AP NEWS

Volleyball: Tuesday’s high school results

September 5, 2018

District 28-6A

Brandeis 3, Brennan 0

25-20, 25-17, 25-18

Brennan: K - G. Arredondo 7. AS - G. Torres 14. A - K. Lofland, S. Haynes 1. D - K. Lofland 19. B - A. Coleman 4.

Brandeis: K - M. Smalls 13. AS - T. Herrera 21. A - J. Gibson, T. Herrera 1. D - J. Gibson 23. B - C. Ugwokaegbe 4.

Clark 3, Marshall 0

25-18, 25-10, 25-11

Clark: K - K. McGhee 14. AS - A. Hu 28. A - S. Briggs 2. D - M. Cuellar 14. B - K. McGhee 3.

Marshall: K - C. Coppins 7. AS - C. Ortega 11. A - C. Ortega, A. DeLaGarza, G. Martinez 1. D - A. DeLaGarza 13. B - C. Coppins, J. Shelton 0.5.

O’Connor 3, Taft 0

25-12, 25-12, 25-17

O’Connor: K - G. De Los Santos 10. AS - T. Chavez 16. A - J. Schenkel 2. D - P. Hummel 11. B - K. Nelson 3.

Taft: K - D. Cage, J. Hall 10. AS - M. Moreno 19. D - D. Cage 9.

Warren 3, Stevens 0

25-16, 25-10, 27-25

Stevens: K - G. Rodriguez 7. AS - A. Sujo 6. A - F. Rodriguez 3. D - D. Alvarado 7. B - M. D’Andrea 2.

Warren: K - L. Tufuno 13. AS - B. Rodriguez 21. A - A. Giroux 5. D - C. Anderson 14. B - L. Thomas, B. Lopez, A. Burrow 1.

Holmes 3, Jay 0

25-21, 25-18, 25-14

Holmes: K - A. Alamiro 14. AS - A. Agueros 16. A - A. Ramirez 3. D - A. Ramirez 21. B - A. Martinez 1.

Jay: K - G. Tabares 9. AS - E. Moreno 11. A - G. Tabares 2. D - D. Cerda 31. B - A. Ruiz 1.

District 26-5A

Seguin 3, Boerne Champion 1

25-23, 7-25, 28-26, 25-23

Boerne Champion: K - H. Maddux 22. AS - S. Spaulding 28. A - S. Spaulding 4. D - M. Davidson 18. B - H. Maddux 3.

Seguin: K - E. Riordan 13. AS - R. Brittain 21. A - P. Engelke 4. D - P. Engelke 24. B - J. Harrington 2.5.

Kerrville Tivy 3, Kennedy 0

25-15, 25-18, 25-18

Kerrville Tivy: K - A. Wampler 8. AS - K. Kleypas, A. Scheidle 13. A - A. Wampler 5. D - S. Trahan 20. B - A. Wampler 3.

Kennedy: K - L. Teamer 3. AS - L. Teamer, D. Trevino 2. A - Y. Castro 2. D - Y. Castro 4. B - A. Balderas 3.

McCollum 3, Veterans Memorial 0

25-16, 25-18, 25-12

Veterans Memorial: K - D. Allen 9. AS - M. Moreno, A. Jones 10. A - J. Quintero 1. D - A. Figueroa 12. B - S. Jones 1.

McCollum: K - C. Adan 11. AS - S. Garcia 16. A - S. Garcia 6. D - J. Dimas 15. B - A. Sanchez 1.

Wagner 3, Memorial 1

25-14, 22-25, 25-16, 25-23

Memorial: K - T. Lopez 13. AS - A. Lopez 18. A - A. Lopez, J. Gonzales 2. D - T. Lopez, J. Gonzales 19.

District 27-5A

Jefferson 3, Burbank 0

25-10, 25-21, 25-17

Jefferson: K - N. Rocha 16. AS - R. Torres 24. A - N. Rocha 5. D - A. Valdez 37. B - S. Morales, S. Silva 1.

Burbank: K - P. Alvear 8. AS - S. Martinez 7. A - A. Manzano, L. Sanchez 1. D - A. Manzano 19. B - J. Williams 6.

Brackenridge 3, Fox Tech 0

25-20, 25-12, 25-17

Fox Tech: K - S. Leyvas 2. AS - A. Rodriguez, E. Barrientes 2. D - N. Lopez, N. Nobles, A. Rodriguez, C. Gutierrez, A. Bell 1.

Brackenridge: K - M. Dominguez 12. AS - E. Flores 19. A - S. Thomas 2. D - S. Thomas 16. B - A. Truque 2.

Edison 3, Sam Houston 0

25-12, 25-23, 25-21

Edison: K - B. Barnes, N. Esqueda 7. AS - M. Trevino 19. A - M. Trevino 3. D - M. Sibley 16.

Sam Houston: K - T. Jackson 14. AS - L. Wallace 15. A - T. Jackson 3. D - R. Munoz 3. B - L. Wallace, A. Davis 2.

District 28-5A

Harlan 3, Uvalde 0

25-13, 25-18, 25-12

Uvalde: K - S. Dockal, Z. Salazar 6. AS - M. Perez 10. A - M. Perez 2. D - D. Vera 13. B - S. Colvin 1.

Harlan: K - A. Jackson 9. AS - J. Arguijo 16. A - J. Arguijo 5. D - K. Fallaha 15. B - A. Jackson, A. Martin 1.

Medina Valley 3, Southwest 2

15-25, 25-19, 26-28, 25-21, 15-12

Southwest: K - S. Ballesteros 12. AS - V. Martinez 25. A - C. Leddy 2. D - N. Chavez 14. B - S. Ballesteros 5.

