AP NEWS

Wednesday’s Scores

January 17, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Bethalto Civic Memorial 57, Mt. Zion 42

Blue Island Eisenhower 58, Chicago (Christ the King) 38

Burlington Central 73, Elgin 51

Chester 52, Cobden 45

Chicago (Austin) 87, Kelvyn Park 25

Chicago (Jones) 72, Collins Academy 58

Chicago (Lane) 64, Chicago (Crane Medical Prep) 48

Chicago (Ogden International) 63, Manley 38

Chicago Academy 102, Chicago Roosevelt 29

Chicago Little Village 68, Spry Community 21

Chicago North Grand 86, Chicago (ASPIRA B&F) 45

Chicago Sullivan 73, Rickover Naval 32

Clemente 70, Chicago (Legal Prep Charter) 41

Clifton Central 49, Beecher 33

Dakota 61, Pecatonica 57

DeKalb 57, Yorkville 31

Greenville 52, Litchfield 47

Hillsboro 51, Metro-East Lutheran 48

Hononegah 50, Belvidere North 30

Juarez 59, Chicago (Urban Prep Charter/West) 52

Kirkwood, Mo. 58, O’Fallon 40

Lake View 48, Von Steuben 47

Latin 69, Morgan Park Academy 34

Lena-Winslow 48, East Dubuque 47

Milledgeville 63, Ashton-Franklin Center 50

Mt. Sterling (Brown County) 70, Carrollton 65, OT

N. Vermillion, Ind. 77, Danville Schlarman 45

Northside Prep 39, Payton 38

Orr 66, North Lawndale 61

Proviso East 55, Thornton Fractional South 36

ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 58, Galva 57

River Ridge 81, West Carroll 49

Rockford Auburn 72, Belvidere 46

Rockford Boylan 63, Machesney Park Harlem 54

Rockford East 67, Rockford Guilford 62

Rockford Jefferson 54, Freeport 49

Schurz 62, Foreman 53

Senn 99, Chicago (C. Math and Science Charter) 57

Steinmetz 71, Chicago (Disney II) 39

Stevenson 50, Gurnee Warren 38

Taft 61, Chicago (Marine Military Academy) 24

Taylorville 61, Roxana 25

Thornwood 65, Crete-Monee 35

Valmeyer 70, Saxony Lutheran, Mo. 47

Walther Christian Academy 65, CICS-Northtown 54

Waubonsie Valley 53, Johnsburg 46

Westinghouse 64, Wells 47

Wheeling 82, Round Lake 61

Whitney Young 103, Chicago Uplift 100, OT

Belleville East Tournament=

Chaminade, Mo. 81, Belleville (Althoff Catholic) 76, OT

Soldan International, Mo. 72, Belleville East 63

Benton Tournament=

Benton 42, Sesser-Valier 38

Mounds Meridian 75, Carlyle 67

Pinckneyville 55, Hamilton County 24

Carmi-White Tournament=

Carmi White County 60, Mt. Vernon (Posey), Ind. 55

Edwards County 63, Harrisburg 51

Fairfield 66, Mt. Carmel 53

Egyptian Tournament=

Johnston City 69, Tamms (Egyptian) 57

Zeigler-Royalton 65, Shawnee 47

Hancock County Tournament=

Augusta Southeastern 55, Illini West (Carthage) 40

West Hancock 51, Keokuk, Iowa 47

Jersey Tournament=

Collinsville 70, Jerseyville Jersey 32

Highland 45, Edwardsville 43

Lake Zurich MLK Tournament=

Carmel 55, Mundelein 50

Midland Trail Tournament=

Centralia Christ Our Rock 85, Grayville 46

Wayne City 47, Cisne 35

Morrisonville Tournament=

Nokomis 47, Carlinville 21

Vandalia 73, Raymond Lincolnwood 59

Nashville Tournament=

Breese Mater Dei 64, Granite City 54

Nashville 60, Brentwood, Mo. 25

National Trail Conference Tournament=

Neoga 62, Farina South Central 27

Salem Tournament=

East St. Louis 76, Triad 43

Effingham 60, Mount Vernon 55

Sparta Tournament=

Alton Marquette 70, Trico 32

Freeburg 60, Sparta 56

Steeleville 47, Red Bud 25

Springfield Tournament=

Springfield 52, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 45

Springfield Southeast 59, Springfield Lanphier 37

West Frankfort Tournament=

Herrin 61, Anna-Jonesboro 29

Marion 67, Cairo 54

West Frankfort 61, Carterville 53

Winchester Tournament=

Camp Point Central 56, Calhoun 49

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Edwardsville vs. Pittsfield, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Astoria (Table Grove VIT) 49, Farmington 23

