AP NEWS
Related topics

Wednesday’s Scores

February 14, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Wahkiakum 61, South Bend 25

Wellpinit 55, Curlew 38

1A CTL=

Second Place=

Okanogan 67, Omak 49

1A District 4=

Consolation=

Seton Catholic 87, Tenino 42

1A Northeast=

Championship=

Deer Park 57, Newport 45

Third Place=

Lakeside (Nine Mile Falls) 77, Medical Lake 57

1A NW District 1=

Championship=

Lynden Christian 70, King’s 63

Third Place=

Meridian 63, Cedar Park Christian (Bothell) 40

1A WC District=

Play-In=

Cascade Christian Academy 66, Port Townsend 53

1B CWB=

Semifinal=

Moses Lake Christian Academy 67, Pateros 66

Riverside Christian 56, Entiat 37

1B NE District 7=

Consolation=

Cusick 73, Wellpinit 66

Selkirk 68, Inchelium 50

1B Tri-District=

Play-In=

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 57, Tacoma Baptist 46

Evergreen Lutheran 55, Fellowship Christian 48

2A CWAC=

Championship=

Selah 89, Prosser 61

Semifinal=

Wapato 61, Ellensburg 58

2A WC District 3=

Quarterfinal=

Franklin Pierce 52, Olympic 47

North Kitsap 52, Steilacoom 39

2B Northeast=

Consolation=

Northwest Christian (Colbert) 62, Wilbur-Creston 50

Reardan 48, Lind-Ritzville/Sprague 40

2B SW District 4=

Quarterfinal=

Kalama 77, Ilwaco 65

Life Christian Academy 67, Winlock 47

Toledo 54, Napavine 25

Willapa Valley 46, Toutle Lake 44

3A District 1=

Quarterfinal=

Marysville-Getchell 64, Shorewood 46

Marysville-Pilchuck 64, Shorecrest 42

3A WC/SW=

Quarterfinal=

Capital 61, Spanaway Lake 39

Kelso 66, Wilson 57

Lincoln 87, Mountain View 65

Prairie 56, Timberline 54

4A Big Nine=

Play-In=

Eastmont 44, Davis 41

Moses Lake 77, Eisenhower 48

4A WC/SW=

Consolation=

Battle Ground 69, Auburn 37

Enumclaw 44, Rogers (Puyallup) 33

South Kitsap 68, Kennedy 47

Sumner 57, Kentwood 46

Quarterfinal=

Curtis 74, Skyview 63

Federal Way 73, Puyallup 64

Mt. Rainier 59, Kentridge 58

Union 68, Olympia 39

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bethel 71, Yelm 43

1A CTL=

Second=

Omak 47, Okanogan 34

1A Northeast=

Championship=

Freeman 56, Medical Lake 45

Third=

Deer Park 45, Colville 32

1A NW District 1=

Championship=

Lynden Christian 57, Meridian 43

Third=

King’s 59, Nooksack Valley 41

1A WCD=

Play-In=

Seattle Christian 61, Port Townsend 34

1B CWB=

Semifinal=

Entiat 57, Moses Lake Christian Academy 28

Riverside Christian 41, Pateros 32

1B NE District 7=

Consolation=

Inchelium 57, Curlew 52

Wellpinit 61, Odessa 38

1B Tri-District=

Play-In=

Tacoma Baptist 47, Lummi 34

2A CWAC=

Championship=

Grandview 54, Ellensburg 52

Third=

Selah 68, Wapato 62, OT

2A GNL/District 7=

Championship=

Clarkston 83, East Valley (Spokane) 76, 2OT

2B District 5/6=

Quarterfinal=

Brewster 64, Mabton 37

2B Northeast=

Consolation=

Reardan 46, Wilbur-Creston 22

2B SW District 4=

Quarterfinal=

Ilwaco 60, Toledo 54

Wahkiakum 61, South Bend 25

Willapa Valley 62, Rainier 44

3A District 1=

Quarterfinal=

Shorecrest 59, Stanwood 42

Snohomish 47, Ferndale 34

3A WC/SW=

Quarterfinal=

Gig Harbor 65, Hudson’s Bay 48

Peninsula 69, Wilson 65

Prairie 67, Lincoln 36

4A WC/SW=

Consolation=

Auburn 59, Auburn Mountainview 56

Curtis 55, Sumner 31

Olympia 40, Kennedy 35

Skyview 60, Kentwood 32

Quarterfinal=

Bellarmine Prep 53, Union 51

Camas 58, Hazen 33

Kentridge 78, Rogers (Puyallup) 63

Todd Beamer 55, Thomas Jefferson 49

Big-Nine=

Play-In=

Eastmont 44, Davis 41

Eisenhower 46, West Valley (Yakima) 43

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/