AP NEWS

HIGH SCHOOL ROUNDUP Csejka’s hat trick powers Amity/North Haven/Cheshire

February 23, 2019

WEST HAVEN — Tess Csejka scored three goals, including the game-tying and game-winning goals in the third period, to give Amity/North Haven/Cheshire a 4-3 win over West Haven/Sacred Heart Academy in the SCC South Division girls hockey championship game Friday night at Bennett Rink.

Hannah Sosensky added one goal and Meaghan Hogan had two assists in the win for the Blades, while Jenna Hunt, Megan Froehlich and Taylor Nowak scored one goal apiece in the loss for the West Haven co-op.

SCC South Division final at Bennett Rink

AMITY/NORTH HAVEN/CHESHIRE1 1 2—4

WEST HAVEN/SACRED HEART ACADEMY2 1 0—3

Goals: A—Tess Csejka 3, Hannah Sosensky; W—Jenna Hunt, Megan Froehlich, Taylor Nowak. Assists: A—Meaghan Hogan 2, Haley Cable, Caroline Cadelina, Andrea DelVecchio; W—Brooke McNabola 2, Veronica Lynn.

BOYS BASKETBALL

CROSBY 99, OXFORD 59

CROSBY

Kerwin Prince 9 6-6 20 Rahmel Reid 2 0-0 5 Travis Spears 13 1-1 34 Justin Davis 8 5-5 23 Jordan Santos 2 1-1 6 Jonathan Rivera 1 0-0 3 Shakyle Barnaby 2 0-0 4. Totals: 37 13-13 99.

OXFORD

Nicholas Wheeler 1 1-2 3 Charles Flowers 8 2-3 18 Tanner Soracco 12 2-2 26 Hunter Keller 2 0-0 5 Jared Pettinella 2 0-0 5 Simon Smith 1 0-0 2. Totals: 26 5-7 59.

CROSBY34 26 33 6—99

OXFORD17 10 16 16—59

3-pointers: C—Spears 7, Davis 2, Reid, Santos, Rivera; O—Keller, Pettinella.

GIRLS BASKETBALL

BULLARD-HAVENS 50, WOLCOTT TECH 29

CTC semifinals

WOLCOTT TECH (13-9)

Teja Peterson 1 0-2 2 Sierra Doyle 1 0-0 2 Katie Benedict 0 0-0 0 Victoria Smith-Silvia 2 0-4 4 Katiusca Delacruz 7 0-3 14 Abigail Williams 3 1-2 7. Totals: 14 1-11 29.

BULLARD-HAVENS (20-2)

Tiajah Coles 0 0-0 0 Kristin Edwards 4 0-0 9 Shania Davitt 0 0-0 0 Aaliyah Gilliam 1 0-2 2 Ariana Garcia 0 0-0 0 Annabella Simon 1 0-0 2 Arianny Santana 6 3-8 15 Lydia Masala 5 0-2 10 Janaisha Lee 6 0-1 12 Amari Eady 0 0-0 0 Destinee Hayes 0 0-0 0 Lucy Gonzalez 0 0-0 0 Alysha Rodriguez 0 0-0 0 Tiaujah Norfleet 0 0-0 0 Shayna Teele 0 0-0 0. Totals: 23 3-15 50.

WOLCOTT TECH4 8 9 8—29

BULLARD-HAVENS9 16 10 15—50

3-pointers: BH—Edwards.

Highlights: BH—The top-seeded Tigers will play third-seeded Cheney Tech for the league title tonight at 6 at St. Joseph’s College in Hartford.

SATURDAY’S SCHEDULE

Boys basketball

FCIAC quarterfinals at Warde

No. 8 St. Joseph vs. No. 1 Trumbull, 7

No. 7 Warde vs. No. 2 Wilton, 2

No. 6 Stamford vs. No. 3 Danbury, noon

No. 5 Ridgefield vs. No. 4 New Canaan, 5

NVL quarterfinals at Wilby

No. 8 Ansonia vs. No. 1 Sacred Heart, 4:15

No. 7 Crosby vs. No. 2 Naugatuck, 12:45

No. 6 Wolcott vs. No. 3 Torrington, 11 a.m.

No. 5 Waterbury Career vs. No. 4 Holy Cross, 2:30

SCC quarterfinals at Branford

No. 9 Hillhouse vs. No. 1 ND-West Haven, 11 a.m.

No. 7 Fairfield Prep vs. No. 2 Amity, 2:30

No. 6 Cheshire vs. No. 3 Wilbur Cross, 4:15

No. 5 Hamden vs. No. 4 Law, 12:45

Girls basketball

CTC final at St. Joseph’s College, Hartford

No. 3 Cheney Tech vs. No. 1 Bullard-Havens, 6

Gymnastics

State championships at Law

Class L, 1

Class M, 9 a.m.

Class S, 5

Boys hockey

Amity vs. Watertown/Pomperaug at Taft-Mays Rink, 7:30

Fairfield Prep vs. Hamden at Lou Astorino Ice Rink, 2:30

Milford vs. JBWA at Danbury Ice Arena, 8:10

NFI vs. ND-West Haven at Bennett Rink, 1

Masuk vs. North Branford at Northford Ice Pavilion, 3:15

Trumbull vs. Staples at Milford Ice Pavilion, 5:30

FCIAC playdowns

No. 6 Greenwich vs. No. 3 New Canaan at Darien Ice House, 7:30

No. 5 Fairfield vs. No. 4 Westhill/Stamford at Terry Conners Rink, 8

Girls hockey

FCIAC final at Darien Ice House

No. 3 Greenwich vs. No. 1 New Canaan, 4

Boys swimming

SCC diving championships at Sheehan, 10 a.m.

Wrestling

State Open at Floyd Little Athletic Center, 9 a.m.