AP NEWS
Related topics

Saturday’s Scores

December 30, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

E. Noble 51, Warsaw 34

Eastside 57, Heritage 56

Ev. Bosse 71, Indpls N. Central 66, OT

Ev. Reitz 92, N. Knox 35

Franklin Co. 42, Oldenburg 38

Hamilton 52, Garrett 48

Indpls Ben Davis 52, Indpls Manual 39

Indpls Brebeuf 66, Gary West 52

Jasper 58, Ev. North 51

Muncie Central 65, Jay Co. 53

Pioneer 62, Rochester 40

Plainfield 70, McCutcheon 45

South Side, Pa. 48, Wheeler 47

Southern Wells 58, Cowan 42

Southport 59, Bloomington North 44

Wapahani 62, Blue River 48

Bi County Tournament=

Championship=

Seeger 57, Covington 40

Third Place=

Fountain Central 68, Attica 38

Clinton Central Tournament=

Championship=

Clinton Prairie 51, Clinton Central 34

Third Place=

Carroll (Flora) 43, Tri-Central 37

Delphi Tournament=

Championship=

Rossville 54, Delphi 46

Third Place=

N. Montgomery 55, N. Newton 44

Hall of Fame Tournament=

Championship=

Warren Central 52, Center Grove 50

First Round=

Center Grove 48, Westview 43

Warren Central 59, Valparaiso 55

Third Place=

Valparaiso 58, Westview 55

Highland Tournament=

Fifth Place=

Lake Central 60, Hammond Gavit 34

Seventh Place=

Hammond Morton 57, Whiting 55

Third Place=

S. Bend Washington 56, Highland 49

Hoosier Gym Tournament=

Championship=

Kankakee Valley 69, Lake Station 68

Fifth Place=

South Side, Pa. 48, Wheeler 47

Third Place=

Hobart 56, Eastern (Greentown) 55

Huntington North Classic=

Huntington North 61, Merrillville 51

New Haven 82, Lowell 55

Lawrence North Tournament=

Championship=

Lawrence North 74, Indpls Attucks 53

First Round=

Indpls Attucks 74, Indpls Metro 64

Lawrence North 75, Indpls Shortridge 49

Lawrenceburg Tournament=

Championship=

Benton Central 60, Union Co. 40

Fifth Place=

Western 73, Centerville 48

Third Place=

Triton Central 73, Lawrenceburg 62

Lebanon Tournament=

Championship=

Fishers 54, Indpls Perry Meridian 44

Consolation=

Gary 21st Century 105, Indpls Herron 46

Michigan City Marquette 76, Greenfield 65

Fifth Place=

Gary 21st Century 83, Michigan City Marquette 56

Semifinal=

Fishers 65, Kokomo 57

Indpls Perry Meridian 45, Lebanon 25

Seventh Place=

Greenfield 73, Indpls Herron 52

Third Place=

Kokomo 48, Lebanon 36

Martinsville Tournament=

First Round=

Castle 64, Mt. Vernon (Fortville) 55

Martinsville 64, Franklin Central 60

Monrovia Tournament=

Fifth Place=

Brown Co. 53, Indpls Scecina 46

Seventh Place=

Eastern (Greene) 77, Southwestern (Shelby) 73, OT

Third Place=

N. Putnam 51, S. Putnam 39

North Davies Tournament=

Third Place=

N. Daviess 61, Clay City 40

North Daviess Tournament=

Championship=

Ft. Wayne Blackhawk 76, Barr-Reeve 68, OT

Fifth Place=

S. Knox 43, Brownstown 40, OT

Seventh Place=

Loogootee 54, Pike Central 38

Park Tudor Tournament=

Championship=

Indpls Howe 76, Indpls Park Tudor 61

First Round=

Indpls Howe 72, LaVille 59

Indpls Park Tudor 59, Hammond Clark 20

Third Place=

LaVille 71, Hammond Clark 18

Perry-Spencer Tournament=

Championship=

Heritage Hills 56, Tell City 34

Fifth Place=

S. Spencer 59, Corydon 47

Seventh Place=

Crawford Co. 61, Boonville 52

Third Place=

N. Harrison 71, Perry Central 52

Rich South Tournament=

Eleventh Place=

Bowman Academy 59, Rich Central, Ill. 58

Ninth Place=

Hammond 54, Chicago Vocational, Ill. 45

Thirteenth Place=

Michigan City 51, Chicago (Noble Street/Butler), Ill. 50

