BOYS PREP BASKETBALL

Tuscaloosa Academy 61, Lakeside School 35

1A Area 1=

Semifinals=

J.F. Shields 90, Fruitdale 54

McIntosh 48, Millry 47

1A Area 2=

Semifinals=

Florala 64, Kinston 50

Houston County 18, Pleasant Home 12

1A Area 3=

Semifinal=

Brantley 59, Red Level 39

Georgiana 92, Highland Home 67

1A Area 4=

Semifinals=

Linden 54, Sweet Water 45

Marengo 65, A.L. Johnson 57

1A Area 7=

Semifinals=

Talladega County Central 55, Victory Chr. 31

Winterboro 72, Alabama School for the Deaf 43

1A Area 8=

Semifinal=

Cornerstone Christian 93, Heritage Christian 68

Westminster School at Oak Mountain 43, Sumiton Christian 40

1A Area 9=

Semifinal=

Pickens County 73, Holy Spirit 70

South Lamar 100, Berry 35

1A Area 11=

Semifinals=

Appalachian 63, Ragland 48

Southeastern 63, Coosa Christian 58

1A Area 12=

Semifinals=

Marion County 58, Lynn 52

Meek 75, Addison 61

1A Area 15=

Semifinal=

Decatur Heritage 82, Whitesburg Christian 43

2A Area 1=

Semifinals=

Chickasaw 51, J.U. Blacksher 45

2A Area 2=

Semifinals=

Choctaw County 56, Washington County 49

Southern Choctaw 61, Leroy 39

2A Area 3=

Semifinals=

Cottonwood 70, Samson 67

2A Area 4=

Semifinals=

New Brockton 51, Zion Chapel 19

2A Area 8=

Semifinals=

LaFayette 74, Reeltown 47

Lanett 107, Horseshoe Bend 39

2A Area 9=

Semifinals=

Billingsley 49, Verbena 44

Thorsby 96, Fayetteville 36

2A Area 10=

Semifinals=

Ranburne 75, Woodland 34

2A Area 11=

Semifinals=

Altamont 67, Cleveland 56

Tarrant 85, West End-Walnut Grove 50

2A Area 13=

Semifinals=

Falkville 41, Cold Springs 40

Saint Bernard Prep 43, Winston County 31

2A Area 14=

Semifinals=

Red Bay 57, Lamar County 48

Sulligent 47, Phil Campbell 39

2A Area 15=

Semifinals=

Fyffe 53, Asbury 46

Section 73, Ider 57

2A Area 16=

Semifinals=

Mars Hill Bible 69, Sheffield 44

Tanner 78, Hatton 53

3A Area 1=

Semifinals=

Cottage Hill 44, Clarke County 35

Mobile Christian 50, Bayside Academy 38

3A Area 2=

Semifinals=

Flomaton 55, Excel 54

Hillcrest-Evergreen 87, T.R. Miller 49

3A Area 3=

Semifinals=

Geneva 68, Slocomb 54

Straughn 59, Opp 49

3A Area 4=

First Round=

Daleville 40, Wicksburg 39

3A Area 6=

Semifinals=

Central Coosa 69, B.B. Comer 40

Randolph County 57, Beulah 29

3A Area 7=

Finals=

Greene County 44, American Christian Academy 39

3A Area 9=

Semifinals=

Ohatchee 59, Walter Wellborn 33

3A Area 10=

Semifinals=

Glencoe 61, Pleasant Valley 57

3A Area 11=

Semifinals=

Holly Pond 79, Susan Moore 37

Locust Fork 59, J.B. Pennington 48

3A Area 12=

Semifinals=

Carbon Hill 68, Oakman 59

Hanceville 78, Vinemont 32

3A Area 14=

Semifinals=

Pisgah 70, Sylvania 59

Plainview 92, North Sand Mountain 57

3A Area 15=

Semifinals=

East Lawrence 76, Clements 64

Elkmont 44, West Morgan 43

3A Area 16=

Semifinals=

Colbert Heights 67, Lexington 61

Lauderdale County 81, Colbert County 54

4A Area 1=

Semifinals=

Thomasville 45, Satsuma 33

4A Area 4=

First Round=

Loveless 51, B. T. Washington Magnet 36

4A Area 5=

First Round=

Holtville 58, Elmore County 55

4A Area 6=

Semifinals=

Bibb County 75, West Blocton 57

Greensboro 71, Hale County 53

4A Area 7=

Semifinals=

Holt 80, Oak Grove 41

Sipsey Valley 58, Northside 56

4A Area 9=

Semifinals=

Oneonta 53, Ashville 37

4A Area 10=

Semifinals=

Good Hope 56, Dora 41

4A Area 11=

Semifinals=

Fayette County 51, Winfield 25

Haleyville 60, Hamilton 44

4A Area 13=

Semifinals=

Sardis 64, DAR 61

4A Area 14=

Semifinals=

Madison Academy 73, Madison County 58

Westminster Christian Academy 43, Randolph School 40

4A Area 15=

Semifinals=

Danville 62, Priceville 56

4A Area 16=

Semifinals=

Central-Florence 62, Wilson 46

Deshler 76, Rogers 47

5A Area 1=

Semifinals=

Faith Academy 98, Williamson 53

Vigor 73, St. Paul's 65, OT

5A Area 3=

Semifinals=

Eufaula 96, Headland 87

Rehobeth 73, Carroll-Ozark 67

5A Area 4=

Semifinals=

Greenville 54, Brewbaker Tech 53

5A Area 5=

Semifinals=

Beauregard 75, Valley 70

5A Area 6=

Semifinals=

Calera 100, Jemison 46

Dallas County 82, Marbury 60

5A Area 8=

Semifinals=

Briarwood Christian 79, Moody 56

Sylacauga 84, Shelby County 47

5A Area 10=

Semifinals=

Central - Clay County 71, Cleburne County 32

Talladega 85, Lincoln 60

5A Area 11=

Semifinals=

Mortimer Jordan 59, St. Clair County 35

Springville 53, Corner 47

5A Area 12=

Semifinals=

Fairview 74, West Point 64

Hayden 67, Curry 49

5A Area 14=

Semifinals=

Arab 54, Scottsboro 44

Guntersville 94, Crossville 40

5A Area 16=

Semifinals=

Brooks 68, Russellville 53

Lawrence County 56, East Limestone 47

6A Area 2=

First Round=

Gulf Shores 59, Robertsdale 42

6A Area 3=

Semifinals=

Northview 78, Dothan 75

6A Area 4=

Semifinals=

Sidney Lanier 64, Park Crossing 37

6A Area 5=

Semifinals=

Chilton County 57, Stanhope Elmore 38

6A Area 11=

Semifinals=

Carver-Birmingham 81, Jackson Olin 55

Minor 49, Jasper 38

6A Area 12=

Semifinals=

Center Point 33, Clay-Chalkville 29

Pinson Valley 86, Gardendale 46

6A Area 13=

Semifinals=

Southside-Gadsden 57, Pell City 38

6A Area 14=

Semifinals=

Albertville 64, Brewer 37

Cullman 76, Fort Payne 58

7A Area 2=

Semifinals=

McGill-Toolen 69, Foley 40

Murphy 61, Fairhope 58

7A Area 3=

Semifinals=

Jeff Davis 51, Enterprise 43

Lee-Montgomery 70, Prattville 45

GIRLS PREP BASKETBALL

1A Area 10=

Semifinal=

Sacred Heart 64, Donoho 40

Spring Garden 95, Jacksonville Christian 32

1A Area 13=

Semifinals=

Belgreen 76, Vina 52

Phillips-Bear Creek 88, Tharptown 42

1A Area 14=

Semifinal=

Cedar Bluff 59, Woodville 41

Skyline 72, Valley Head 33

1A Area 15=

Semifinal=

Decatur Heritage 62, Paint Rock Valley 23

Whitesburg Christian 40, Lindsay Lane Christian Academy 30

1A Area 16=

Semifinal=

Hubbard 59, Cherokee 23

1A Area 3=

Semifinal=

Brantley 56, Highland Home 31

Georgiana 64, Red Level 26

3A Area 7=

Final=

Gordo 40, Greene County 35

6A Area 15=

Semifinals=

Austin 68, Columbia 44

Hartselle 80, Decatur 33

6A Area 16=

Semifinals=

Hazel Green 89, Florence 30

7A Area 7=

Semifinals=

Grissom 51, Huntsville 31

Hewitt-Trussville 68, Gadsden 39

7A Area 8=

Semifinals=

Buckhorn 59, James Clemens 38

Sparkman 65, Bob Jones 40

1A Area 8=

First Round=

Jefferson Christian Academy 53, Heritage Christian 12

2A Area 12=

Semifinal=

Collinsville 69, Westbrook Christian 39

Sand Rock 91, Gaston 27

2A Area 1=

Semifinal =

Chickasaw 83, J.U. Blacksher 10

2A Area 4=

Semifinal =

Zion Chapel 25, New Brockton 24

2A Area 5=

Semifinal =

Abbeville 54, Barbour County 11

Ariton 43, G.W. Long 35

2A Area 6=

Semifinal =

Central-Hayneville 65, Goshen 42

Luverne 53, Calhoun 41

3A Area 3=

Semifinal =

Geneva 68, Opp 15

Straughn 52, Slocomb 48

3A Area 5=

Semifinal =

Montevallo 73, Southside-Selma 35

Montgomery Academy 67, Prattville Christian Academy 29

4A Area 12=

Semifinal =

Hokes Bluff 56, White Plains 29

4A Area 8=

Semifinal =

Handley 68, Munford 25

4A Area 9=

Semifinal =

Oneonta 50, Ashville 27

5A Area 11=

Semifinal =

Corner 31, Springville 25

Mortimer Jordan 56, St. Clair County 21

5A Area 13=

Semifinal =

Alexandria 49, Etowah 32

Boaz 43, Douglas 36

5A Area 1=

Semifinal =

Faith Academy 71, Williamson 14

St. Paul's 36, Vigor 30

5A Area 2=

Semifinal =

Wilcox Central 42, Citronelle 28

5A Area 3=

Semifinal =

Eufaula 103, Rehobeth 36

Headland 46, Carroll-Ozark 41

5A Area 4=

Semifinal =

Greenville 32, Brewbaker Tech 31

5A Area 5=

Semifinal =

Valley 44, Beauregard 18

5A Area 9=

Semifinal =

Pleasant Grove 71, Fairfield 57

Wenonah 83, Woodlawn 22

6A Area 10=

Semifinal =

Homewood 51, Shades Valley 41

Ramsay 61, Parker 11

6A Area 1=

Semifinal =

Blount 57, B.C. Rain 42

LeFlore 70, Saraland 13

6A Area 6=

First Round=

Athens 56, Muscle Shoals 46

6A Area 7=

Semifinal =

Hillcrest 69, Northridge 21

Paul Bryant 53, Brookwood 39

6A Area 9=

Semifinal =

Hueytown 64, Bessemer City 51

McAdory 56, John Carroll Catholic 30

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/