AP NEWS
Related topics

BC-MN-BKH--Boys Prep Scores, MN

March 12, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

4A Section 1(equals)

Semifinal(equals)

Lakeville North 56, Lakeville South 47

Rochester John Marshall 69, New Prague 56

4A Section 4(equals)

Semifinal(equals)

Cretin-Derham Hall 81, Tartan 76

East Ridge 64, St. Paul Central 52

3A Section 1(equals)

Semifinal(equals)

Austin 67, Red Wing 40

Northfield 66, Winona 64

3A Section 4(equals)

Semifinal(equals)

Mahtomedi 78, Columbia Heights 59

Totino-Grace 51, St. Paul Johnson 40

2A Section 2(equals)

Semifinal(equals)

Jordan 81, Glencoe-Silver Lake 60

St. Peter 79, Blue Earth Area 68

2A Section 3(equals)

Semifinal(equals)

Redwood Valley 86, Morris Area/Chokio-Alberta 74

St. James Area 76, Jackson County Central 72

2A Section 4(equals)

Quarterfinal(equals)

St. Paul Academy 57, Cristo Rey Jesuit 42

2A Section 6(equals)

Quarterfinal(equals)

Albany 56, Eden Valley-Watkins 52

Melrose 68, Foley 64

Spectrum 76, Pine City 63

St. Cloud Cathedral 49, Annandale 33

2A Section 7(equals)

Quarterfinal(equals)

Esko 83, Pierz 60

Greenway 77, Mesabi East 64

Pequot Lakes 72, Crosby-Ironton 60

Virginia 51, Proctor 47

2A Section 8(equals)

Quarterfinal(equals)

Dilworth-Glyndon-Felton 59, Osakis 55

East Grand Forks 58, Barnesville 43

Hawley 58, Breckenridge 53

Perham 82, Roseau 41

1A Section 2(equals)

Semifinal(equals)

Minnesota Valley Lutheran 72, New Ulm Cathedral 56

Springfield 93, Waterville-Elysian-Morristown 64

1A Section 3(equals)

Semifinal(equals)

Dawson-Boyd 68, Lac qui Parle Valley 59

Westbrook-Walnut Grove 74, Southwest Minnesota Christian 73

1A Section 4(equals)

Quarterfinal(equals)

Hope Academy 72, Liberty Classical 59

1A Section 5(equals)

Quarterfinal(equals)

Belgrade-Brooten-Elrosa 65, Upsala 51

Cromwell 47, Browerville/Eagle Valley 42

Hinckley-Finlayson 77, Braham 55

Nevis 54, Pine River-Backus 52

1A Section 6(equals)

Quarterfinal(equals)

Henning 54, Hillcrest Lutheran 52

Mahnomen/Waubun 59, NCEUH 49

Ortonville 58, Hancock 39

Parkers Prairie 61, West Central 41

1A Section 8(equals)

Semifinal(equals)

Ada-Borup 67, Fertile-Beltrami 52

Cass Lake-Bena 84, Red Lake 41

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/