Richmond Tournament=

Championship=

Zionsville 80, Indpls Cathedral 78, 2OT

Consolation=

Connersville 63, Seton Catholic 46

Greensburg 73, Portage 63

Fifth Place=

Connersville 61, Greensburg 50

Semifinal=

Indpls Cathedral 78, Richmond 52

Zionsville 63, Bloomington South 62

Zionsville 63, Bloomington South 62, OT

Seventh Place=

Portage 62, Seton Catholic 60

Third Place=

Bloomington South 64, Richmond 58

Thirteenth Place=

Franklin 57, S. Bend Adams 29

Silver Creek=

Championship=

Silver Creek 70, Providence 27

Third Place=

Charlestown 48, Clarksville 43

South Ripley Tournament=

Fifth Place=

Indpls Chatard 54, Northeastern 52, OT

Seventh Place=

S. Ripley 47, Rock Creek Academy 42

Vincennes Lincoln Tournament=

Consolation=

Borden 59, Milan 56

Fifth Place=

Central Christian 72, Borden 43

Semifinal=

Central Christian 53, Ev. Day 46

Guerin Catholic 69, Ev. Harrison 65

University 44, Vincennes 32

Seventh Place=

Ev. Day 57, Milan 54

Wabash County Tournament=

Championship=

Wabash 57, Southwood 54

Third Place=

Manchester 65, Northfield 56, OT

Wabash Valley Tournament=

Championship=

Terre Haute North 66, Linton 36

Seventh Place=

Casey-Westfield, Ill. 41, Owen Valley 40

Third Place=

Sullivan 73, Terre Haute South 58

West Central Tournament=

Championship=

Argos 46, Winamac 38

Third Place=

W. Central 72, S. Central (Union Mills) 61

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bellmont 57, Bluffton 41

Blackford 57, Muncie Central 40

Dubois 38, Boonville 29

Eastern Hancock 56, Greenwood 53

Indpls Ritter 43, Beech Grove 41

Indpls Ritter 43, Beech Grove 41

Jasper 61, Ev. Harrison 46

Jay Co. 39, Ft. Recovery, Ohio 34

Lawrence Central 91, Indpls Attucks 15

Linton 59, Ev. Reitz 26

Michigan City 62, Highland 41

Morgan Twp. 56, Boone Grove 36

N. Judson 59, Culver 12

Penn 53, Carmel 52

Russellville, Ky. 56, Cannelton 26

S. Dearborn 43, Cascade 40

S. Spencer 52, Hancock Co., Ky. 35

Washington 60, Southridge 37

Bi County Tournament=

Championship=

Seeger 38, Covington 22

Third Place=

Attica 58, Fountain Central 32

Bismarck-Henning Tournament=

Championship=

Benton Central 57, Bismarck-Henning, Ill. 37

Fifth Place=

Westville, Ill. 44, S. Vermillion 42

Ninth Place=

Fisher, Ill. 45, Washington Catholic 23

Third Place=

N. Vermillion 56, Villa Grove/Heritage, Ill. 29

Blue Chip-SWIAC Classic=

Barr-Reeve 34, Shakamak 23

Barr-Reeve 35, White River Valley 27

Loogootee 51, Shakamak 38

Loogootee 51, White River Valley 48

Delphi Tournament=

Championship=

N. Newton 53, Delphi 39

Third Place=

N. Montgomery 45, Rossville 35

East Central Tournament=

Championship=

Dixie Heights, Ky. 35, E. Central 34

Ffith Place=

Monroe Central 42, Salem 35

Semifinal=

Dixie Heights, Ky. 60, Fishers 49

E. Central 39, Seymour 30

Seventh Place=

N. Harrison 80, Shelbyville 30

Third Place=

Seymour 56, Fishers 52

Eastern Greene Tournament=

Brownstown 42, S. Knox 30

Cloverdale 59, Clay City 26

Edgewood 63, Riverton Parke 55

Forest Park 53, N. Daviess 12

Owen Valley 51, Paoli 41

Trinity Lutheran 50, Eastern (Greene) 36

Championship=

Cloverdale 45, Trinity Lutheran 43

Eleventh Place=

N. Daviess 39, Riverton Parke 37

Fifth Place=

Owen Valley 46, Brownstown 43

Ninth Place=

Forest Park 51, Edgewood 40

Seventh Place=

S. Knox 49, Paoli 43

Third Place=

Eastern (Greene) 46, Clay City 31

Edinburgh Tournament=

Championship=

Jac-Cen-Del 54, Edinburgh 37

