “Making Mats for the Homeless Out of Plastic Bags”; 2, Haley Wade, WCJB-TV, Gainesville, “Men Find Friendship During Richard Spencer Rally.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, “49 Days in Leon County Jail”; 2, Jennifer Holton, WJHG-TV, Panama City Beach, “Father’s Body Found Years After Pearl Harbor Attack.”

General Assignment: 1, Erika Fernandez , WCTV-TV, Tallahassee, “Southwood American Flag Controversy”; 2, Byron Khalil, WJHG-TV, Panama City Beach, “Man Wants Safer Biking Options After Crash.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Byron Khalil, WJHG-TV, Panama City Beach, “Cleaning Up The Beach.”

Non-Breaking Newscast: 1, Shannah Bober, WJHG-TV, Panama City Beach.

Breaking News ′ Station: 1, WCTV-TV, Tallahassee, “Hurricane Irma Live Coverage”; 2, WTXL-TV, Midway.

Breaking News ′ Individual: 1, Lanetra Bennett, WCTV-TV, Tallahassee, “Search For Missing Boy in Lake Talquin”; 2, Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, “Subpoenas Issued in the FBI Investigation Into Tallahassee.”

Breaking News ′ Long Format: 1, Kayla Gaskins, WJHG-TV, Panama City Beach, “Hurricane Irma Coverage.”

Continuing Coverage: 1, WCTV-TV, Tallahassee, “Fraternity Pledge Death Investigation”; 2, WJHG-TV, Panama City Beach, “The Lucky 7.”

Investigative: 1, Alicia Turner, WCTV-TV, Tallahassee, “Cellphones in Prison”; 2, Ashley Richmond, WTXL-TV, Midway, “Insiders: Mistrust in Midway.”

Series ′ Franchise Reporting: 1, Jennifer Holton, WJHG-TV, Panama City Beach, “9/11 Suspects Pretrial Hearings at Guantanamo Bay”; 2, Crystal Bailey and Ron Bates, WCJB-TV, Gainesville, “The Power Behind the Hashtag: #MeToo.”

Public Affairs / Documentary / TV Magazine: 1, WCTV-TV, Tallahassee, “Eclipse Special”; 2, Jessica Foster, WJHG-TV, Panama City Beach, “Breast Cancer Awareness.”

Weather Reporting: 1, WJHG-TV, Panama City Beach, “Hurricane Irma Coverage”; 2, Charles Roop, WCTV-TV, Tallahassee, “South Georgia Tornado Drill.”

Sports Feature: 1, Ben Kaplan and Allison Perry, WCTV-TV, Tallahassee, “Young Athlete Uses Golf to Overcome Cancer”; 2, Joel Sebastianelli, WJHG-TV, Panama City Beach, “Father and Son Boxing Duo.”

Breaking Sports News: 1, WCTV-TV, Tallahassee, “Jimbo Fisher Leaves FSU.”

Website / Digital: 1, WJHG-TV, Panama City Beach.

Weathercaster: 1, Ryan Michaels, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, Alexander Calamia, WCJB-TV, Gainesville.

Sportscaster: 1, Jamie Hale, WJHG-TV, Panama City Beach.

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, Byron Khalil, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee.

Reporter: 1, Erin Lisch, WCTV-TV, Tallahassee.

Producer: 1, Shannon O’Keefe, WCTV-TV, Tallahassee; 2, Darling Hill, WCJB-TV, Gainesville.

News Anchor or Anchor Team: 1, Malcolm Hornsby, WTXL-TV, Midway; 2, Paris Janos and Jessica Foster, WJHG-TV, Panama City Beach.

Television Newscast ′ Morning / Midday: 1, Laura Peavler, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, WTXL-TV, Midway.

Television Newscast ′ Evening / Night: 1, Shannah Bober, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, WTXL-TV, Midway.

Overall ′ Station of the Year: 1, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, WCTV-TV, Tallahassee.

WINNERS LIST IN RADIO I:

Feature ′ Hard News: 1, Abe Aboraya, WMFE-FM, Orlando, “PTSD Lingers in First Responders After Pulse”; 2, Bobbie O’Brien, WUSF-FM, Tampa, “An Unknown Future for Military Caregivers of Post-9/11 Veterans.”

Feature ′ Light News: 1, Amy Green, WMFE-FM, Orlando, “Florida’s Ghosts Forests a Sign of Sea Level Rise”; 2, Brendan Byrne, WMFE-FM, Orlando, “Meet the Everyday Astronaut.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Robin Sussingham, WUSF-FM, Tampa, “Violins of Hope Give Voice to Voiceless of Holocaust”; 2, Alicia Zuckerman, WLRN-FM, Miami, “The Cassettes Of Hurricane Andrew.”

General Assignment: 1, Cathy Carter, WUSF-FM, Tampa, “20,000 Join Women’s March in St. Petersburg”; 2, Peter Haden, WLRN-FM, Miami, “Sounds From The South Florida Fair: Youth Livestock Auction.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Peter Haden, WLRN-FM, Miami, “It Sounded Like a Thousand Demons’: Caribbean Evacuees Arriving in Florida Recount Hurricanes”; 2, Nadege Green, WLRN-FM, Miami, “Black Women On Being Called ‘Girl’ In The Workplace.”

