AP NEWS

Michigan AP Division 1-2 Football All-State List

December 6, 2018

The 2018 Division 1-2 Associated Press All-State football team, selected by a panel of 11 Michigan sports writers:

___

PLAYER OF THE YEAR

Tommy Schuster, Clinton Township Chippewa Valley, Sr.

FIRST-TEAM ALL-STATE

QUARTERBACKS

Caden Broersma, Muskegon Mona Shores, Jr.

Tommy Schuster, Clinton Township Chippewa Valley, Sr.

RUNNING BACKS

Jaren Mangham, Detroit Cass Tech, Sr.

Steven Walker, Canton, Sr.

Tyler Amos, Portage Northern, Jr.

Kionte Blakely, East Kentwood, Sr.

WIDE RECEIVERS

Julian Barnett, Belleville, Sr.

James Gilbert, Muskegon Mona Shores, Sr.

Tre Mosley, West Bloomfield, Sr.

David Ellis, Clinton Township Chippewa Valley, Sr.

LINEMEN

Devontae Dobbs, Belleville, Sr.

Damon Payne, Belleville, So.

Darius Robinson, Canton, Sr.

Justin Rogers, Oak Park, Jr.

Rocco Spindler, Clarkston, So.

Logan Brown, East Kentwood, Sr.

Mazi Smith, East Kentwood, Sr.

Braiden MacGregor, Port Huron Northern, Jr.

LINEBACKERS

Lance Dixon, West Bloomfield, Sr.

Cornell Wheeler, West Bloomfield, Jr.

Jacob Dobbs, Warren De La Salle, Sr.

Marcel Lewis, Clinton Township Chippewa Valley, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Kyron McKinnie-Harper, Detroit Cass Tech, Sr.

Andre Seldon, Belleville, Jr.

Joshua DeBerry, Warren De La Salle, Sr.

SPECIALIST

Christian Gordon, Midland, Sr.

KICKER

Tristan Mattson, Clarkston, Sr.

PUNTER

Connor Blake, Grand Ledge, Jr.

COACH

Phil Jacobs, Dexter

___

SECOND-TEAM ALL-STATE (nominees receiving two or more votes from the voting panel)

QUARTERBACKS

Christian Dhue-Reid, Belleville, So.

RUNNING BACKS

Abraham Jaafar, Dearborn Fordson, Sr.

Damonte McCurdy, Birmingham Groves, Sr.

Christian Brown, Temperance Bedford, Jr.

Exziar Edwards, Jackson, Sr.

WIDE RECEIVERS

Abdur Rahmann Yaseen, Walled Lake Western, Jr.

Antwan Ficklen, Dexter, Jr.

LINEMEN

Tate Mackenzie, Ypsilanti Lincoln, Jr.

Dondi Price, Oak Park, Jr.

Spencer Brown, Walled Lake Western, Sr.

Carson Currie, Lapeer, Sr.

Danny Motowski, Warren De La Sallle, Sr.

LINEBACKERS

Hayes Brooks, Monroe, Sr.

Phoenix Dickson, Lapeer, Jr.

DEFENSIVE BACKS

Enzo Jennings, Oak Park, Jr.

Tate Hallock, Grand Rapids Forest Hills Central, Sr.

SPECIALIST

Sincer’e Dent, Muskegon Mona Shores, Sr.

KICKER

None

PUNTER

Tylor McCoon, Traverse City Central, So.

COACH

None

HONORABLE MENTION

QUARTERBACKS

Will Jontz, Brighton; Colin Parachek, Dexter; Anthony Romphf, Southfield A&T; Dwan Mathis, Oak Park; Sam Johnson, Walled Lake Western; Kyle Nott, Jenison; Isaac Van Dyke, West Ottawa; Dustin Fletcher, Flint Carman-Ainsworth; Cannon Hall, Davison; Tobin Schwannecke, Traverse City Central; RaeQuan Beal, Detroit Renaissance; Shane Astrike, Midland Dow.

RUNNING BACKS

Lew Nichols, Detroit Cass Tech; Phillip Stewart, Oak Park; Brendan Munday, Saline; Trevon Davis, Ypsilanti Lincoln; Jared Banks, Monroe; Caleb Bronkema, Caledonia; Max Murphy, Swartz Creek; Logan Guthrie, Alpena; Theo Ellis, Port Huron Northern; Robbie Tracy, White Lake-Lakeland.

WIDE RECEIVERS

Brandon Murphy, Saline; Nathan Eades, Howell; Trey Searles, Traverse City Central.

LINEMEN

Jalen Hunt, Belleville; James Ester, Cass Tech; Garrett Dellinger, Clarkston; Devin Baldwin, Southfield A&T; Brad Wisniewski, Saline; Brock Jordan, Okemos; Ty Potter, Hudsonville; Connor Krauss, Grandville; Isaac Miller, West Ottawa; Cade Klimczak. Rockford; Will Sollie, Lapeer; Justin Schlaack, Swartz Creek; Damond Duncan, St. Clair Shores Lakeview; Jack Sherwin, Traverse City Central; Max Longman, Portage Central; Jack Haverdink, Portage Northern; Devond Dobbins, Kalamazoo Central; Maurice Powell, Port Huron Northern; Sam Hine, Midland; Kyle Arnoldi, Walled Lake Northern; Max Saylor, Birmingham Brother Rice; Jacob Edelman, Birmingham Groves; Lucas Hendershot, Detroit Catholic Central; Cole Mitchell, Rochester Adams; Cam White, Midland.

LINEBACKERS

Devin Nicholson, Cass Tech; Miles Dearing, Grosse Pointe South; Dayone Smith, Detroit Western; Rusheon Bash, Wyoming; Micah Cretsinger, Jackson; Cole Riddle, Brighton; Jacob Wahlberg, Muskegon Mona Shores; Leonard Henry, Grand Blanc; Logan Pasco, Davison; Odin Soffredine, Traverse City West; Xavier Davis, Kalamazoo Central; Michael Fletcher, Flint Carman-Ainsworth.

DEFENSIVE BACKS

Jalen Graham, Cass Tech; Avery Grenier, Livonia Churchill; Scott Rosati, Grosse Pointe South; Khalil Dawsey, Birmingham Groves; Josh Luther, Clarkston; Ray Russo, Jenison; Anthony Tyus, Portage Northern.

SPECIALIST

Aaron West, Grand Ledge; Robert Army, Detroit Renaissance; Nick Sierocki, Midland Dow; MJ Griffin, Saline.

KICKER

John Castillo, Wyandotte

PUNTER

None

COACH

Eric Methner, Midland; Matt Koziak, Muskegon Mona Shores; Brian Lemons, Brighton; Jeff Henson, South Lyon; Kurt Richardson, Clarkston; Jim DeWald, Birmingham Seaholm.

AP RADIO
Update hourly