AP NEWS
Related topics

Women’s National Invitation Tournament Glance

March 23, 2019
All Times EDT
First Round
Wednesday, March 20

Morehead State 71, Ohio State 61

Pepperdine 91, Cal Baptist 79

Pacific 77, Fresno State 72

Thursday, March 21

VCU 65, Charlotte 52

Arkansas 88, Houston 80, OT

UAB 93, Troy 89

Kent State 64, Green Bay 59

Butler 89, Northeastern 72

Cincinnati 76, Youngstown State 62

West Virginia 83, Rider 43

Toledo 71, Seton Hall 65

Western Kentucky 67, Miami 63

Ohio 81, High Point 74

South Florida 84, Stetson 50

Virginia Tech 92, Furman 65

Providence 71, Hartford 54

Middle Tennessee 59, IUPUI 47

TCU 72, Prairie View A&M 41

Northwestern 74, Dayton 51

Texas-Arlington 60, Stephen F. Austin 54

Wyoming 68, Northern Colorado 60

Denver 83, New Mexico 75

Arizona 66, Idaho State 56

Idaho 79, Loyola Marymount 64

Friday, March 22

Villanova 86, Old Dominion 81, OT

James Madison 48, NC A&T 37

Harvard 69, Drexel 56

Georgetown 90, Sacred Heart 59

Pennsylvania 64, American 45

Minnesota 91, Northern Iowa 75

South Alabama 73, Lamar 71

Saint Mary’s (Cal) 67, Hawaii 43

Second Round
Saturday, March 23

Texas-Arlington (24-7) at TCU (21-10), 3 p.m.

Kent State (20-12) at Butler (22-9), 7 p.m.

Sunday, March 24

VCU (24-9) at Virginia Tech (21-11), 2 p.m.

Middle Tennessee (23-10) at Ohio (28-5), 2 p.m.

Northwestern (17-14) at Toledo (21-11), 2 p.m.

Villanova (19-12) at West Virginia (21-10), 3 p.m.

Cincinnati (22-10) at Minnesota (21-10), 3 p.m.

Georgetown (17-15) at Harvard (17-12), 3 p.m.

Morehead State (24-10) at Western Kentucky (19-14), 3 p.m.

UAB (26-6) at Arkansas (21-14), 3 p.m.

Pennsylvania (24-6) at Providence (18-15), 4 p.m.

South Alabama (25-10) at Wyoming (23-8), 4 p.m.

Denver (18-13) at Idaho (21-11), 5 p.m.

Pacific (19-12) at Arizona (19-13), 6 p.m.

South Florida (19-15) at James Madison (26-5), 6 p.m.

Pepperdine (21-11) at Saint Mary’s (Cal) (21-11), 8 p.m.

Third Round
March 27-29

Arkansas-UAB winner vs. TCU-Texas-Arlington winner, TBA

Kent State-Butler winner vs. Minnesota-Cincinnati winner, TBA

Denver-Idaho winner vs. Arizona-Pacific winner, TBA

Wyoming-South Alabama winner vs. Saint Mary’s-Pepperdine winner, TBA

West Virginia-Villanova winner vs. Toledo-Northwestern winner, TBA

Morehead State-Western Kentucky winner vs. Middle Tennessee-Ohio winner, TBA

James Madison_South Florida winner vs. VCU-Virginia Tech winner, TBA

Harvard-Georgetown winner vs. Pennsylvania-Providence winner, TBA

Quarterfinals
March 30-31

Arkansas-UAB_TCU-Texas-Arlington winner vs. Kent State-Butler_Minnesota-Cincinnati winner, TBA

Denver-Idaho_Arizona-Pacific winner vs. Wyoming-South Alabama_Saint Mary’s-Pepperdine winner, TBA

West Virginia-Villanova_Toledo-Northwestern winner vs. Morehead State-Western Kentucky-Middle Tennessee-Ohio winner, TBA

James Madison-South Florida_VCU-Virginia Tech winner vs. Harvard-Georgetown_Pennsylvania-Providence winner, TBA

Semifinals
April 3-4

TBD

Championship
Saturday, April 6

Semifinal winners, 3 p.m.