Non-district

Madison 3, Judson 0

25-11, 25-17, 25-10

Judson: K - Z. Lewis, D. Paul, A. West 3. AS - J. Burroughs 9. D - P. Whittaker 8. B - A. Walker 4.

Madison: K - C. Rhoden 7. AS - I. Rodriguez 11. A - K. Ordonez 6. D - S. Gonzalez 6. B - C. Rhoden 2.

Clemens 3, Poth 1

21-25, 25-22, 27-25, 25-20

Clemens: K - K. Coffee, C. Buchanan 18. AS - E. Smith 51. A - E. Hill, C. Buchanan 1. D - E. Hill 32. B - K. Coffee 3.

Poth: K - M. Miller 17. AS - C. Kruse 20. A - K. Naegelin 3. D - M. Miller 19. B - F. Canales 3.

New Braunfels 3, Incarnate Word 0

25-8, 25-13, 25-18

Incarnate Word: K - T. Smith 12. AS - E. Rodriguez 9. A - E. Rodriguez 3. D - E. Esquivel, A. Alba 16. B - J. Adams 4.

New Braunfels: K - M. Glassco 11. AS - L. Baumann 15. A - E. Welch 2. D - M. Vela 10.

San Marcos 3, Alamo Heights 2

19-25, 25-14, 17-25, 30-28, 15-13

Alamo Heights: K - P. Puhl 9. AS - R. O’Brien 16. A - P. Puhl 4. D - P. Puhl 25. B - M. Montoya 5.

San Marcos: K - S. Lampkin 14. A - M. Mendez 4.

Providence 3, Southwest Legacy 0

25-8, 25-12, 25-14

Southwest Legacy: K - M. San Miguel 5. AS - N. Salinas 5. A - A. Farias, C. Valverde, K. Martinez 1. D - N. Salinas 7. B - A. Farias 1.

Saint Mary’s Hall 3, Comfort 0

25-22, 25-17, 25-11

Comfort: K - J. Pfeifer 8. AS - J. Castillo 8. A - J. Pfeifer 2. D - S. Weyel 15. B - S. Weyel 1.

Hondo 3, Harper 1

26-24, 25-16, 18-25, 25-23

Hondo: K - H. Jones 17. AS - A. Neuman 18. A - L. Berger, K. Gonzales 2. D - K. Gonzales 22. B - N. Dominguez 2.

Bandera 3, Jourdanton 0

25-22, 25-21, 25-21

Harlandale 3, Pleasanton 0

25-18, 25-19, 25-20

Pleasanton: K - K. Shannon 18. AS - M. McDonald 22. D - K. Shannon 13. B - K. Shannon 2.

Harlandale: K - M. Rodriguez 15. AS - A. Galaviz 20. A - A. Galaviz, K. Morin, A. Huerta 1. D - J. Lopez 17. B - S. Hernandez 2.

Smithson Valley 3, Antonian 1

25-20, 23-25, 25-20, 25-14

Antonian: K - M. Edwards 19. AS - O. Arredondo 21. A - A. Jairala 3. D - A. Jairala 27. B - L. Bick 4.

Smithson Valley: K - T. Moehrig 19. AS - M. Dennis 45. A - A. Acuna 2. D - A. Acuna 32. B - E. Duglas 7.

East Central 3, Holy Cross 0

25-21, 25-20, 27-25

Holy Cross: K - F. Wilbricht 17. AS - V. Fontenot 27. A - J. Alaniz, F. Wilbricht 1. D - J. Alaniz 13. B - M. Vernon 2.

East Central: K - K. Upshaw-Mendoza 21. AS - A. Hernandez 22. A - M. Strzelczyk 3. D - M. Vargas 21. B - A. Pearish 4.

NB Canyon 3, Johnson 0

25-14, 26-24, 25-21

NB Canyon: K - K. Trefflich 13. AS - E. Jones 31. A - A. Jones 2. D - C. Hernandez 19. B - A. Jones 5.5.

Johnson: K - H. Harmon 11. AS - R. Morse 34. A - A. Pereira 2. D - C. Martin 27. B - R. Morse, H. Harmon, C. Willson 1.

Churchill 3, Steele 0

25-23, 25-14, 25-17

Steele: K - R. Sherman 6. AS - H. Maurial 19. A - J. Fleming 2. D - G. Moreno 7. B - A. Blevins 1.5.

SA Christian 3, Boerne 0

27-25, 25-23, 26-24

SA Christian: K - C. Specia 14. AS - J. Mahan 31. A - J. Mahan 3. D - K. Siebert 16. B - R. Schorp 3.

Canyon Lake 3, Austin Crockett 0

25-14, 25-22, 25-10

Canyon Lake: K - R. Mickey 12. AS - C. Felps 22. A - M. Haight 3. D - M. Haight 17. B - P. Bower, M. Vorhis 2.

New Braunfels Christian 3, Navarro 2

22-25, 23-25, 25-21, 25-20, 15-6

Navarro: K - K. Helms 13. AS - S. Benner 28. A - A. Gosch 5. D - C. Burch 33. B - M. McCaig 2.

St. Anthony 3, MacArthur 0

25-15, 25-7, 25-19

MacArthur: K - M. McGarity 8. AS - K. Bernal 11. A - M. Garza 2. D - M. McGarity 19. B - A. Pangilinan 2.

St. Anthony: K - T. Jo Grohman 18. AS - B. Sanchez 18. A - A. Alvarado 6. D - A. Hernandez 20.

Roosevelt 3, Schertz John Paul II 0

Roosevelt: K - D. Vazquez-Alvarado 9. AS - D. Vazquez-Alvarado 11. A - S. Cavan 4. D - D. Vazquez-Alvarado 14. B - S. Vongsuvanh, D. Zamora, G. Christensen 1.

AP RADIO
Update hourly