Auburn 46, Williamsville 43

Brooks Academy 46, Bogan 45

Buffalo Tri-City 45, Riverton 26

Charleston 68, Champaign St. Thomas More 13

Chicago ( SSICP) 43, Chicago (Solorio Academy) 31

Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) 42, Air Force Academy 27

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 33, DuSable 23

Chicago Vocational 43, Harlan 16

Cissna Park 44, Gilman Iroquois West 32

Corliss 38, Fenger 29

Danville Schlarman 80, Champaign Central 40

Decatur St. Teresa 51, Mt. Zion 50

Downers North 36, Hinsdale Central 16

Downs Tri-Valley 59, Cullom Tri-Point 52

Dundee-Crown 53, Prairie Ridge 27

Dwight 51, St. Anne 20

East Alton-Wood River 52, Metro-East Lutheran 34

Edwardsville 59, St. Joseph’s Academy, Mo. 35

Evergreen Park 57, Universal 19

Granite City 40, Madison 25

Grayslake Central 36, Grayslake North 27

Harper 44, Chicago Washington 43

Hoffman Estates 52, Addison Trail 28

Hubbard 51, Chicago (Amandla Charter) 33

Julian 30, Bowen 22

Kelly 23, Chicago Instituto Health Sciences Career Academy 13

Kenwood 63, Phillips 43

Knoxville 54, Bushnell (B.-Prairie City) 33

Lakes Community 55, North Chicago 19

Latin 60, Morgan Park Academy 39

Marist 69, Joliet Catholic 33

McHenry 47, Algonquin (Jacobs) 42

Nazareth 59, Woodstock Marian 25

Niles West 48, Mundelein 33

Okaw Valley 46, Cerro Gordo-Bement Coop 31

Payton 52, Chicago North Grand 26

Pekin 47, Illinois Valley Central 23

Providence-St. Mel 60, Chicago Our Lady of Tepeyac 17

Stagg 59, Lockport 55

Watseka (coop) 63, Clifton Central 27

Wauconda 69, Grant 53

Auburn/Sangamon County Tournament=

Pleasant Plains 45, Athens 32

Camp Point/Southeastern Tournament=

Championship=

Quincy 50, Camp Point Central 42

Collinsville Tournament=

Collinsville 63, Hazelwood West, Mo. 35

Greenville 68, DeSoto, Mo. 23

Effingham Tournament=

Bloomington 38, Centralia 32

Eldorado Tournament=

Benton 45, Goreville 37

Elgin City Tournament=

St. Edward 50, Larkin 36

Westminster Christian 41, Harvest Christian Academy 28

Highland Tournament=

Belleville (Althoff Catholic) 53, Salem 45

Bethalto Civic Memorial 46, Nashville 18

O’Fallon 56, Teutopolis 47

Taylorville 56, Okawville 49

LIC Tournament=

Lawrenceville 54, Robinson 27

Newton 49, Red Hill 40

Lincoln Trail Conference Tournament=

Aledo (Mercer County) 39, Stark County 34

Annawan 47, Princeville 42

Biggsville West Central 49, Monmouth United 40

Woodhull-AlWood (Ridgewood) 49, Wethersfield 28

Little Okaw Valley Conference Tournament=

Villa Grove-Heritage Coop 64, Oblong 44

LOVC Tournament=

Tri-County 65, Martinsville 15

Macoupin County Tournament=

Carlinville 49, Gillespie 40

Staunton 59, Piasa Southwestern 39

National Trail Conference Tournament=

Altamont 61, Dieterich 11

Neoga 54, Farina South Central 45

North Clay 50, Brownstown - St. Elmo 45

North Greene Tournament=

Championship=

Biggsville West Central 67, Concord (Triopia) 66, OT

Fifth=

Franklin (South County) 41, Greenfield-Northwestern 36

Seventh=

Western-Payson Seymour 58, Brussels 32

Tri-County Tournament=

Roanoke-Benson 60, DePue 18

Vermilion County Tournament=

Armstrong 46, Georgetown-Ridge Farm 17

Bismarck-Henning 31, Catlin (Salt Fork) 25

Fithian Oakwood 48, Westville 18

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly