AP NEWS

HIGH SCHOOL ROUNDUP Staples knocks off top-seeded Glastonbury

November 13, 2018

NAUGATUCK — Reese Sutter’s unassisted first half goal gave Staples a 1-0 win over top-seeded Glastonbury in the semifinals of the Class LL girls soccer tournament Monday evening.

Madison Hill and Zoe Barnett combined to make 16 saves in goal for the fifth-seeded Wreckers, who will play seventh-seeded Ridgefield for the class title on Saturday at a site and time to be determined.

Class LL semifinals at Naugatuck

STAPLES1 0—1

GLASTONBURY0 0—0

Goals: S—Reese Sutter. Goalies: S—Madison Hill (6 saves), Zoe Barnett (10); G—Madelyn Gehrhardt (3).

HIGH SCHOOL RESULTS

MONDAY

Boys soccer

Class M quarterfinals

Ellington 5, Windham 0

Girls soccer

Class LL semifinals

Staples 1, Glastonbury 0

Ridgefield 3, Simsbury 0

Class L semifinals

Farmington 2, Hand 1 (Farmington wins on penalty kicks, 7-5)

Tolland 2, Watertown 1

Class M semifinals

Lewis Mills 4, Morgan 3 (Lewis Mills wins on penalty kicks, 4-2)

Plainfield 2, Weston 1 (Plainfield wins on penalty kicks, 3-1)

Class S semifinals

Immaculate 3, Coginchaug 0

Old Lyme 3, East Hampton 1

HIGH SCHOOL SCHEDULE

TUESDAY

Field hockey

Class L semifinals

Newtown vs. Cheshire at Watertown, 6

Darien vs. Staples at McMahon, 6

Class M semifinals

Sacred Heart Academy vs. Avon at Cheshire, 6

Hand vs. Guilford at Lyman Hall, 6:30

Class S semifinals

Canton vs. Granby Memorial at Simsbury, 6:30

Immaculate vs. Stonington at Wethersfield, 6:30

Girls swimming

Class L championships at Southern Connecticut, 6

Class M championships at Wesleyan, 7

Girls volleyball

Class M semifinals

Woodland vs. Seymour at Pomperaug, 6

Weston vs. Law at Trumbull, 6

Class S semifinals at Glastonbury

Coventry vs. SMSA, 5

Lyman Memorial vs. East Hampton, 7

WEDNESDAY

Boys soccer

Class LL semifinals at Veteran’s Stadium, New Britain

Pomperaug vs. Glastonbury, 4

East Hartford vs. Hall, 6:30

Class L semifinals

Maloney vs. Avon at Windsor, 7:15

Wethersfield vs. Hand at Naugatuck, 6:30

Class M semifinals

Watertown vs. Ellington at Municipal Stadium, Waterbury, 6:30

Plainville vs. Stonington at Middletown, 6:30

Class S semifinals

ND-Fairfield vs. Morgan at West Haven, 6:30

Old Saybrook vs. Litchfield at Falcon Field, 6:30

Girls swimming

Class LL championships at Southern Connecticut, 6

Class S championships at Wesleyan, 7

Girls volleyball

Class LL semifinals

Darien vs. Southington at Shelton, 6

Amity vs. Westhill at Warde, 6

Class L semifinals

Bristol Eastern vs. Woodstock Academy at Windsor, 6

RHAM vs. Barlow at Berlin, 6

THURSDAY

Girls swimming

State Open diving championships at Middletown, 5:30

SATURDAY

Field hockey

Class L, M, S finals at Wethersfield

Boys soccer

Class LL, L, M, S finals

Girls soccer

State finals, sites and times, TBA

Class LL

Ridgefield vs. Staples

Class L

Farmington vs. Tolland

Class M

Plainfield vs. Lewis Mills

Class S

Old Lyme vs. Immaculate

Girls swimming

State Open at Yale, noon

Girls volleyball

Class LL, L, M, S finals at East Haven

AP RADIO
Update hourly