AP NEWS

Basketball: Thursday’s high school results

December 28, 2018

Boys basketball

Thursday’s Results

Whataburger Classic

Wagner 65, Dallas Jesuit 62

Wagner: J. Phillips 19, J. Jackson 12, D. Hendrix 8, J. Jackson 7, B. Bigley 6, E. Fernandez 6, I. Kennedy 3, K. Thornton 2, J. Cobbs 2.

Halftime: Wagner 35, Dallas Jesuit 29

Hays CISD Tournament

East Central 112, Austin Crockett 49

East Central: J. Ochoa 25, V. Roper 19, D. Chase 18, A. Garza 8, A. Bryant-Kelley 8, D. Rosemond 6, C. George Jr. 6, D. Mendez 6, A. Jimenez 5, S. Mitchell 4, C. Oglesby 3, A. Trainer 2, T. Hubbard 2.

Halftime: East Central 64, Austin Crockett 19

Antonian 96, Bastrop Cedar Creek 52

Antonian: J. Reyna 29, G. Ramos 14, B. Armstrong 12, R. Ledesma 10, D. Grant 8, J. Lozano 8, C. Felix 7, T. Martinez 6, P. Donathen 2.

Halftime: Antonian 52, Bastrop Cedar Creek 27

Veterans Memorial 55, Austin Travis 54

Veterans Memorial: K. Smith 15, A. Frederick 13, I. Daniel 12, A. Cantu 9, L. Mendoza 4, E. Green 2.

Halftime: Austin Travis 28, Veterans Memorial 24

NB Canyon 70, Austin Akins 59

NB Canyon: J. Rainey 22, C. Willis 22, D. Galdos 8, J. Malone 7, I. McHenry 5, Z. Perez 2, H. Gonzalez 2, T. Solbrig 2.

Halftime: Austin Akins 41, NB Canyon 34

East Central 75, Austin St. Andrew’s 47

East Central: D. Chase 13, J. Ochoa 13, T. Hubbard 12, D. Rosemond 8, V. Roper 7, A. Garza 5, A. Trainer 4, A. Jimenez 4, A. Bryant-Kelley 4, C. George Jr. 2, D. Mendez 2, S. Mitchell 1.

Halftime: East Central 41, Austin St. Andrew’s 23

Hays 55, Veterans Memorial 41

Veterans Memorial: A. Frederick 16, I. Daniel 6, K. Smith 5, J. Richardson 4, A. Cantu 4, E. Green 4, J. Bonds 2.

Halftime: Hays 26, Veterans Memorial 18

Antonian 78, RR Stony Point 62

Antonian: G. Ramos 24, J. Reyna 16, B. Armstrong 12, D. Grant 11, R. Ledesma 8, C. Felix 3, J. Lozano 2, T. Martinez 2.

Halftime: Antonian 42, RR Stony Point 24

Fredericksburg Tournament

Granbury 49, Fredericksburg 39

Huffman Hargrave 63, Canyon Lake 39

Fredericksburg 59, Graham 56

Orange Little Cypress-Mauriceville 55, Canyon Lake 51

Dripping Springs 62, Midlothian Heritage 51

Hidalgo 69, Austin St. Dominic Savio 59

Little Cypress Mauriceville 55, Cleburne 60

Cleburne 54, Hidalgo 65

Midlothian Heritage 50, Huffman Hargrave 70

Dripping Springs 38, Granbury 36

Graham 76, Austin St. Dominic Savio 66

Boerne ISD Tournament

SA Christian 59, Seguin 47

SA Christian: J. Nicoll 24, P. DeLeon 19, B. Richard 8, E. Joergenson 4, C. Durham 4.

Halftime: SA Christian 33, Seguin 20

Boerne Champion 75, Pleasanton 37

Pleasanton: D. Hobbs 13, K. Parks 9, S. Arguijo 5, C. Wiechring 4, C. Maxwell 3, R. Guerrero 2, G. Robles 1.

Boerne Champion: N. Ghavidel 18, M. Renfro 15, P. Delay 12, H. Darling 12, G. Gross 8, R. Higgins 8, S. Moreno 2.

Halftime: Boerne Champion 42, Pleasanton 16

Floresville 57, Boerne 56

Floresville: D. Davila 12, W. Hopkins 11, C. Hernandez 11, D. Finegan 8, D. Travieso 7, D. Mayberry 5, A. Morales 2, S. Williams 1.

Boerne: M. Kory 21, H. Isenhart 12, B. Mackay 12, C. Hillman 5, J. Warden 4, L. Whidbee 2.