Fifth Place=

Orleans 39, Hagerstown 38

Seventh Place=

S. Decatur 45, Indpls Lutheran 41

Third Place=

Southwestern (Shelby) 40, New Washington 32

Franklin Tournament=

Championship=

Franklin 50, Greenfield 29

First Round=

Franklin 56, Terre Haute North 40

Greenfield 58, Batesville 35

Third Place=

Batesville 53, Terre Haute North 43

Goshen Tournament=

Goshen 38, Lighthouse CPA 24

Goshen 43, DeKalb 21

Lighthouse CPA 36, DeKalb 31

Grant 4 Tournament=

Championship=

Oak Hill 58, Mississinewa 33

First Round=

Mississinewa 65, Madison-Grant 12

Oak Hill 47, Eastbrook 26

Third Place=

Eastbrook 47, Madison-Grant 30

Greenwood Christian Classic=

Indpls Park Tudor 59, Greenwood Christian 56

Hammon Noll Tournament=

Championship=

Hammond Noll 55, Centerville, Ohio 54

Fifth Place=

S. Bend St. Joseph’s 66, Gary West 52

Third Place=

Chicago Marshall, Ill. 57, Winchester 41

Mishawaka Marian Tournament=

Championship=

Mishawaka Marian 68, LaPorte 29

Fifth Place=

Munster 36, Mishawaka 27

Seventh Place=

Winamac 40, S. Bend Adams 20

Third Place=

McCutcheon 44, Lake Central 39

North Central Classic=

Hamilton Southeastern 55, Indpls N. Central 44

Springboro, Ohio 67, New Albany 37

Northridge Tournament=

Championship=

NorthWood 57, Northridge 49

Fifth Place=

Andrean 48, Merrillville 42

Pool A=

Northridge 60, E. Noble 16

Portage 52, Andrean 38

Pool B=

Columbia City 45, Rushville 30

NorthWood 64, Merrillville 39

Seventh Place=

Rushville 57, E. Noble 26

Plainfield Tournament=

Championship=

Michigan City Marquette 44, Plainfield 36

First Round=

Michigan City Marquette 42, Indpls Roncalli 36

Plainfield 39, Floyd Central 27

Third Place=

Indpls Roncalli 44, Floyd Central 36

South Adams Classic=

Delta 43, Eastside 40

S. Adams 43, Eastside 40, OT

S. Adams 44, Delta 33

South Bend Washington Classic=

Elkhart Memorial 57, S. Bend Washington 51

Elkhart Memorial 84, S. Bend Career Academy 12

Southwestern Tournament=

Championship=

Scottsburg 58, Lawrenceburg 47

Fifth Place=

Madison 43, Switzerland Co. 35

Semifinal=

Lawrenceburg 59, Charlestown 49

Scottsburg 79, Connersville 52

Seventh Place=

Southwestern (Hanover) 53, Madison Shawe 39

Third Place=

Charlestown 43, Connersville 32

Summit Conf. Tournament=

Championship=

Homestead 43, Ft. Wayne South 30

Semifinal=

Ft. Wayne South 47, Ft. Wayne Concordia 42

Homestead 75, Carroll (Ft. Wayne) 45

Tipton Tournament=

Championship=

Jennings Co. 56, Richmond 55

Fifth Place=

Tri-Central 56, Reavis, Ill. 42

Third Place=

Tipton 57, Guerin Catholic 36

Union City Tournament=

Championship=

Union City 63, Morristown 51

Fifth Place=

Northeastern 60, Liberty Christian 29

Semifinal=

Morristown 44, Adams Central 43

Union City 60, Blue River 58, OT

Seventh Place=

Cowan 50, Indpls Howe 27

Third Place=

Adams Central 64, Blue River 33

Wabash County Tournament=

Championship=

Northfield 61, Manchester 46

Third Place=

Southwood 39, Wabash 27

Warsaw Tournament=

Championship=

Indpls Perry Meridian 58, Warsaw 52

First Round=

Huntington North 45, Warsaw 35

Indpls Perry Meridian 53, Chesterton 35

Wawasee Classic=

Norwell 70, Plymouth 55

Norwell 79, Wawasee 49

Plymouth 47, Indpls Brebeuf 9

Wawasee 45, Indpls Brebeuf 29

West Noble Classic=

Concord 57, Lakeland 51, OT

Tippecanoe Valley 42, W. Noble 36

Tippecanoe Valley 47, Lakeland 46

W. Noble 48, Concord 45

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly