AP NEWS

High school scores, schedules for Sept. 4, 2018

October 2, 2018

High schools

Cross country

Boys

Tuesday’s results

Nonsection

Carlynton 15, Bishop Canevin 50

Carlynton 15, Washington 50

Washington 15, Bishop Canevin 50

Peters Township 19, Mars 36

Peters Township 17, Belle Vernon 38

Girls

Tuesday’s results

Nonsection

Carlynton 28, Bishop Canevin 29

Carlynton 15, Washington 50

Bishop Canevin 15, Washington 50

Peters Township 21, North Catholic 34

Peters Township 27, Mars 30

Peters Township 19, Belle Vernon 36

Golf

Boys

Tuesday’s results

Class 3A

Section 4

Franklin Regional 210, Penn Hills 263

Medalist: Chuck Tragesser (FR), 39

Section 7

South Fayette 209, Peters Township 212

Medalists: Luke Lestini (SF), 36; Parker Johnson (PT),

39

Class 2A

Section 1

Riverview 217, Valley forfeit

Medalist: Jack Harden (R), 39

Section 2

Frazier 244, Derry 248

Medalists: Aidan Bushey (D), 39; Chase Hazelburked,

Isabella Kudyba (F), 47

Section 7

Keystone Oaks 232, Steel Valley 300

Nonsection

Latrobe 196, Mt. Pleasant 218

Medalists: Brady Pevarnik (L), 35; Tim Pisula (MP), 41

Mars 195, Freeport 230

Medalists: Shea Moffa (M), 36; Jack Mason (F), 43

North Allegheny 199, Penn-Trafford 215

Medalists: Ryan Meyer, Scott Fitzgerald (NA), 38; Adam

Yamrick (PT), 40

Plum 246, Connellsville 253

Medalists: Kelsy Sik, Bryce Lynch (P), 46; Chase

Richardson, Gage Goodwin (C), 47

Girls

Tuesday’s results

Class 3A

Section 1

North Allegheny 153, Blackhawk 169

Medalists: Sierra Richard (B), 38

Pine-Richland 189, Seneca Valley 202

Medalist: Lauren Freyvogel (PR), 35

Section 2

Mt. Lebanon 170, Oakland Catholic 179

Medalist: Lindsey Powanda (ML), 40; Jess Meyers (OC), 37

Peters Township 177, Moon 200

Medalists: Ella McRoberts (PT), 36; Rhianna Firmstone

(M), 45

Upper St. clair 165, Bethel Park 221

Medalist: Sara Steve (USC), 39

Section 3

Penn-Trafford 167, Franklin Regional 182

Medalists: Baylee Horvath (FR), 41

Class 2A

Section 1

Elizabeth Forward 206, Derry 247

Medalists: Sarah Gossman (EF), 47; Keely McKlveen (D),

56

Mt. Pleasant 232, St. Joseph 265

Medalists: Sylvia Dawson (MP), 53; Madison Lara (SJ), 43

Soccer

Boys

Tuesday’s results

WPIAL

Class 4A

Section 1

Butler 4, Shaler 1

North Allegheny 1, Allderdice 0

Pine-Richland 3, Fox Chapel 2

Seneca Valley 3, Central Catholic 2

Section 2

Baldwin 5, Brashear 1

Canon-McMillan 3, Bethel Park 1

Upper St. Clair 4, Peters Township 2

Section 3

Connellsville 5, Hempfield 0

Latrobe 2, Plum 1

Norwin 10, Penn Hills 1

Penn-Trafford 7, Woodland Hills 0

Class 3A

Section 1

Hampton 1, Knoch 0

Highlands 3, North Hills 1

Indiana 5, Armstrong 1

Mars 5, Kiski Area 0

Section 2

Ambridge 5, Beaver 4

Moon 1, Blackhawk 0

Montour 3, Obama Academy 0

Section 3

Greensburg Salem 5, Albert Gallatin 1

Laurel Highlands 6, Uniontown 0

Ringgold 2, Belle Vernon 0

Section 4

Chartiers Valley 1, Thomas Jefferson 1

Franklin Regional 7, Gateway 0

South Fayette 6, McKeesport 0

Class 2A

Section 1

East Allegheny 7, McGuffey 1

Elizabeth Forward 7, South Allegheny 2

Keystone Oaks 1, South Park 0

Section 2

Deer Lakes 10, Valley 0

Freeport 6, Derry 1

Shady Side Academy 8, Burrell 1

Section 3

Beth-Center 4, Brownsville 3

Charleroi 9, Southmoreland 1

Waynesburg 7, Yough 1

Section 4

Freedom 15, New Brighton 1

North Catholic 7, Central Valley 0

South Side Beaver 2, Hopewell 0

Class A

Section 1

Beaver County Christian at OLSH (n)

Quigley Catholic 7, Neshannock 0

Sewickley Academy at Mohawk, ppd.

Section 2

Geibel at St. Joseph, ppd.

Trinity Christian 10, Jeannette 0

Serra Catholic at Greensburg CC, ppd.

Section 3

Avonworth 14, Aquinas Academy 0

Eden Christian 2, Vincentian Academy 1

Springdale 1, Carlynton 0

Section 4

Bentworth 7, California 1

Brentwood 2, Chartiers-Houston 1

Monessen at Bishop Canevin, ppd.

Nonsection

Seton LaSalle 3, Winchester Thurston 0

Steel Valley at Carrick, ppd.

West Allegheny 4, Quaker Valley 2

District 6

Heritage Conference

Ligonier Valley 6, Northern Cambria 0

West Shamokin 12, United 0

4 goals: Brian Hustava, Bentworth

Wednesday’s schedule

WPIAL

Class 2A

Section 1

Keystone Oaks at South Allegheny, 7 p.m.

Class A

Section 2

Winchester Thurston at Jeannette, 7 p.m.

Nonsection

Riverview at Valley, 7 p.m.

Girls

Tuesday’s results

WPIAL

Class A

Section 1

Serra Catholic 9, Jeannette 3

Nonsection

Apollo-Ridge 7, Riverview 0

Indiana 3, Dubois 0

Knoch at Ellis School, ppd.

Shaler 4, Freeport 1

Yough at Charleroi, ppd.

District 6

Heritage Conference

Ligonier Valley 10, Northern Cambria 0

6 goals: Madison Carr, Serra Catholic

3 goals: Haily Rundle, Jeannette

Wednesday’s schedule

WPIAL

Class 4A

Section 1

Fox Chapel at Butler, 7:30 p.m.; North Allegheny at

Pine-Richland, 7:30 p.m.; Seneca Valley at North Hills,

7:30 p.m.

Section 2

Bethel Park at Peters Township, 7:45 p.m.; Brashear at

Mt. Lebanon, 7:45 p.m.; Moon at Baldwin, 7:30 p.m.;

Upper St. Clair at Canon-McMillan, 8 p.m.

Section 3

Connellsville at Latrobe, 7:30 p.m.; Hempfield at

Norwin, 7:30 p.m.; Penn-Trafford at Allderdice, 7:30

p.m.

Class 3A

Section 1

Armstrong at Hampton, 7:30 p.m.; Indiana at Franklin

Regional, 7:30 p.m.; Kiski Area at Knoch, 7:30 p.m.;

Mars at Gateway, 7:15 p.m.

Section 2

Laurel Highlands at Greensburg Salem, 7:30 p.m.;

Ringgold at Albert Gallatin, 7:30 p.m.; Uniontown at

Belle Vernon, 7:30 p.m.

Section 3

Plum at Obama Academy, 5:15 p.m.; Thomas Jefferson at

Woodland Hills, 7:30 p.m.; Trinity at West Mifflin, 7:30

p.m.

Section 4

Blackhawk at South Fayette, 7:30 p.m.; Central Valley at

West Allegheny, 6:15 p.m.; Chartiers Valley at Ambridge,

7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Avonworth at Hopewell, 7:30 p.m.; Keystone Oaks at

Quaker Valley, 7:30 p.m.; North Catholic at Steel

Valley, 6 p.m.

Section 2

East Allegheny at Burrell, 7:30 p.m.; Freeport at

Highlands, 6 p.m.; Valley at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Section 3

Brownsville at South Allegheny, 5 p.m.; Derry at South

Park, 7:30 p.m.; Southmoreland at Mt. Pleasant, 7:30

p.m.; Yough at Waynesburg, 7 p.m.

Class A

Section 1

Jeannette at Shady Side Academy, 6:30 p.m.; Riverview at

Serra Catholic, 7 p.m.

Section 2

Beth-Center at McGuffey, 7 p.m.; Chartiers-Houston at

Monessen, 4 p.m.; Geibel at Bentworth, 7 p.m.

Section 3

Freedom at Our Lady of the Sacred Heart, 5 p.m.; Mohawk

at South Side Beaver, 6 p.m.; Quigley Catholic at

Neshannock, 7 p.m.

Section 4

Carlynton at Vincentian Academy, 4 p.m.; Eden Christian

at Ellis School, 4:45 p.m.; Seton LaSalle at Bishop

Canevin, 6:30 p.m.

Nonsection

Beaver at Montour, 7:30 p.m.; McKeesport at Carrick,

3:30 p.m.

Tennis

Girls

Tuesday’s results

Class AAA

Section 1

Franklin Regional 4, Norwin 1

Hempfield 5, Connellsville 0

Latrobe 5, Armstrong 0

Penn-Trafford 3, Kiski Area 2

Section 2

Moon 4, Mars 1

Seneca Valley 5, Shaler 0

Section 3

Baldwin 5, Plum 0

Fox Chapel 4, Oakland Catholic 1

Shady Side Academy 5, Woodland Hills 0

Section 4

Chartiers Valley 4, Canon-McMillan 1

Mt. Lebanon 5, Montour 0

Class AA

Section 1

Mt. Pleasant 5, California 0

Section 2

Beaver 3, Quaker Valley 2

Blackhawk 5, Central Valley 0

Section 3

Derry 5, Springdale 0

Knoch 4, Ellis School 1

Valley 5, Indiana 0

Section 4

Winchester Thurston 5, Hopewell 0

Volleyball

Girls

Tuesday’s results

WPIAL

Class 4A

Section 1

Fox Chapel 3, Seneca Valley 0

North Allegheny 3, Shaler 1

Pine-Richland 3, Butler 2

Section 2

Baldwin 3, Peters Township 0

Bethel Park 3, Upper St. Clair 2

Canon-McMillan 3, Moon 2

Mt. Lebanon at Oakland Catholic (n)

Section 3

Latrobe 3, Connellsville 2

Hempfield 3, Penn-Trafford 1

Norwin 3, Plum 0

Class 3A

Section 1

Armstrong at Gateway (n)

Franklin Regional 3, McKeesport 0

Greensburg Salem 3, Woodland Hills 0

Kiski Area 3, Indiana 0

Section 2

Montour 3, Quaker Valley 0

South Fayette 3, Trinity 0

West Allegheny 3, Chartiers Valley 2

Section 3

Albert Gallatin 3, Yough 1

Belle Vernon 3, Ringgold 1

Laurel Highlands 3, Elizabeth Forward 2

Section 4

Central Valley 3, Mars 0

Hampton 3, New Castle 0

Knoch 3, Blackhawk 0

Class 2A

Section 1

Beaver at Ellwood City (n)

Beaver Falls at Neshannock (n)

Section 2

Chartiers-Houston 3, Freedom 2

North Catholic 3, South Park 0

OLSH 3, Avonworth 0

Section 3

Beth-Center at Southmoreland (n)

Charleroi at Brownsville (n)

Section 4

Keystone Oaks 3, South Allegheny 0

Seton LaSalle 3, Carlynton 0

Section 5

Burrell 3, East Allegheny 0

Derry 3, Deer Lakes 1

Valley at Apollo-Ridge (n)

Class A

Section 1

Beaver County Christian at Shenango (n)

Quigley Catholic at Union (n)

South Side Beaver at Rochester (n)

Western Beaver 3, Aliquippa 0

Section 2

Bentworth 3, Jefferson-Morgan 0

Carmichaels 3, California 1

Geibel 3, Mapletown 0

West Greene at Avella (n)

Section 3

Bishop Canevin 3, Cornell 0

Brentwood 3, Burgettstown 0

Fort Cherry 3, Sto-Rox 0

Section 4

Leechburg 3, Eden Christian 0

St. Joseph at Greensburg Central Catholic (n)

Trinity Christian 3, Springdale 0

Vincentian Academy at Riverview (n)

District 6

Heritage

Ligonier Valley 3, Purchase Line 1

Wednesday’s schedule

WPIAL

Nonsection

Central Valley at Bishop Canevin, 6 p.m.; Connellsville

at Laurel Highlands, 7:30 p.m.; Mohawk at Hopewell, 6

p.m.

District 6

Nonconference

Bishop McCort at Ligonier Valley, 7 p.m.

To report results, call 1-888-PIT-TRIB.

AP RADIO
Update hourly