Breaking News: 1, WDBO-FM, Orlando, “OPD Officer Shooting, OCSO Deputy Death, Manhunt for Suspect”; 2, WOKV-FM, Jacksonville.

Continuing Coverage: 1, Peter Haden, WLRN-FM, Miami, “Sunny Daze: Inside South Florida’s Opioid Crisis”; 2, Roberto Roldan and Steve Newborn, WUSF-FM, Tampa, “Seminole Heights Shooting Spree.”

Investigative: 1, Ryan Benk, WJCT-FM, Jacksonville, “Florida Patients Stranded By State-Contracted Ride Service”; 2, Rowan Moore Gerety, WLRN-FM, Miami, “Questionable Records of Miami-Dade’s School Discipline Overhaul.”

Series / Franchise Reporting: 1, WLRN-FM, Miami, “Young Survivors: The Unspoken Trauma of Gun Violence”; 2, Stephanie Colombini and Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, “Art Populi: Live Music In Tampa Bay.”

Public Affairs: 1, Wilson Sayre and Alicia Zuckerman, WLRN-FM, Miami, “Cell 1: Florida’s Death Penalty in Limbo”; 2, Nicole Darden-Creston, WMFE-FM, Orlando, “Pulse: One Year Later.”

Weather Reporting: 1, WOKV-FM, Jacksonville, “Irma Tornado Warning.”

Sports Feature: 1, Mark Schreiner, WUSF-FM, Tampa, “Jose Fernandez Celebrates 300 Wins as USF Women’s Basketball Coach.”

Use of Sound For Radio: 1, Peter Haden, WLRN-FM, Miami, “Dime a Dozen, Overdose Crisis Rages in South Florida”; 2, Sammy Mack, WLRN-FM, Miami, “Overnight: Inside a Trauma Center Where Specialists Work to Help Young Victims Survive.”

Website / Digital: 1, Teresa Frontado, WLRN-FM, Miami; 2, WOKV-FM, Jacksonville.

Digital Programming: 1, Teresa Frontado and Katie Lepri, WLRN-FM, Miami; 2, WMFE-FM, Orlando, “Life After Pulse/Orlando Un Año Después.”

Reporter: 1, Steven Ponson, WOKV-FM, Jacksonville; 2, Darrell Moody, WDBO-FM, Orlando.

News Anchor or Anchor Team: 1, Gene Wexler, WDBO-FM, Orlando.

Radio Newscast: 1, WOKV-FM, Jacksonville, “Hurricane Irma Aftermath”; 2, Christine DiMattei, WLRN-FM, Miami.

Overall ′ Station of the Year: 1, WOKV-FM, Jacksonville; 2, WLRN-FM, Miami.

WINNERS LIST IN RADIO II:

Feature ′ Hard News: 1, Jessica Meszaros, WGCU-FM, Fort Myers, “After Protest, Manatee County Votes to Remove Confederate Statue.”

Feature ′ Light News: 1, Jessica Meszaros, WGCU-FM, Fort Myers, “Experience a “Dark Sky Park” in Florida.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Grace King, WUFT-FM, Gainesville, “Cuban Ballet Shoes”; 2, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Immokalee HS Graduation Rate is Up 5 Years in a Row.”

General Assignment: 1, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Gov. Scott Visits Everglades City, Still Without Power.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Jessica Meszaros, WGCU-FM, Fort Myers, “Everglades City Residents Still Without Temporary Housing After Hurricane Irma Storm Surge”; 2, Luke Sullivan, WUFT-FM, Gainesville, “When the Lights Go Out and Stay Out.”

Continuing Coverage: 1, WUFT-FM, Gainesville, “Richard Spencer Rally”; 2, Quincy Walters, WGCU-FM, Fort Myers, “City Dumps Toxic Sludge in Dunbar Neighborhood.”

Investigative: 1, Jessica Meszaros, WGCU-FM, Fort Myers, “High Arsenic Levels on Pine Island Ignored by DEP, Lee County”; 2, Ethan Magoc, WUFT-FM, Gainesville, “Find Out Florida: Why do Schools Still Collect Social Security Numbers?.”

Public Affairs: 1, Ryan Vasquez, WUFT-FM, Gainesville, “After Irma: What’s Next for Florida”; 2, Julie Glenn and Matt Smith, WGCU-FM, Fort Myers, “Trump’s Immigration Orders Hit Home in South Florida.”

Weather Reporting: 1, WUFT-FM, Gainesville, “Irma Aftermath.”

Sports Feature: 1, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Bonita Springs YMCA Spends $300,000 on Pickleball”; 2, Caitie Switalski, WUFT-FM, Gainesville, “A Cuban Woman Who Wants To Box.”

Reporter: 1, Alexa Lorenzo, WUFT-FM, Gainesville; 2, Grace King, WUFT-FM, Gainesville.

Overall ′ Station of the Year: 1, WGCU-FM, Fort Myers; 2, WUFT-FM, Gainesville.

AP RADIO
Update hourly