Halftime: Floresville 28, Boerne 28

Central Catholic 53, CC Ray 36

La Vernia 67, St. Anthony 45

St. Anthony: D. Gonzalez 14, P. Martin 9, J. Medina 9, B. Hernandez 8, D. Hernandez 3, A. Castillo 2.

La Vernia: G. Sims 17, N. Wiatrek 16, D. Bennett 11, T. Ross 8, T. Osuna 4, D. Miller 4, K. Collins 3, N. Henkes 2, N. Schrader 1, Ratcliff 1.

Halftime: La Vernia 33, St. Anthony 18

Del Rio 83, Navarro 41

SA Christian 44, Pleasanton 35

Floresville 72, Seguin 68

Floresville: D. Davila 25, W. Hopkins 20, D. Finegan 8, A. Morales 6, D. Mayberry 4, S. Williams 4, D. Travieso 2, C. Hernandez 2.

Seguin: J. Vela 20, V. Schlogel 14, E. Head 12, T. Silas 10, M. Doege 6, C. James 4, R. Acuna 2.

Halftime: Floresville 31, Seguin 25

Boerne Champion 80, Del Rio 42

Boerne Champion: N. Ghavidel 23, P. Delay 14, H. Darling 12, G. Gross 10, S. Moreno 8, R. Higgins 7, M. Renfro 3, G. Giddens 3.

Halftime: Boerne Champion 46, Del Rio 21

CC Ray 87, Navarro 55

Navarro: T. Holder 19, H. Kimble 10, O. Ortiz 9, B. Butler 7, W. Tate 4, K. Pugh 2.

Halftime: CC Ray 43, Navarro 26

Boerne 49, St. Anthony 38

Boerne: B. Mackay 13, H. Isenhart 11, M. Kory 10, L. Whidbee 8, C. Hillman 5, J. Warden 2.

St. Anthony: J. Medina 11, D. Fernandez 7, D. Gonzalez 6, Sustita 5, P. Martin 4, C. Jusender 2, B. Hernandez 2, C. Casraez 1.

Halftime: St. Anthony 27, Boerne 21

Randolph Tournament

Lutheran 78, Crystal City 63

Randolph 94, Blanco 48

Randolph 82, Lutheran 50

Crystal City 76, Cotulla 69

Blanco 68, Cotulla 61

Comfort Tournament

Comfort 76, Bandera 56

Bandera: G. Winkler 14, B. Jackson 12, T. Moore 10, Z. Neff 9, B. Wheeler 7, L. Jackson 4.

Halftime: Comfort 38, Bandera 22

Brazoswood Holiday Classic

New Braunfels 55, Klein Collins 42

Girls basketball

Boerne ISD Tournament

Boerne Champion 57, NB Canyon 47

Boerne Champion: K. Drawdy 16, H. Barraza 13, C. Moon 9, M. Herrera 9, P. Hammond 3, K. Flugence 3, F. Gatlin 2, S. Reston 2.

Halftime: NB Canyon 32, Boerne Champion 31

Mason 2, Lockhart 0

Mason 58, New Braunfels 36

Boerne Champion 61, Floresville 16

Boerne Champion: H. Barraza 13, C. Moon 11, F. Gatlin 8, M. Herrera 7, K. Flugence 7, H. Stadler 5, T. McCormick 4, P. Hammond 2, P. McCoy 2, E. Deberry 2.

Halftime: Boerne Champion 30, Floresville 12

NB Canyon 2, Lockhart 0

Mansfield Tournament

Steele 60, Richland 58

Mansfield Legacy 65, Steele 56

Kerrville OLH Tournament

Canyon Lake 50, Blanco 38

Canyon Lake: C. Tschoepe 15, S. Barber 12, C. Kullberg 8, J. Melendez 6, M. Carrizales 6, L. Moses 3.

Halftime: Canyon Lake 28, Blanco 26

Aggieland Invitational

Silsbee 65, SA Christian 33

SA Christian 49, Lufkin Hudson 41

Lake Travis Tournament

Antonian 49, Hays 45

Antonian: E. Hicks 23, M. Hornedo 17, K. De Leon 4, A. Rodriguez 4, A. Rodriguez 1.

Halftime: Antonian 29, Hays 24

Antonian 62, Klein Oak 59

Antonian: M. Hornedo 26, K. De Leon 10, M. Reyes 8, K. Davis 7, E. Hicks 3, A. Rodriguez 3, A. Rodriguez 3, C. Goodin 2.

Halftime: Antonian 33, Klein Oak 25

AP RADIO
Update hourly